Ergonomiczna i praktyczna kuchnia

Projektując dom lub wybierając meble do mieszkania bardzo często trafiamy na słowo „ergonomiczny”. Większości kojarzy się to z czymś wygodnym lub luksusowym, ale ergonomia jest pojęciem znacznie szerszym i obejmującym nieco więcej zagadnień niż tylko samo poczucie komfortu. Czym jest zatem prawdziwie ergonomiczna kuchnia i czy każdy może stać się jej właścicielem?

Ergonomiczna kuchnia – projektowanie zgodnie z nauką

Aby zrozumieć w pełni idee kuchni ergonomicznej, należy w pierwszej kolejności sięgnąć po encyklopedyczną definicję tego zagadnienia. „Ergonomia” to słowo pochodzenia greckiego, które w wolnym tłumaczeniu oznacza naukę o pracy i dopasowaniu miejsc oraz narzędzi pracy do możliwości człowieka. Można ująć to w ten sposób: ergonomiczne projektowanie ma na celu stworzenie możliwie najlepszej współpracy pomiędzy użytkownikiem a przestrzenią, maszynami i narzędziami, z którymi pracuje. Ergonomiczna kuchnia to pomieszczenie, które spełnia wymogi bezpieczeństwa, higieny i komfortu pracy. Stworzenie takiej przestrzeni nie jest jednak zadaniem łatwym – projekt kuchni ergonomicznej wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy dostępnym metrażem, możliwościami finansowymi oraz estetyką. Z tego powodu znacznie łatwiej jest tworzyć takie pomieszczenia od zera, niż dopasowywać gotowe kuchnie do zasad ergonomii – na taki luksusu pozwolić mogą sobie jednak zwykle tylko osoby budujące nowy dom. Czy zatem posiadacze mieszkań w blokach lub gotowych już domach muszą zapomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie? Na szczęście nie – w ich wypadku konieczne będzie po prostu nieco większe zaangażowanie i stworzenie profesjonalnego projektu.

PicMonkey Collage

Kuchnia ergonomiczna – co daje takie rozwiązanie?

Inwestycja w ergonomię nie jest jedynie kwestią poprawy wygody użytkowania – odpowiednie rozmieszczenie kluczowych elementów w postaci zlewu, kuchenki, lodówki i blatów roboczych pomoże także oszczędzać czas. Naukowe badania w tej dziedzinie jasno pokazują, że zachowanie zasad ergonomii pozwala skrócić czas przygotowania potraw nawet o 60 procent! Dobrze zaplanowany rozkład, odpowiednie oświetlenie i wysokość blatów gwarantują, że każdy pobyt w kuchni może krótszy. To przekłada się automatycznie na większą ilość wolnego czasu na odpoczynek, zabawę z dziećmi czy pracę oraz niższe rachunki – krótszy pobyt w pomieszczeniu to mniej energii elektrycznej potrzebnej do zasilania oświetlenia. Decydując się na kuchnię ergonomiczną można zadbać również o swoje zdrowie i samopoczucie – dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu sprzętów i mebli odpada konieczność zbędnych spacerów z ciężkimi naczyniami czy schylania się do zbyt niskich blatów. Za takie pomieszczenie podziękują nam nogi oraz kręgosłup – brak niepotrzebnych obciążeń pozwoli zyskać wyższy komfort życia w każdej dziedzinie i efektywniej realizować swoje cele również poza kuchnią. Czasami stworzenie takiej przestrzeni nie jest łatwe – mały metraż czy niezbyt ustawny rozkład pomieszczenia bywa poważnym utrudnieniem. Niemniej nie warto się poddawać i rezygnować z wygody i bezpieczeństwa – praktycznie każdą kuchnię można poprawić lub zmodernizować tak, aby dawała chociaż odrobinę więcej komfortu.

12806078_1017483988323699_3764750274920407492_n

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Meble kuchenne 2018 – na co postawić?

Wybór mebli do kuchni zwykle łączy się z dylematami. Aby pomóc sobie w ich wyborze, warto spojrzeć, co przynoszą trendy w kuchni 2018. Tym bardziej, że projekty kuchni na nadchodzące lata zapowiadają kuchnie ponadczasowe, które zgodnie z nazwą mają służyć użytkownikom przez wiele lat. Jakie są więc modne kuchnie? (więcej…)

Kuchnie 2018 trendy

Trendy w kuchni 2018 zapowiadają się bardzo nowocześnie. Będą prawdziwym rajem dla wielbicieli stylu industrialnego i skandynawskiego. Minimalizm i funkcjonalizm to dwa aspekty, których nie powinno zabraknąć w urządzaniu wnętrz. Znajdzie się również coś dla miłośników retro. Co jeszcze przygotowała modna kuchnia 2018? (więcej…)

Modne kuchnie 2018

O tym, jak szybko zmienia się moda, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. O ile można pozwolić sobie na częstą wymianę ubrań i dodatków, o tyle całej aranżacji pomieszczenia raczej nie zmienia się co tydzień. Warto więc rozeznać się, jak wyglądają modne kuchnie na najbliższe lata, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze. Dziś przedstawiamy trendy w kuchni 2018. (więcej…)