Kuchnia w mieszkaniu na wynajem to temat, z którym często się spotykamy. Odpowiednie projektowanie kuchni i jej aranżacja to inwestycja na lata, która może przynieść Ci spore zyski. Na co zwracać uwagę i dlaczego kuchnia w mieszkaniu na wynajem wymaga, aby chwilowo porzucić swój gust i fantazję?
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem – o czym należy pamiętać?
1. Sprawdź instalacje w kuchni
Remont mieszkania i chęć przeznaczenia go na wynajem jest świetną okazją do sprawdzenia instalacji (zwłaszcza w starym budownictwie). Jest to szczególne istotne, kiedy rozpoczynasz projektowanie kuchni. Sosnowiec, bo w tym mieście mieliśmy wielokrotnie okazję przekształcać mieszkania na wynajem, są bogatym miastem pod względem wieloletnich kamienic. Ich instalacje, zw. elektryczne, przez lata nie remontowane, bywają w słabym stanie, co w najmniejszym wypadku może grozić ich zwarciem. Zerknij również na stan gniazdek elektrycznych i włączników. Przy okazji warto sprawdzić szczelność rur, kranu i gazu (jeśli jest). Nie tylko ma to służyć polepszeniu warunków mieszkaniowych, ale także (a może i przede wszystkim) zapewnić bezpieczeństwo lokatorom.
2. Mieszkanie ma być uniwersalne
Marzenia o idealnym wnętrzu i indywidualne pamiątki zostaw na urządzanie swoich czterech kątów. Nigdy bowiem do końca nie wiesz, kto stanie się mieszkańcem Twojego lokum. Kuchnia w mieszkaniu na wynajem powinna być urządzona w sposób uniwersalny, prosty i czysty. Wyłącznie z niezbędnymi meblami i sprzętami. Tak, aby potencjalny wynajmujący mógł wnieść do niej swoje rzeczy, urządzić ją zgodnie ze swoim gustem i poczuć się „jak w domu”. W przypadku kuchni na wynajem najlepiej sprawdza się klasyka – minimalizm i jasne barwy. Nie liczy się bowiem to, jak Ty wyobrażasz sobie idealną przestrzeń, ale co chciałby potencjalny klient. Lepiej więc zapewnić mu w pełni wyposażoną bazę, którą on będzie mógł uzupełnić według indywidualnych upodobań. Więcej o samych kolorach: Kolory do kuchni (galeria).
3. Meble a kuchnia w mieszkaniu na wynajem
W mieszkaniu na wynajem warto zainwestować w dobrej jakości meble, wykonane z wytrzymałych materiałów. A to dlatego, że niestety nie każdy najemca dba o nie jak o swoje. Ponadto, kupno tanich mebli jest tylko pozorną oszczędnością. Po dłuższym czasie częstego użytkowania z pewnością niezbędna będzie naprawa zawiasów, uchwytów itp. Lepiej więc od razu zainwestować w dobrej jakości meble kuchenne, szczególnie jeśli konieczna będzie kuchnia na wymiar. Modele pod konkretne pomieszczenie to elementy, na które trzeba czekać nieco dłużej, tak więc w przypadku wynajmu (gdzie każda zwłoka jest stratą dla wynajmującego) korzystnie jest zrobić to raz a solidnie.
4. Sprzęt kuchenny a kuchnia w mieszkaniu pod wynajem
Szczerze mówiąc, wystarczy, by kuchnia w mieszkaniu na wynajem była wyposażona wyłącznie w niezbędny sprzęt AGD jak lodówka, kuchenka, palnik, piekarnik lub płyta indukcyjna. To, czy wzbogacisz mieszkanie w inne elementy wyposażenia jak zmywarka, mikrofalówka, czajnik elektryczny, mikser itp. zależy od zasobności Twojego portfela i metrażu pomieszczenia. Jakkolwiek, trzeba przyznać, że ich obecność bardziej skusi najemcę i może być argumentem do zwiększenia kosztów wynajmu. Firmy projektujące kuchnie często radzą, by kupić sprzęt z przedłużoną gwarancją. Modna ostatnio (i całe szczęście) stała się w studiach kuchennych opcja otrzymania bezpłatnego przedłużenia gwarancji przy zakupie zestawu AGD z meblami i rejestracji zakupionych sprzętów. Warto również nie kusić się na tanie sprzęty, niskiej jakości, bo te, podobnie jak meble, muszą wytrzymać próbę czasu i nieprzewidywalne często możliwości lokatorów. Pamiętaj również, że dobrym rozwiązaniem jest kupiono energooszczędnego sprzętu i najlepiej prostego w obsłudze. Pomoże to zniwelować problem awaryjności i częstych napraw. Ostatnio pod lupę wzięliśmy Sosnowiec i jeden z naszych tamtejszych projektów. Jeden z naszych doświadczonych ekspertów, który wdrożył już niejedne pomysły w projektowanie kuchni, dodał jeszcze jedną radę – markowy sprzęt. Jak podkreśla:
Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że osoby wynajmujący mieszkanie zwracają uwagę na to, czy sprzęty, które się w nim znajdują, są znanej marki. Daje im to poczucie dobrej jakości (nawet, gdy w rzeczywistości nie są premium+).
