Funkcjonalna kuchnia w bloku lub w małym mieszkaniu - projekt kuchni od Kuchni Pinio

Funkcjonalna kuchnia w bloku

Funkcjonalna kuchnia w bloku – czyż to nie kuchnia marzeń każdego posiadacza niewielkiego mieszkania? Bo właśnie o powierzchnię tutaj chodzi. Zazwyczaj kuchnie w mieszkaniach w bloku są niewielkie, wszystko dlatego, że architekci wolą dać większą powierzchnię pokojom. Kuchnia traktowana jest po macoszemu, a często staje się tylko aneksem. Ale przecież funkcjonalna kuchnia w bloku to sposób myślenia już na etapie projektowania tego pomieszczenia. I co warto zaznaczyć, funkcjonalna kuchnia dla Ciebie może być niefunkcjonalna dla kogoś innego. To pojęcie jest bardzo subiektywne. 

Mieszkania w blokach nierzadko charakteryzują się stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami. Szczególnie w przypadku starszego budownictwa – mało praktycznie rozłożenie poszczególnych pomieszczeń czy duże dysproporcje w wielkości poszczególnych pokojów sprawiają, że funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni bywa uciążliwe. Szczególnie zaś w przypadku kuchni – są one zwykle niewielkie i niewygodne. Jednak wbrew pozorom funkcjonalna kuchnia w bloku lub w małym mieszkaniu to nie jest nieziszczalne marzenie. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a jesteśmy w stanie przygotować naprawdę praktyczny projekt i sprawić, że przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością.

Funkcjonalna kuchnia w bloku a mała powierzchnia kuchni

Zrobienie kuchni na wymiar to idealne rozwiązanie dla funkcjonalnej kuchni w bloku lub w ogóle małej kuchni. Dzięki niemu optymalnie zorganizujemy możliwie jak najwięcej z dostępnej nam przestrzeni. Zestawy gotowych mebli kuchennych, które możemy kupić w sklepach są zwykle przygotowywane w pewnych ustalonych, standardowych wielkościach – zwykle więc kończy się na tym, że nie wpasowują się idealnie w rozmiar pomieszczenia i w ciągu blatów powstaje swoista wyrwa. Nie tylko szpeci ona wnętrze, ale też nie pozwala na sensowne wykorzystanie pozostającej tam przestrzeni. Dlatego też funkcjonalna kuchnia w bloku powinna się opierać na indywidualnie dopasowanych rozwiązaniach, biorących pod uwagę nie tylko same wymiary pomieszczenia, ale też usytuowanie przyłączy hydraulicznych czy gazowych. Samodzielne wykonanie tego typu projektu, biorącego pod uwagę wszystkie te elementy jest tutaj opcją najlepszą. 

Funkcjonalna kuchnia w bloku – kolory

Nie sposób zaprzeczyć, że kolory mają wpływ na to, jak się w danym pomieszczeniu czujemy. Trudno tez ukryć, że ciemne kolory mebli i ścian sprawiają, że część detali związanych z wystrojem się „rozmywa” – po prostu przestajemy je zauważać. Z kolei jasne kolory eksponują wszystkie szczegóły, które stają się jeszcze lepiej widoczne. Z tego też powodu funkcjonalna kuchnia w bloku powinna być zachowana w jasnych kolorach – zarówno ścian, jak i mebli. Dzięki temu optycznie powiększymy to niewielkie pomieszczenie. Możemy też zastosować jeszcze jedną sprytną sztuczkę – przy wyborze materiałów na fronty szafek wybierzmy te z wysokim połyskiem. Odbijają one bowiem światło dodatkowo rozjaśniając kuchnię i potęgując wrażenie większej przestrzeni.

W temacie kolorów odsyłamy Cię do naszego tekstu, w którym omawiamy różne kolory w kuchni: i te jasne i te ciemne. Prezentujemy też zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Czyli możesz zobaczyć, jak docelowo może wyglądać kuchnia i czy po prostu Ci się podoba. Wpis jest tutaj, wystarczy kliknąć, a tekst otworzy się w nowej karcie: Kolory w kuchni

Funkcjonalna kuchnia w bloku - biała, jasna kuchnia z frontami na wysoki połysk od Kuchnie Pinio

Jasna kuchnia z frontami na wysoki połysk od Kuchnie Pinio.

