Aranżacja małej kuchni w bloku

Stare porzekadło mówi, że „małe jest piękne” – mała kuchnia w bloku również może być piękna i funkcjonalna, po warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowana i zaaranżowana. Posiadacze dużych domów wyposażonych w przestronne aneksy kuchenne mogą zwykle do woli folgować swoim kreatywnym zachciankom, ale właściciele nieco ciaśniejszych lokali w blokach muszą postawić na sprytne połączenie pragmatycznej funkcjonalności z estetyką. Nie jest to zadanie łatwe, ale poświęcając odrobinę czasu i uwagi można stworzyć projekt kuchni, która pomimo niewielkiego metrażu będzie dumą każdej gospodyni.

Mała kuchnia – sprytnie walczymy o przestrzeń

Wiele mieszkań w blokach pamięta jeszcze czasy PRL, kiedy to funkcjonalność bywała raczej pojęciem umownym. Większość mało praktycznych rozwiązań można jednak poprawić i w ten sposób wywalczyć w pomieszczeniu odrobinę dodatkowej przestrzeni – nawet kilka dodatkowych centymetrów to zwykle ogromna poprawa komfortu pracy. Jeżeli kuchnia posiada okno nad zabudową to warto włączyć parapet w powierzchnię blatu roboczego – to rozwiązanie pozwala nie tylko zyskać odrobinę miejsca na akcesoria czy zioła, ale także pozwoli poprawić estetyczną harmonię, co przełoży się na optyczne powiększenie powierzchni całego pomieszczenia. Dobrym pomysłem może być też instalacja wysuwanego lub składanego blatu roboczego, który będzie przydatny w czasie przygotowywania bardziej skomplikowanych posiłków, ale nie będzie przeszkadzał przy robieniu kanapek lub parzeniu kawy dla gości.

12592436_1002450099827088_7672532645347603528_n

Kuchnia w bloku – aranżacja zmienia wszystko

Mała kuchnia zwykle bywa traktowana po macoszemu – posiadacze niewielkich pomieszczeń kuchennych bardzo często nie próbują nawet spróbować ich zmieniać, bo są przekonani, że do wykonania pięknej aranżacji potrzebna jest duża powierzchnia. To jednak nieprawda – nawet najciaśniejszą kuchnię można upiększyć i jednocześnie optycznie powiększyć. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o zmianie kolorów ścian i mebli – postawianie na jasne barwy jest w tym wypadku strzałem w dziesiątkę, gdyż klasyczna biel i pastele perfekcyjnie sprawdzają się w takich miejscach. Mała kuchnia w bloku zyska także, jeżeli wstawimy do niej meble z lakierowanymi, jasnymi frontami – nie należy także bać się nowocześnie wyglądających przeszkleń i błyszczących chromów. Lustrzane powierzchnie mebli sprawią, że dla oka kuchnia będzie znacznie przestronniejsza i bardziej przyjazna. W niewielkim pomieszczeniu można także zainstalować długi ciąg szafek nad blatem – prosta, pozioma linia przez nie wyznaczona optycznie wydłuży całą ścianę i poprawi ogólną prezencję kuchni.

12642732_10206604232999029_1878407206315842707_n

Mała kuchnia – indywidualny projekt jest w cenie

Standardowe wymiary mebli to często ułatwienie – nie zawsze jednak z ich pomocą można szczelnie i funkcjonalnie wypełnić przestrzeń małogabarytowej kuchni. Kuchnia w bloku bardzo często posiada niezagospodarowany narożnik lub spore szczeliny pomiędzy meblami – to nie tylko stracone centymetry, które mogłyby posłużyć do przechowywania sztućców lub wiktuałów, ale także duży problem pod względem estetycznym. Meble na wymiar mogą być w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem – w niedużej kuchni trzeba walczyć o każdy milimetr, a wykonanie tego zadania przy użyciu standardowych mebli bywa niestety niewykonalne. Wykonana na zamówienie zabudowa ma jeszcze tą zaletę, że nie jesteśmy skazani na aktualny asortyment salonów meblowych i możemy stworzyć kuchnię dokładnie taką, o jakiej marzymy.

12246858_958614440877321_4576350544467901538_n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Na ścianę w kuchni zwykle kładzie się płytki. To rozwiązanie najpopularniejsze, tradycyjne i niezwykle praktyczne. Są i tacy, którzy powiedzieliby, że… nudne. Jakkolwiek, istnieje wiele oryginalnych, a często również i tańszych alternatyw dla kafelek w kuchni. Aż grzech nie skusić się na to, by zastosować je choćby na jedną ze ścian. Zatem: co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

(więcej…)

Drewno w kuchni na ścianę

Drewno w kuchni na ścianę

Zwykle do kuchni wybiera się płytki czy szkło, rzadziej sięga się po drewno. Te jednak doskonale wygląda w kuchni, nadaje jej przytulność i nieco ociepla charakter wnętrza. Dziś o tym, dlaczego warto wybrać drewno w kuchni na ścianę i jak je zaaranżować?

(więcej…)

Kuchnia w kształcie litery L - Kuchnie Pinio

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L?

Jeśli stajesz właśnie w obliczu wyzwania jak zaprojektować kuchnię, podpowiadamy, że warto wybrać tę w kształcie litery L. Jest to dziś jedno z najmodniejszych i najbardziej optymalnych rozwiązań.

(więcej…)