— Pani Małgorzata
5. Elementy wyposażenia w kuchni
Podobnie jak mikrofalówki i zmywarki – tak i obowiązkiem wynajmującego nie jest kupno garnków oraz zastawy. Wszystko zależy od potencjalnych lokatorów – Ci mogą mieć już swoje ulubione kubki czy talerze i niekoniecznie chcieć spożywać posiłki z tych, które ktoś używał przed nimi. Podobnie jak garnki czy patelnie oraz różnego rodzaju tekstylia: ręczniki kuchenne, ścierki, firanki itp. Na pewno spotkasz się z dwoma najważniejszymi dylematami jak poniżej.
Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna?
Jeśli kuchnia jest na indukcję, wówczas należy pamiętać, że nie wszystkie garnki do niej pasują. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że naczynia do kuchni indukcyjnych zwykle są w wyższych cenach, a nie każdy (np. studenci) będzie skory do kupna takiego wyposażenia we własnym zakresie. Jednak ten argument uległ osłabieniu, ponieważ w sklepach jest spory wybór garnków na indukcję, a ich ceny są zróżnicowane. Płytę indukcyjną łatwiej jest utrzymać w czystości – nie tylko ją samą, ale i otoczenie wokół niej – blaty i ścianę. Z kolei efektem częstego gotowania na płycie gazowej jest osadzanie się tłustej mazi na ścianie. Nie ma tego w przypadku płyt indukcyjnych. Warto również wziąć pod uwagę szybkość gotowania – jest porównywalna, a często nawet i szybsza przy indukcji dzięki nowoczesnym opcjom Booste. Jak podkreśla nasz ekspert:
Dzisiaj firmy projektujące kuchnie indukcyjne wprowadzają wiele funkcji do swoich urządzeń, które usprawniają i uprzyjemniają gotowanie. Przykładowo: firma TEKA wprowadziła na rynek płytę wyposażoną w praktyczne programy, np. „gotowanie na wolnym ogniu – 98℃”, pozwalające na przygotowywanie potraw wymagających dłuższego czasu gotowania czy „funkcja szybkiego zagotowania – 100℃”, dzięki której 1 litr wody zagotujesz w 3 minuty. Jest też „funkcja utrzymywania ciepła – 60℃, dająca nadzieję, że wszyscy domownicy zjedzą ciepły posiłek bez względu na porę powrotu do domu.
— Pani Małgorzata
Montować okap czy nie w kuchni?
Lepiej zrezygnować z okapu, ponieważ w kuchniach nie wynajem zwykle nie spełnia on swojej podstawowej roli. Zamiast tego zostaje polepiony unoszącymi się podczas gotowania tłuszczem i wilgocią. Z kolei rzadko którzy lokatorzy czyszczą go systematycznie. Jego nieestetyczny wygląd może być argumentem do obniżenia ceny wynajmu zainteresowanym.
Stół w kuchni na wynajem
Jeżeli kuchnia jest przestronna i daje możliwość wstawienia stołu, zrób to. Podnosi to użyteczność mieszkania i daje dodatkowe miejsce nie tylko do jedzenia, ale też do pracy czy zabawy, jeżeli zamieszka tu rodzina. Gdyby stół miał zając jedyną wolną przestrzeń – zrezygnuj z niego. Poszukaj jakiegoś rozwiązania z wyspą kuchenną lub wysuwanym blatem kuchennym. Jeżeli jednak nastawiasz się na wynajem krótkoterminowy lub dla studentów, zabezpiecz ściany przy stole, by nie straciły szybko swojej świetności. Z pewnością lepsza będzie fototapeta czy spieki kwarcowe w kuchni niż zwykła farba. Wszystkie możliwości opisane są tu: Pomysły na ścianę w kuchni przy stole.
