Aranżacja małej kuchni w bloku

Stare porzekadło mówi, że „małe jest piękne” – mała kuchnia w bloku również może być piękna i funkcjonalna, po warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowana i zaaranżowana. Posiadacze dużych domów wyposażonych w przestronne aneksy kuchenne mogą zwykle do woli folgować swoim kreatywnym zachciankom, ale właściciele nieco ciaśniejszych lokali w blokach muszą postawić na sprytne połączenie pragmatycznej funkcjonalności z estetyką. Nie jest to zadanie łatwe, ale poświęcając odrobinę czasu i uwagi można stworzyć projekt kuchni, która pomimo niewielkiego metrażu będzie dumą każdej gospodyni.

Mała kuchnia – sprytnie walczymy o przestrzeń

Wiele mieszkań w blokach pamięta jeszcze czasy PRL, kiedy to funkcjonalność bywała raczej pojęciem umownym. Większość mało praktycznych rozwiązań można jednak poprawić i w ten sposób wywalczyć w pomieszczeniu odrobinę dodatkowej przestrzeni – nawet kilka dodatkowych centymetrów to zwykle ogromna poprawa komfortu pracy. Jeżeli kuchnia posiada okno nad zabudową to warto włączyć parapet w powierzchnię blatu roboczego – to rozwiązanie pozwala nie tylko zyskać odrobinę miejsca na akcesoria czy zioła, ale także pozwoli poprawić estetyczną harmonię, co przełoży się na optyczne powiększenie powierzchni całego pomieszczenia. Dobrym pomysłem może być też instalacja wysuwanego lub składanego blatu roboczego, który będzie przydatny w czasie przygotowywania bardziej skomplikowanych posiłków, ale nie będzie przeszkadzał przy robieniu kanapek lub parzeniu kawy dla gości.

12592436_1002450099827088_7672532645347603528_n

Kuchnia w bloku – aranżacja zmienia wszystko

Mała kuchnia zwykle bywa traktowana po macoszemu – posiadacze niewielkich pomieszczeń kuchennych bardzo często nie próbują nawet spróbować ich zmieniać, bo są przekonani, że do wykonania pięknej aranżacji potrzebna jest duża powierzchnia. To jednak nieprawda – nawet najciaśniejszą kuchnię można upiększyć i jednocześnie optycznie powiększyć. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o zmianie kolorów ścian i mebli – postawianie na jasne barwy jest w tym wypadku strzałem w dziesiątkę, gdyż klasyczna biel i pastele perfekcyjnie sprawdzają się w takich miejscach. Mała kuchnia w bloku zyska także, jeżeli wstawimy do niej meble z lakierowanymi, jasnymi frontami – nie należy także bać się nowocześnie wyglądających przeszkleń i błyszczących chromów. Lustrzane powierzchnie mebli sprawią, że dla oka kuchnia będzie znacznie przestronniejsza i bardziej przyjazna. W niewielkim pomieszczeniu można także zainstalować długi ciąg szafek nad blatem – prosta, pozioma linia przez nie wyznaczona optycznie wydłuży całą ścianę i poprawi ogólną prezencję kuchni.

12642732_10206604232999029_1878407206315842707_n

Mała kuchnia – indywidualny projekt jest w cenie

Standardowe wymiary mebli to często ułatwienie – nie zawsze jednak z ich pomocą można szczelnie i funkcjonalnie wypełnić przestrzeń małogabarytowej kuchni. Kuchnia w bloku bardzo często posiada niezagospodarowany narożnik lub spore szczeliny pomiędzy meblami – to nie tylko stracone centymetry, które mogłyby posłużyć do przechowywania sztućców lub wiktuałów, ale także duży problem pod względem estetycznym. Meble na wymiar mogą być w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem – w niedużej kuchni trzeba walczyć o każdy milimetr, a wykonanie tego zadania przy użyciu standardowych mebli bywa niestety niewykonalne. Wykonana na zamówienie zabudowa ma jeszcze tą zaletę, że nie jesteśmy skazani na aktualny asortyment salonów meblowych i możemy stworzyć kuchnię dokładnie taką, o jakiej marzymy.

12246858_958614440877321_4576350544467901538_n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)