Kuchnia z jadalnią – jedno pomieszczenie, dwie funkcje

Kuchnia zwykle jest pomieszczeniem o ściśle określonej funkcji i kojarzona bywa zazwyczaj tylko z przygotowywaniem posiłków, które spożywane są w osobnej jadalni lub salonie. Coraz częściej jednak miłośnicy funkcjonalności stawiają na połączenie kuchni i jadalni – czy jest to rozwiązanie, na które warto postawić? Jakie są wady i zalety takiej aranżacji wnętrza?

11998893_953659778039454_1214022075917847138_n

Kuchnia z jadalnią – oszczędność przestrzeni i czasu

Przeciwnicy łączenia funkcji kilku pomieszczeń bardzo często przedstawiają argument, że jadalnia w kuchni to poważne ograniczenie funkcjonalności. Kuchnia traci część przestrzeni, która mogłaby być wykorzystana do przygotowywania posiłków, a komfort użytkowników znacznie spada. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniego planu – dobrze stworzony projekt, w którym kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń może zapewnić pełną wygodę zarówno kucharzowi, jak i członkom rodziny zasiadającym do stołu. Współczesne rozwiązania pozwalają tak zagospodarować wnętrze, aby bezpieczeństwo i funkcjonalność w kuchni została zachowana, gospodarując jednocześnie miejsce na stół i krzesła. Warto pamiętać, że stół przeznaczony do spożywania posiłków może być spokojnie wykorzystywany także jako blat roboczy. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością oszczędność miejsca i umożliwia takie zaaranżowanie przestrzeni, aby wyposażenie jadalni i kuchni tworzyło jednorodną całość, bez konieczności wydzielania części salonu pod jadalnię lub przeznaczania całego pomieszczenia na ten cel. W mniejszych mieszkaniach czy wąskich domach w zabudowie szeregowej może to znacząco „powiększyć” metraż. Jednakże jest jeszcze jeden atut takiego rozwiązania – znacząca oszczędność czasu. Przede wszystkim posiłków nie trzeba już przenosić z kuchni do innych pokojów – mniejsze jest zatem prawdopodobieństwo pobrudzenia mebli, dywanów i wyposażenia zupą czy gęstymi sosami. A to już spora oszczędność w kwestii utrzymania porządku i sprzątania. Jadalnia z kuchnią jest także przyjazna dla osób, które spieszą się rano do pracy – śniadanie można zjeść wygodnie przy stole, nie musząc wciąż chodzić do kuchni, aby sprawdzić czy zagotowała się już woda na kawę.

3

Kuchnia z jadalnią – nie dla każdego?

Nie każdy doceni jednak zalety, jakie daje połączona kuchnia z jadalnią. Dla niektórych argumentem przeciw takim mariażom mogą być niezbyt przyjemne zapachy, które unoszą się w powietrzu jeszcze długo po zakończeniu gotowania. Czasami przeszkodą może być zbyt mała powierzchnia kuchni – w ciasnej kawalerce wstawienie stołu może faktycznie sprawić, że kuchnia straci całkowicie swoją funkcjonalność. Może być również tak, że ilość członków rodziny jest zbyt duża, aby wygodnie usadzić wszystkich przy jednym, kompaktowym stole w kuchni. Na osobną jadalnię najprawdopodobniej zdecydują się również rodziny często urządzające duże przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, dla których większy stół w bardzo eleganckim pomieszczeniu jest priorytetem. Dla pozostałych kuchnia z jadalnią jest ciekawą alternatywą, która wymaga jednak dobrego planowania i wykorzystania dostępnej przestrzeni, tak aby zachować estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)