Elastyczny, wodoodporny, a przy tym cienki i wielofunkcyjny – tak w skrócie prezentuje się fornir kamienny w kuchni. Czym jest ten dekoracyjny materiał, podbijający wnętrza kolejnych mieszkań? Czas go przedstawić!
Fornir kamienny – co to takiego?
Fornir kamienny (zwany również kamieniem dekoracyjnym) to tak naprawdę cienki i elastyczny materiał okleinowy, o kamiennym wzorze. Jest alternatywną i doskonałą imitacją naturalnego kamienia, a przy tym tańszą i równie efektowną oraz wytrzymałą. Nie bez powodu fornir kamienny w kuchni cieszy się dużym powodzeniem. Pokochają go wszyscy, ceniący sobie ponadczasowy design, pochodzący ze świata natury. Naturalne drewno i kamień królują obecnie w aranżacji wnętrz. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę fornir kamienny został wynaleziony przez przypadek, a jego powszechnie stosowany poprzednik – fornir drzewny – znany jest od dawien dawna.
Fornir kamienny w kuchni – zalety
Fornir kamienny w kuchni ma szerokie zastosowanie i wiele zalet. Oto one:
- Fornir kamienny to doskonały materiał dekoracyjny jako ozdoba ścian, elewacji budynków, okleina frontów mebli, drzwi, podłóg, schodów czy obudowanych sprzętów. Kuchnia na wymiar? To miejsce w sam raz dla niego.
- Nadaje się do zastosowania na zewnątrz i do wewnątrz domów.
- Jest wyjątkowo cienki, a przy tym wytrzymały (odporny na uszkodzenia, wilgoć, plamy, ścieranie i zarysowania). W sam raz do wymagających kuchennych powierzchni.
- Odbija promienie słoneczne, a przy tym zapewnia niebywałe efekty wizualne.
- Elastyczny – poprzez oddziaływanie temperaturą można nim okładać nierówne powierzchnie, także te zaokrąglone i krzywe. Będzie istną gratką dla miłośników designu.
- Łatwy w montażu (bardzie niż sam kamień).
- Różnorodny – fornir kamienny znajdziesz w wielu kolorach, fakturach i wzorach. Zaaranżujesz nim wnętrza w wielu stylach.
Fornir kamienny w kuchni – wady
Właściwie niełatwo jest wskazać wady forniru kamiennego w kuchni. Zdecydowanie przeważają zalety. Niewielką niedoskonałością może być to, że decydując się na płytki kamienne, należy mieć na uwadze fakt, że rzadko kiedy będą mieć jednolity kolor. Istotne jest również ich przechowywanie przed montażem, gdyż na ich wygląd, duży wpływ mają temperatura i wilgotność otoczenia.
Inspiracje jak wykorzystać fornir kamienny w kuchni
Kamień przywołuje na myśl trwałość, solidność i bogactwo. Podobne skojarzenia wywoływać będą wnętrza z wykorzystaniem dekoracyjnego kamienia. Najlepiej prezentuje się w przestronnych, chłodnych i o surowym wykończeniu – wnętrzach loftowych (industrialnych). Jednak fornir kamienny w kuchni odnajdzie się również jako element nordyckich aranżacji. Wspaniale komponuje się także z nowoczesnymi wnętrzami – o schludnym a zarazem uniwersalnym i minimalistycznym charakterze. Także styl z nutką glamour pokocha fornir kamienny w kuchni. Inspiracją może być pokrycie dekoracyjną okleiną jednej ze ścian (np. tej, przy której będzie kącik do spożywania posiłków). Fornirem często okleja się blaty. Jako że jest to materiał odporny na ścieranie i wilgoć, nie brakuje go również na kuchennych podłogach. Fornir kamienny sprawdzi się też w postaci okleiny kominka, znajdującego się w salonie połączonym z kuchnią. Wraz z aranżacją kuchni z elementami dekoracyjnego kamienia, stworzy to spójne wnętrze w modnym loftowym stylu.
W kuchni fornir kamienny sprawdza się doskonale. Jego cechy, kojarzące się z trwałości i solidnością, są gwarancją uniwersalnej aranżacji przez wiele lat. Być może jest to inspiracja dla Twojej kuchni! 🙂