Projekt kuchni z salonem i jadalnią to modne od wielu lat rozwiązanie. A przecież jeszcze do niedawna standardem były kuchnie zamknięte. Dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest kuchnia otwarta na jadalnię i salon lub pokój dzienny. To sprytne rozwiązanie „3 w 1” niewątpliwie ma swoje wady i zalety. Dla kogo otwarta kuchnia będzie najlepsza i jak ją zaaranżować?
Projekt kuchni z salonem i jadalnią – zalety
Kuchnia otwarta na salon i jadalnię ma tak liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością projekt kuchni z salonem i jadalnią ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to:
- zapewnia przestronność i zwiększenie metrażu, co przyda się zwłaszcza w małych mieszkaniach oraz rozwiązaniach typu: kuchnia na wymiar;
- otwarte pomieszczenia sprzyjają życiu rodzinnemu i umacniają relacje;
- jest dobrym rozwiązaniem dla singli (nie będą np. nikomu przeszkadzać podczas gotowania);
- wnętrze prezentuje się nowocześnie i przestronnie;
- pozwala zaoszczędzić miejsce;
- korzystne rozwiązanie podczas przyjmowania gości – odwiedzający mogą biesiadować w salonie i mieć stały kontakt z gospodarzem przygotowującym posiłki.
Projekt kuchni z salonem i jadalnią – wady
- trudność w oddzieleniu strefy wypoczynku od strefy przygotowywania posiłków;
- rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów na całe mieszkanie;
- kuchenne odgłosy gotowania mogą zakłócać spokój gości i mieszkańców domu;
- brak oddzielnego, dodatkowego pomieszczenia, które mogłoby przydać się domownikom w razie potrzeby ciszy i skupienia.
Projekt kuchni z salonem i jadalnią a problemy w aranżacji
Jak wiadomo, projektowanie kuchni to liczne wyzwania, również jeśli mamy na myśli projekt kuchni z salonem i jadalnią. Problemem może okazać się metraż. Mimo mody na aranżacyjne rozwiązanie „3 w 1”, często nijak mają się one do konkretnego mieszkania. Niestety, zbyt mały metraż i projekt kuchni z salonem i jadalnią na niewielkiej przestrzeni, może być problematyczny, a natężenie na niej sprzętów i mebli spowoduje zagracenie i wrażenie chaosu. W takim przypadku warto wybrać funkcjonalne meble, np. szafki typu cargo, oraz zabudowę po sufit, by zaoszczędzić miejsce. Ponadto, można zainwestować w rozsuwany stół i składane krzesła. Projekt kuchni z salonem i jadalnią najłatwiej urządzić w przestronnych loftowych wnętrzach, które wręcz proszą się o takie aranżacje. Ważne jest także, by mieć na uwadze wszystkich przyszłych użytkowników. Inaczej będziemy podchodzić do tematu, z wiedzą, że kuchnia ma być przyjazna dla dzieci, albo że będą z niej korzystać osoby niepełnosprawne. Więcej tutaj: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?
Kuchnia otwarta na salon – kolory, materiały oraz jak wydzielić strefy?
Projekt kuchni z salonem i jadalnią z założenia ma stworzyć harmonijną przestrzeń. Warto subtelnie oddzielić poszczególne strefy (lecz nie za pomocą sztucznie stworzonych barier). Zadbaj o spójność materiałów wykończeniowych. Granicę między poszczególnymi strefami mogą umownie wyznaczać meble – wyspa kuchenna, kanapa, stół lub barek. Innym rozwiązaniem jest zmiana pokrycia podłóg. Np. strefę kuchenną można pokryć praktycznymi płytkami, a podłogę w salonie – drewnianym pakietem. Podobnie można zastosować oddzielne oświetlenie – np. inne lampy nad wyspą kuchenną, inne w salonie. Ostatnio mieliśmy okazję wykonać nowoczesne projektowanie kuchni. Katowice były celem naszych aranżacji. W jednym z mieszkań wydzieliliśmy strefy za pomocą harmonijkowych składanych drzwi. Inną opcją byłyby przeszklone ścianki lub wysuwane ze ściany drzwi. Ostatnie z rozwiązań jest szczególne cenne, gdy potrzebujesz oddzielić kuchnię od salonu (np. w przypadku przyjmowania gości lub powiększenia się rodziny). Temat drzwi przesuwnych już poruszaliśmy tu: Oddzielenie kuchni od salonu – drzwi przesuwne. Ewentualnie zawsze można rozważyć opcję całkiem bez drzwi, o czym pisaliśmy tu: Co zamiast drzwi do kuchni?