Funkcjonalna wąska kuchnia

Kuchnia w bloku jest zwykle bardzo wąska, dlatego warto rozważyć, o ile to możliwe, wyburzenie jednej ze ścian i otwarcie pomieszczenia na jadalnię czy też salon. Jest to najprostszy i najbardziej oczywisty sposób na wizualne jej powiększenie. Z jednej więc strony w dalszym ciągu nie zajmuje ona dużo powierzchni, a drugiej zaś powstaje przestrzenna i funkcjonalna kuchnia w bloku. Jeśli jednak nie chcemy lub też nie możemy (na przykład ze względu na występowanie ściany nośnej) zastosować takiego rozwiązania, warto zastosować zabudowę w formie litery L. Zwykle zapewnia to optymalny stosunek powierzchni blatów roboczych, do przestrzeni na środku pomieszczenia. O kuchni w kształcie litery L więcej napisaliśmy tutaj: Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L? We wpisie jest kilka porad, więc warto przeczytać. Jeśli planujemy dwa rzędy szafek – upewnijmy się, że odległość między nimi wynosi około 1,2 metra. W przeciwnym wypadku będziemy mieli duże trudności w poruszaniu się po kuchni, a nasza kuchnia przestanie być funkcjonalną kuchnią w bloku. Przesadyzm proszę Państwa jest zły 🙂 

Funkcjonalna kuchnia w bloku w kształcie litery L - projekt kuchni od Kuchnie Pinio Tychy.

Kuchnia w kształcie litery L. w niewielkim mieszkaniu od Kuchnie Pinio.

Od czego zacząć projektowanie funkcjonalnej kuchni w bloku? 

Od zbadania swoich potrzeb. Weź kartkę i długopis i napisz czego oczekujesz od swojej nowej kuchni i kto z niej będzie korzystać? Zastanów się czy gotujesz dużo, czy mało ; czy traktujesz kuchnie wyłącznie jako kuchnię, czy też jako jadalnię i biuro. Jakie sprzęty muszą znaleźć się w kuchni? Czy zmywarka jest obowiązkowa? Czy piekarnik jest konieczny? Czy któreś ze sprzętów zabierasz z poprzedniego mieszkania, czy wszystko będzie nowe? Więcej na ten temat napisaliśmy w naszych dwóch wpisach na temat rozpoczynania projektu kuchni. O tym jak zacząć tutaj Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni (część I) i tutaj Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę (część II). Zapraszamy do lektury i zadawania pytań w komentarzach 🙂 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Telewizor na ścianie w kuchni, aranżacje, projekt kuchni

Telewizor w kuchni – aranżacje

Telewizor w kuchni aranżacje może przybrać bardzo różne. Jedni nie wyobrażają sobie gotowania bez ulubionych programów w tle, dla innych jest to całkowicie zbędny przedmiot, który rozprasza i zakłóca spokój. Jakkolwiek, często można go sprytnie wykorzystać – nie tylko funkcjonalnie i praktycznie, ale również jako stylizacyjny element wyposażenia wnętrza.

(więcej…)

Targi Max Expo, Technologia&Design, Max Kuchnie, Max Elektro, Kuchnie Pinio, Karpacz, 2018

Targi MaxExpo 2018 Technologia&Design – fotorelacja

„Technologia i Design” – takie hasło towarzyszyło targom MaxExpo 2018 – największemu w Polsce wydarzeniu w branży kuchennej, sprzętu AGD, RTV i IT. W dniach 28-30 września centrum kuchennych innowacji stał się Hotel Gołębiewski w Karpaczu, w którym to właśnie odbyły się targi Max Expo. Zawitali do niego przedstawiciele najbardziej znanych kuchennych marek, firmy projektujące kuchnie, dekoratorzy wnętrz. Nie zabrakło tam również i nas – Kuchni Pinio 🙂

(więcej…)

Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, przeniesienie kuchni do salonu, przeniesienie kuchni do pokoju, projektowanie kuchni, Kuchnie Pinio.

Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia

Na przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia decydujemy się z różnych powodów – powiększenie rodziny, moda, znudzenie – czasem z konieczności, a innym razem z chęci zmiany. Gdzie najczęściej przenosi się kuchnię, jak zrobić to legalnie i o czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy!

(więcej…)