Długo wyczekiwane, gorące dni idealnie jest spędzać nad jeziorem czy na pikniku w cieniu drzew. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a piękna pogoda zamiast błogosławieństwem, staje się udręką. Nawet w największe upały trzeba podołać codziennym obowiązkom, wśród których jednym z cięższych będzie z pewnością gotowanie. Oprócz gorąca przedostającego się z zewnątrz, wszystkie urządzenia kuchenne dodatkowo wytwarzają ciepło jeszcze bardziej zwiększając temperaturę w pomieszczeniu. Czy można coś na to poradzić? Jak umilić sobie przyrządzanie posiłków w takie trudne do zniesienia dni?
Ochłoda dla ciała
Organizm człowieka posiada samoistne zdolności do schładzania się, ale w bardzo trudnych warunkach może sobie z tym nie radzić. Mała, dobrze nasłoneczniona kuchnia w bloku, gdzie dodatkowo brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza będzie stanowić niemal pole do walki o przetrwanie w duszny dzień. Warto więc doraźnie zaopatrzyć się w wiatrak, wentylator albo nawet przenośny klimatyzator. Takie urządzenia nie zajmują wiele miejsca, a mogą przynieść prawdziwą ulgę w trakcie upałów. Nie bez znaczenia będzie również wietrzenie pomieszczenia. Okna najlepiej otwierać wieczorem lub nocą, gdy temperatura znacznie spada. Schłodzić powinno się nie tylko powietrze, ale nagrzane ściany, podłogi oraz meble kuchenne, dlatego dobrze jest pozostawić uchylone okna na dłuższy czas. Z kolei w dzień barierę dla promieniowania będą stanowić żaluzje, zasłony lub rolety.
Wszystko na swoim miejscu
Uporządkowana przestrzeń zdecydowanie przyspiesza czas pracy i ułatwia wykonywanie wielu czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Funkcjonalna kuchnia, w której wszystkie sprzęty i akcesoria znajdują się pod ręką będzie więc podstawą przyjemnego gotowania, gdy słupki rtęci osiągną niebotyczną wartość. Przyjazne użytkownikom, ergonomiczne wnętrza kuchenne to już standard w nowoczesnych projektach. Warto przyjrzeć się im bliżej, bo praktyczne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, a decydując się na nie można zapewnić sobie wygodę nie tylko latem, ale także przez cały rok. Być może to właśnie nadchodzące upały będą dobrym bodźcem do podjęcia decyzji o odświeżeniu i zmianie swojej kuchni w prawdziwie komfortowe miejsce pracy.
Jak gotować podczas upałów?
Gorące dni są zdecydowanie bardziej męczące od innych, dlatego często po powrocie do domu brakuje już ochoty i sił na długie pichcenie skomplikowanych dań. Tutaj z pomocą przyjdą nowoczesne sprzęty kuchenne – wolnowar czy thermomix, przy użyciu których obiad robi się bez większej ingerencji. Zbawieniem będą też dania jednogarnkowe albo te przygotowywane z użyciem piekarnika, bo nie trzeba będzie ich stale pilnować. Upały to jednak czas, kiedy apetyt nieco słabnie. Można więc zrezygnować z ciężkich potraw zastępując je lżejszymi i szybszymi w przygotowaniu wersjami. Łatwe i błyskawiczne w obróbce sezonowe owoce oraz warzywa będą zdecydowanie zdrowszą opcją. Pozwolą też zminimalizować czas gotowania, ograniczając przy okazji produkcję dodatkowego ciepła w pomieszczeniu.