Wyspy i półwyspy kuchenne coraz częściej pojawiają się w domach – ich powodzenie wynika nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Wyspa kuchenna sprawdza się najlepiej w otwartych przestrzeniach, gdzie wyznacza umowną granicę pomiędzy częścią dzienną domu a funkcjonalnie urządzoną kuchnią. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie i co można zyskać decydując się na wyspę kuchenną?
Wyspy i półwyspy kuchenne – zalety
Wiele osób marzy o wyspie kuchennej z dość prozaicznego powodu – jest to po prostu niezwykle eleganckie rozwiązanie, które doskonale prezentuje się we wnętrzu. Jednak wygląd to nie wszystko – wyspy kuchenne mają także ogromne znaczenie praktyczne. Wolnostojąca szafka różni się od klasycznego blatu roboczego tym, że oferuje dostęp z kilku stron. Pozwala to na zorganizowanie pracy w kuchni dla kilku osób i zaangażowanie do przygotowania posiłków całej rodziny lub wspólnego gotowanie ze znajomymi. Nie można zapomnieć też o tym, że wyspy i półwyspy kuchenne stanowią dodatkową przestrzeń – nie tylko roboczą, ale także magazynową. Komfort użytkowania poprawić można również poprzez instalację urządzeń AGD – kuchenka lub zlewozmywak zamontowany na wyspie pozwala zwiększyć ergonomię kuchni oraz zmniejszyć dystans pomiędzy kluczowymi punktami w pomieszczeniu. W przypadku otwartych kuchni wyspa stanowi także swoistą przesłonę, która pozwala zachować w domu harmonię oraz dać kucharzowi odrobinę więcej komfortu, oddzielając umownie kuchnię od przestrzeni dziennej i zasłaniając mniej atrakcyjne wyposażenie. Wyspa w otwartym aneksie może pełnić także rolę tymczasowego baru lub szwedzkiego stołu w czasie większych imprez i spotkań rodzinnych.
Półwyspy i wyspy kuchenne – wady
Każdy medal na dwie strony – piękne i funkcjonalne wyspy kuchenne też nie są całkowicie wolne od wad. Z czym możemy mieć problem decydując się na taką aranżację wnętrza? Przede wszystkim należy pamiętać, że budując wyspę z zabudowanym sprzętem AGD, musimy zapewnić wszelkie niezbędne przyłącza: zasilanie, wodę lub doprowadzenie gazu. To zadanie bywa często bardzo trudne, gdyż rury i kable prowadzić trzeba w sposób niewidoczny – może to wymagać pracochłonnego kucia posadzek. Drugim problemem może być przestrzeń – wyspa kuchenna idealnie sprawdza się w dużej, otwartej kuchni – posiadacze mniejszych lokali mogą mieć problem z wydzieleniem miejsca na takie rozwiązanie. Wyspę można też instalować w kuchni zamkniętej, ale warto pamiętać, że wtedy odbywa się to kosztem poruszania się po pomieszczeniu. Zła aranżacja wnętrza z wyspą może pogorszyć ergonomię i utrudnić użytkowanie kuchni. Czy można tego uniknąć? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć opinii specjalistów – fachowcy budujący kuchnie na wymiar doskonale poradzą sobie z profesjonalnym zaprojektowaniem komfortowej i eleganckiej przestrzeni, doradzą w kwestii rozmiarów i ustawienia wyspy kuchennej oraz stworzą wizualizacje, które jasno pokażą wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania.