Kuchnia to pomieszczenie, które musi być estetyczne, praktycznie urządzone, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Komfort i bezpieczeństwo to priorytety w przypadku, gdy z kuchni korzysta osoba starsza – jak wiadomo, wraz z wiekiem spada sprawność fizyczna, zaczynają się problemy ze schylaniem i sprawnym poruszaniem. Czy można jednak sprawić, aby kuchnia stała się przyjazna dla seniora? Oczywiście, że tak – trzeba jedynie pamiętać o tym, co warto zmienić, aby babcia lub dziadek swobodnie mogli korzystać z wszystkich udogodnień.
Kuchnia dla starszej osoby – zabudowa
Projektując kuchnię dla seniora warto zadbać o ergonomię i zapewnienie odpowiedniej przestrzeni – w poważnym wieku człowiek przestaje być tak sprawny, jak za młodu. W kuchni tego typu najlepiej postawić na dolne szafki – najlepiej takie, które wyposażone są w wysuwane szuflady. Ułatwi to znacząco dostęp do wszystkich umieszczonych tam przedmiotów, bez konieczności sięgania do głębokiego wnętrza szafki. Można również pomyśleć o systemach cargo, które pozwolą w wygodny sposób przechowywać żywność i akcesoria, zapewniając jednocześnie nieograniczony dostęp do zapasów. Nieco trudniej jest z szafkami górnymi – nie każdy ma w kuchni dość przestrzeni, aby zrezygnować z nich całkowicie. Warto jednak rozważyć zamocowanie ich nieco niżej – tak, aby dostęp do nich był możliwy bez konieczności ciągłego sięgania po taboret. Ogólnie przyjmuje się, że kuchnie dla osób starszych projektuje się tak, aby wszystkie niezbędne sprzęty i przedmioty były w zasięgu ramion.
Funkcjonalna kuchnia dla seniora – odpowiednie rozmieszczenie sprzętu AGD
Układ poszczególnych urządzeń AGD jest bardzo ważny i może pomóc korzystać z kuchni osobom starszym. Lodówkę warto postawić blisko wejścia do kuchni, w sąsiedztwie blatu roboczego. Pomoże to łatwo wypakować przeniesione z kuchni produkty lub przygotować składniki do przyrządzenia posiłków. Dalej powinien znajdować się zlew – tutaj warto zadbać o stosunkowo płytki model, który ułatwi mycie naczyń. Pomiędzy zlewem a kuchenką powinien znaleźć się główny blat roboczy – pozwoli to sprawnie przyrządzać potrawy bez zbędnego chodzenia po całej kuchni. Tradycyjną kuchenkę gazową czy elektryczną wymienić można na płytę indukcyjną – łatwiej na niej manipulować ciężkimi garnkami i prawie całkowicie chroni ona przed przypadkowym poparzeniem.
Indywidualnie projektowana kuchnia dla osób starszych
W praktyce trudno jest określić wszelkie możliwe potrzeby konkretnej osoby – funkcjonalna kuchnia dla seniora poruszającego się na wózku musi być zupełnie inaczej zaaranżowana, niż w przypadku pomieszczenia przeznaczonego dla osoby, która porusza się wciąż o własnych siłach. Warto taki projekt indywidualnie omówić z projektantem, który zaproponuje konkretne i sprawdzone rozwiązania – pomoże dobrać oświetlenie przystosowane do słabego wzroku czy meble, które pozwolą na swobodny dostęp do zawartości w przypadku osób, które mają pewne ograniczenia ruchowe.
Idealne dostosowanie kuchni dla seniora nie jest łatwe, ale z pomocą fachowca można sprawić, że sędziwa babcia jeszcze przez wiele długich lat będzie wygodnie i bezpiecznie przygotowywać dla całej rodziny smaczne potrawy i tradycyjne dania. A przecież ich smak, wart jest każdych pieniędzy…