Co do kolorów, to najlepiej, by w kuchni otwartej na salon były jasne barwy. Biele, beże, pastele czy szarości optycznie powiększą przestrzeń i ja rozjaśnią. Poza tym, pomagają uniknąć wrażenia chaosu i są najlepszą bazą do barwnych akcesoriów. Więcej o kolorach, wraz z przykładami, tutaj: Kolory w kuchni – zdjęcia. Zadbaj również o spójność dodatków. Np. poprzez zastosowanie tych samych firanek w kuchni w salonie lub akcesoriów podobnych pod względem kolorystycznym czy materiałowym. Kilka inspiracji: Modne zasłony do kuchni.
Projekt kuchni z salonem i jadalnią – o czym warto pamiętać?
Warto pamiętać, że wady, takie jak rozprzestrzeniające się nieprzyjemne zapachy z kuchni, można zniwelować za pomocą zamontowania cichego okapu i dobrej wentylacji w kuchni. I polecamy zrobić to od razu. Innym problemem może być chęć rezygnacji po pewnym czasie z projektu łączącego te pomieszczenia. Wówczas pomocne będą wspomniane już ścianki działowe, rozsuwane drzwi lub parawany (ta opcja raczej doraźna). Z pewnością więcej korzyści z połączenia kuchni z salonem i jadalnią mają posiadacze małych mieszkań, w których istotny jest każdy centymetr przestrzeni. Takie połączenie pozwala bowiem zaoszczędzić sporo miejsca.
Kuchnia z jadalnią i salonem w bloku – wyspa kuchenna
Jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na połączenie kuchni z jadalnią i salonem jest zaaranżowanie wyspy kuchennej, która nieco rozdzieli strefę wypoczynku od strefy gotowania. Jej zaletą jest dostęp z każdej strony, co pozwala na wspólne gotowanie. Pozwala na najbardziej ergonomiczną pracę w kuchni, dzięki stworzeniu tzw. trójkąta roboczego. Ponadto, jest prawdziwą gratką dla miłośników eksperymentowania podczas gotowania. Co więcej, wyspa kuchenna może być również blatem roboczym, połączonym ze zlewem i płytą grzewczą. Zaletą jest także jej bliskość do stołu, dzięki czemu nie będzie trzeba pokonywać długich odległości z kuchni do jadalni. Dodatkowo, w otwartej przestrzeni można mieć zawsze podgląd na gości i mieszkańców, co pozwala na szybkie reagowanie na ich potrzeby. Szerzej temat ergonomii w kuchni w bloku opisaliśmy tutaj: Funkcjonalna kuchnia w bloku.
Kuchnia z jadalnią i salonem – aranżacje
W zależności od swoich upodobań można wybrać jeden z wielu projektów kuchni z jadalnią i salonem, i nie muszą to być wyłącznie projekty w nowoczesnym industrialnym stylu. Coraz częściej projektanci wnętrz mieszają elementy różnych stylizacji, tworząc tym samym funkcjonalne, a jednocześnie niezwykle stylowe kuchnie. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na połączenie kuchni z jadalnią i salonem, najlepiej, by zachował w miarę spójną stylizację. W innym przypadku może wywołać efekt chaosu. Z kolei, aby zaoszczędzić miejsce można zamiast mebli skorzystać z modnego ostatnio rozwiązania – specjalnych wnęk w ścianie, przypominających półki.
Projekt kuchni z salonem i jadalnią to jedno z popularnych rozwiązań, które pozwala na stworzenie spójnej, a jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni. Katowice, to jedno z tych miast na Śląsku, w których aranżujemy takie najczęściej. Zapraszamy więc do kontaktu, jeżeli chcesz, abyśmy i dla Ciebie projekt wykonali. I wcale nie musisz mieszkać na Śląsku. Zobacz nasz projekty i… czekamy na twój telefon! 🙂
Bądźcie kuchenni!
Bardzo ładnie, jedynym minusem takiego rozwiązania jest hałas z kuchni który może przeszkadzać w oglądaniu filmu lub meczu.