6. Ład i czystość
Mimo że wszyscy wiedzą, że mieszkanie na wynajem powinno być posprzątane, to w praktyce różnie to wygląda. Jakkolwiek, pamiętaj, że im mniej rzeczy zostawisz, tym lepiej. W kuchni na wynajem zachowaj niezbędne minimum. Nie zagracaj jej, a tym bardziej nie przechowuj tam swoich rzeczy.
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem – jak ją odświeżyć i przygotować pod wynajem
Dostałeś w spadku mieszkanie po dziadkach, a kuchnia przypomina tę rodem z PRL? Nawet, jeśli nie dysponujesz sporym budżetem, możesz odświeżyć ją z pomocą kilku trików. Pomaluj ściany na jasno, wyczyść korpusy szafek, wymień blaty, oklej fronty, pozbądź się bibelotów, a kuchnia zyska nowe oblicze. Więcej trików: Odnowienie kuchni tanim kosztem. Przy ograniczonym budżecie, możesz również kupić używany sprzęt AGD. Pamiętaj jednak, że wiąże to ze sobą ryzyko. Nie zna się bowiem przeszłości produktu oraz zwykle nie obowiązuje także gwarancja, co może działać na niekorzyść w przypadku zepsucia się sprzętu.
7. Funkcjonalna kuchnia
Bez względu na to, czy Twoimi potencjalnymi najemcami będą studenci, czy rodzina z dziećmi, warto zadbać o funkcjonalne wnętrze. Szafki z systemem łatwego otwierania się i samodzielnego domykania z pewnością ułatwią życie lokatorom. Na pewno na korzyść będą również działać meble z praktycznymi organizerami, pojemne szuflady lub szafki do sufitu, które wypełnią przestrzeń – szczególnie w małych kuchniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.
8. Pomaluj ściany na jasny kolor
Biel, szarość, beż – to kolory wprost idealne do pomieszczenia, jakim jest kuchnia w mieszkaniu na wynajem. Z prostego powodu. Białe ściany nie tylko do wszystkiego pasują, ale również tworzą wspaniałą bazę do innych barw. Są też stosunkowo tanie w utrzymaniu. Można szybko i łatwo pomalować fragment przybrudzonej ściany, bez konieczności żmudnego szukania koloru w szerokiej palecie barw. Więcej o w temacie: Biała kuchnia. Jasne barwy są też korzystne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Optycznie je powiększają i rozjaśniają. Tworzą wrażenie ładu i czystości. O tym, jaką wybrać farbę do ścian w kuchni, przeczytasz tutaj: Farba do kuchni zamiast płytek lub do pomalowania płytek.
9. Zadbaj o solidne podłogi, drzwi i okna
O ile ścianę można błyskawicznie pomalować tanim kosztem, to szybka zmiana drzwi, okien, a tym bardziej podłóg, nie będzie należała do najłatwiejszych. Wybierz solidne, łatwe w utrzymaniu czystości (najemcy mogą nie dbać o porządek) i trudne do zarysowania podłogi. Lepsze będą płytki niż pakiet czy panele. Postaw również na szczelne, łatwe w otwieraniu okna, z funkcją rozszczelnienia, która w przypadku kuchni jest wręcz niezbędna dla właściwej wentylacji.
O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?
Przed przyjściem oglądających mieszkanie, oczywiście trzeba pozostawić je w ładzie. Poza tym, warto wprowadzić kilka dodatkowych drobiazgów, które wywołają większe wrażenie na potencjalnych lokatorach. Mogą to być np. świeże kwiaty w wazonie, zioła na parapecie czy rośliny w doniczkach. Przed przyjściem warto również wywietrzyć mieszkanie i pozbyć się z nich śmieci i indywidualnych rzeczy.
Kuchnię w mieszkaniu na wynajem traktuj jako inwestycję. Urządź ją w sposób prosty i funkcjonalny i pozwól swoim przyszłym lokatorom na wprowadzenie własnych dodatków, by mogli poczuć się „jak w domu”.