Wyspy i półwyspy kuchenne

Wyspy i półwyspy kuchenne coraz częściej pojawiają się w domach – ich powodzenie wynika nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Wyspa kuchenna sprawdza się najlepiej w otwartych przestrzeniach, gdzie wyznacza umowną granicę pomiędzy częścią dzienną domu a funkcjonalnie urządzoną kuchnią. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie i co można zyskać decydując się na wyspę kuchenną?

Wyspy i półwyspy kuchenne – zalety

Wiele osób marzy o wyspie kuchennej z dość prozaicznego powodu – jest to po prostu niezwykle eleganckie rozwiązanie, które doskonale prezentuje się we wnętrzu. Jednak wygląd to nie wszystko – wyspy kuchenne mają także ogromne znaczenie praktyczne. Wolnostojąca szafka różni się od klasycznego blatu roboczego tym, że oferuje dostęp z kilku stron. Pozwala to na zorganizowanie pracy w kuchni dla kilku osób i zaangażowanie do przygotowania posiłków całej rodziny lub wspólnego gotowanie ze znajomymi. Nie można zapomnieć też o tym, że wyspy i półwyspy kuchenne stanowią dodatkową przestrzeń – nie tylko roboczą, ale także magazynową. Komfort użytkowania poprawić można również poprzez instalację urządzeń AGD – kuchenka lub zlewozmywak zamontowany na wyspie pozwala zwiększyć ergonomię kuchni oraz zmniejszyć dystans pomiędzy kluczowymi punktami w pomieszczeniu. W przypadku otwartych kuchni wyspa stanowi także swoistą przesłonę, która pozwala zachować w domu harmonię oraz dać kucharzowi odrobinę więcej komfortu, oddzielając umownie kuchnię od przestrzeni dziennej i zasłaniając mniej atrakcyjne wyposażenie. Wyspa w otwartym aneksie może pełnić także rolę tymczasowego baru lub szwedzkiego stołu w czasie większych imprez i spotkań rodzinnych.

PicMonkey Collage

Półwyspy i wyspy kuchenne – wady

Każdy medal na dwie strony – piękne i funkcjonalne wyspy kuchenne też nie są całkowicie wolne od wad. Z czym możemy mieć problem decydując się na taką aranżację wnętrza? Przede wszystkim należy pamiętać, że budując wyspę z zabudowanym sprzętem AGD, musimy zapewnić wszelkie niezbędne przyłącza: zasilanie, wodę lub doprowadzenie gazu. To zadanie bywa często bardzo trudne, gdyż rury i kable prowadzić trzeba w sposób niewidoczny – może to wymagać pracochłonnego kucia posadzek. Drugim problemem może być przestrzeń – wyspa kuchenna idealnie sprawdza się w dużej, otwartej kuchni – posiadacze mniejszych lokali mogą mieć problem z wydzieleniem miejsca na takie rozwiązanie. Wyspę można też instalować w kuchni zamkniętej, ale warto pamiętać, że wtedy odbywa się to kosztem poruszania się po pomieszczeniu. Zła aranżacja wnętrza z wyspą może pogorszyć ergonomię i utrudnić użytkowanie kuchni. Czy można tego uniknąć? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć opinii specjalistów – fachowcy budujący kuchnie na wymiar doskonale poradzą sobie z profesjonalnym zaprojektowaniem komfortowej i eleganckiej przestrzeni, doradzą w kwestii rozmiarów i ustawienia wyspy kuchennej oraz stworzą wizualizacje, które jasno pokażą wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania.

10959518_812824888789611_1675334740070982920_n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)