Ergonomiczna i praktyczna kuchnia

Projektując dom lub wybierając meble do mieszkania bardzo często trafiamy na słowo „ergonomiczny”. Większości kojarzy się to z czymś wygodnym lub luksusowym, ale ergonomia jest pojęciem znacznie szerszym i obejmującym nieco więcej zagadnień niż tylko samo poczucie komfortu. Czym jest zatem prawdziwie ergonomiczna kuchnia i czy każdy może stać się jej właścicielem?

Ergonomiczna kuchnia – projektowanie zgodnie z nauką

Aby zrozumieć w pełni idee kuchni ergonomicznej, należy w pierwszej kolejności sięgnąć po encyklopedyczną definicję tego zagadnienia. „Ergonomia” to słowo pochodzenia greckiego, które w wolnym tłumaczeniu oznacza naukę o pracy i dopasowaniu miejsc oraz narzędzi pracy do możliwości człowieka. Można ująć to w ten sposób: ergonomiczne projektowanie ma na celu stworzenie możliwie najlepszej współpracy pomiędzy użytkownikiem a przestrzenią, maszynami i narzędziami, z którymi pracuje. Ergonomiczna kuchnia to pomieszczenie, które spełnia wymogi bezpieczeństwa, higieny i komfortu pracy. Stworzenie takiej przestrzeni nie jest jednak zadaniem łatwym – projekt kuchni ergonomicznej wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy dostępnym metrażem, możliwościami finansowymi oraz estetyką. Z tego powodu znacznie łatwiej jest tworzyć takie pomieszczenia od zera, niż dopasowywać gotowe kuchnie do zasad ergonomii – na taki luksusu pozwolić mogą sobie jednak zwykle tylko osoby budujące nowy dom. Czy zatem posiadacze mieszkań w blokach lub gotowych już domach muszą zapomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie? Na szczęście nie – w ich wypadku konieczne będzie po prostu nieco większe zaangażowanie i stworzenie profesjonalnego projektu.

PicMonkey Collage

Kuchnia ergonomiczna – co daje takie rozwiązanie?

Inwestycja w ergonomię nie jest jedynie kwestią poprawy wygody użytkowania – odpowiednie rozmieszczenie kluczowych elementów w postaci zlewu, kuchenki, lodówki i blatów roboczych pomoże także oszczędzać czas. Naukowe badania w tej dziedzinie jasno pokazują, że zachowanie zasad ergonomii pozwala skrócić czas przygotowania potraw nawet o 60 procent! Dobrze zaplanowany rozkład, odpowiednie oświetlenie i wysokość blatów gwarantują, że każdy pobyt w kuchni może krótszy. To przekłada się automatycznie na większą ilość wolnego czasu na odpoczynek, zabawę z dziećmi czy pracę oraz niższe rachunki – krótszy pobyt w pomieszczeniu to mniej energii elektrycznej potrzebnej do zasilania oświetlenia. Decydując się na kuchnię ergonomiczną można zadbać również o swoje zdrowie i samopoczucie – dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu sprzętów i mebli odpada konieczność zbędnych spacerów z ciężkimi naczyniami czy schylania się do zbyt niskich blatów. Za takie pomieszczenie podziękują nam nogi oraz kręgosłup – brak niepotrzebnych obciążeń pozwoli zyskać wyższy komfort życia w każdej dziedzinie i efektywniej realizować swoje cele również poza kuchnią. Czasami stworzenie takiej przestrzeni nie jest łatwe – mały metraż czy niezbyt ustawny rozkład pomieszczenia bywa poważnym utrudnieniem. Niemniej nie warto się poddawać i rezygnować z wygody i bezpieczeństwa – praktycznie każdą kuchnię można poprawić lub zmodernizować tak, aby dawała chociaż odrobinę więcej komfortu.

12806078_1017483988323699_3764750274920407492_n

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)