Dziś weźmiemy pod lupę projekt kuchni kwadratowej z oknem. Jaką zabudowę najlepiej wybrać pod kształt pomieszczenia oraz jak je zaaranżować? Podpowiadamy!
Na potrzeby tego wpisu przyjęliśmy założenie, że mówimy o kuchni kwadratowej z oknem umieszczonym naprzeciwko wejścia do kuchni. Oczywiście projekty mogą być inne – okno w kuchni może być na ścianie bocznej lub kuchnia może być całkowicie ślepa. Jednak są to inne przypadki, wymagające osobnego omówienia. Sądzimy, że ze wpisu skorzysta każdy, nawet jeżeli urządza pomieszczenie o innej specyfice, choćby poprzez zaczerpnięcie inspiracji.
Projekt kuchni kwadratowej z oknem – zabudowa w „L”
Projekt kuchni kwadratowej z oknem i zabudową o kształcie „L” o ciekawa opcja. Choć najczęściej stosuje się ją w pomieszczeniach prostokątnych. Jednak znakomicie będzie prezentować się także w kwadracie. Można wykonać ją kosztem kaloryfera. A zamiast niego wybrać ogrzewanie podłogowe. Jednak, nie oszukujmy się – w małych kuchniach często kaloryfer jest niepotrzebny, bo po prostu nie jest zimno. W kuchni się gotuje, urzęduje, spędza wiele czasu, więc w niewielkim metrażu można spokojnie pokusić się o całkowite usunięcie kaloryfera lub jego zasłonięcie zabudową.
Projekt kuchni kwadratowej z oknem w zabudowie w kształcie litery „L” zakłada ustawienie zabudowy pod oknem i na jednej ze ścian, tak, by tworzyły kąt 90 stopni. Wówczas jedna ze ścian pozostaje wolna i można wykorzystać ją na postawienie stołu i krzeseł, a w przypadku małej kuchni, np. na stół ścienny składany. Dzięki temu układowi będziesz mieć miejsce na duże okno (pomieszczenie stanie się jaśniejsze). Pod nim można ustawić zlewozmywak, a na parapecie doniczki z ziołami i lawendą. Wprowadzi to wspaniały, pełen słońca, prowansalski klimat. Zabudowa „L” w kuchni znakomicie sprawdza się do realizacji zasady trójkąta roboczego. Domownicy poruszają się bowiem po kuchni nie w linii prostej, lecz po trójkącie, dzięki czemu użytkowanie kuchni staje się łatwiejsze.
Projekt kuchni kwadratowej z oknem – zabudowa w „U”
Ciekawe rozwiązania aranżacyjne zapewnia również projekt kuchni kwadratowej z oknem i zabudową o kształcie „U”. Możesz stworzyć symetryczną przestrzeń i dokładnie wykorzystać dostępną powierzchnię. A jak wiadomo: w takich dobrze zaplanowanych pomieszczeniach sprawniej się funkcjonuje. W takim układzie także można umieścić zlewozmywak pod oknem, na lewej stronie ciągu roboczego: lodówkę i spiżarnię, a po prawej – piekarnik. Umożliwia to zachowanie ergonomicznej zasady – trójkąta roboczego i swobodnie przemieszczanie się między strefami. To dość rozsądne projektowanie kuchni. W małych kuchniach kwadratowych zrezygnuj jednak z ciągu szafek wiszących, bo te mogą wyglądać zbyt topornie w przypadku zabudowy o kształcie U. Lepiej sprawdzą się pojemne szafki stojące z funkcjonalnymi rozwiązaniami np. szafki do kuchni typu cargo i praktycznymi organizerami. Dzięki nim szybko i łatwo znajdziesz niezbędne naczynia i akcesoria, bez konieczności wykładania wszystkiego z szafki czy szuflady. Na końcu jednego z ciągów możesz ustawić stół z krzesłami, a jeśli nie masz na nie miejsca, skuś się np. na składany stół i krzesła.
Duża kuchnia kwadratowa z oknem – jak urządzić
Jeśli jesteś posiadaczem sporej przestrzeni, projekt kuchni kwadratowej z oknem jest w sam raz dla Ciebie! Urządź sobie przytulny i funkcjonalny kącik do gotowania i celebrowania posiłków. W przypadku dużego metrażu dobrym rozwiązaniem jest np. kuchnia z wyspą. Szczególnie, jeśli lubisz wnętrza w nowoczesnej odsłonie. Wyspa kuchenna ma mnóstwo zastosowań: może stać się blatem roboczym, schowkiem, zlewozmywakiem, a nawet zastąpić stół jadany. Dla niepowtarzalnego efektu możesz zamontować nad wyspą dodatkowe oświetlenie, które nada niepowtarzalny klimat. Z kuchennej wyspy możesz stworzyć również domową biblioteczkę, kiedy umieścisz w niej półki. Warto pamiętać, że aby wyspa była efektowna i użyteczna, powinna mieć blat o wymiarach min. 60 x 80 cm. Mniejszy może okazać się mało funkcjonalny.
Projekt malutkiej kuchni kwadratowej z oknem
Zdarza się tak, że kuchnia jest kwadratowa i malutka, naprawdę malutka. Zazwyczaj mamy z nią do czynienia w kawalerkach, w których wydzielono pomieszczenie kuchenne, głównie ze względów praktycznych, lub w małych mieszkaniach (o funkcjonalnych kuchniach w mieszkaniach tutaj: Funkcjonalna kuchnia w bloku.). Biorąc po uwagę, że zazwyczaj w takim metrażu mówimy o maksymalnie rodzinie 2+1, to nie potrzeba zbyty dużo szafek w kuchni. Projekt kuchni kwadratowej z oknem może wiec opierać się na wykorzystaniu tylko jednej ściany pod zabudowę, niewielką zmywarkę, jednokomorowy zlew. Zrezygnować można z piekarnika, który zajmuje sporo miejsca, o ile nie jest konieczny. Tutaj na pewno pomoże sprytny projekt kuchni, uwzględniający role, które to pomieszczenie spełnia dla danej rodziny. Z doświadczenia wiemy, że nawet małe pomieszczenia da się zaprojektować ładnie, użytecznie i przytulnie.
Przydatne mogą się również okazać porady odnośnie do projektowania kuchni kiedy mamy zbyt nisko osadzone okno w kuchni. Może być to o tyle problematyczne, że nie zawsze wiemy co zrobić z oknem, jak je wykorzystać. Garść porad w tym temacie przygotowaliśmy tutaj: Zbyt nisko osadzone okno w kuchni – co zrobić? Pokazujemy tam też nasze rozwiązanie dla jednego z naszych Klientów w Katowicach!
Urządzanie kuchni może być przyjemnością w kuchni kwadratowej z oknem. Pomieszczenie o tym kształcicie uda Ci się stworzyć w sposób funkcjonalny, a zarazem stylowy. Do kwadratu! 🙂
Świetne aranżacje. My też mamy kwadratową kuchnię i nawet cieszę się z tego faktu 🙂