Urządzamy kuchnię na poddaszu

Pomieszczenia pod spadzistym dachem mają swój niepowtarzalny urok, ale z drugiej strony zaaranżowanie użytkowego wnętrza na poddaszu może też rodzić pewne ograniczenia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kuchnię, która musi być przecież w pełni funkcjonalna. Jakie utrudnienia możemy spotkać na swojej drodze i jak urządzić ergonomiczną kuchnię tak, aby całkowicie wykorzystać potencjał poddasza?

Kuchnia pod skosami

Niezwykłą atmosferę poddasza tworzą przede wszystkim skosy. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej przytulne, ale może również sprawiać wrażenie ciasnego i niezbyt przestronnego. Głównym czynnikiem determinującym tę kwestię są ścianki kolankowe. Im wyższe, tym więcej miejsca pozostanie do naszej dyspozycji, a co za tym idzie – łatwiej będzie urządzić komfortową kuchnię. Znaczenie mają też takie czynniki, jak ilość i różnorodność skosów oraz typ dachu. Dwuspadowe dają znacznie większe możliwości adaptacyjne strychu niż wielospadowe, ale jeżeli pomieszczenie jest wysokie można zamaskować stropy podwieszanym sufitem. Kolejną przeszkodą mogą być belki konstrukcyjne. Z ich powodu wiele osób decyduje się na zachowanie stylu retro lub rustykalnego, ale to nie jedyna opcja. Wystarczy zamaskować je płytami gipsowymi, by stworzyć bardziej nowoczesne wnętrze. Niemniej – ściany (zwłaszcza te ze skosami) raczej nie powinny być w zbyt wyrazistych kolorach, bo to optycznie zmniejsza pomieszczenie. Najlepiej, gdyby taka kuchnia znajdowała się od strony północnej, ale w każdym przypadku warto zatroszczyć się o rolety bądź przesłony na okna, które pomogą w regulowaniu natężenia światła i panującej wewnątrz temperatury, co w kuchni jest przecież szczególnie ważne.

Jak umeblować kuchnię na poddaszu?

Poddasze samo w sobie ma już ciekawy kształt, a zbytnia ekstrawagancja wyposażenia mogłaby je tylko przytłoczyć. W tym przypadku dobrze jest postawić na minimalizm. Proste, geometryczne kształty mebli dadzą wrażenie harmonii oraz większej przestrzenności. Nie da się ukryć, że poddasze to pomieszczenie raczej wymagające i niezbyt elastyczne, dlatego najlepiej sprawdzą się tu meble na wymiar. Taka zabudowa to gwarancja użytecznego zagospodarowania każdego zakątka. Wnęki nie będą się nadawały do ustawienia w nich blatów roboczych, a co najwyżej – szafek czy schowków. Nie każde miejsce będzie też odpowiednie na postawienie kuchenki bądź płyty grzejnej, bo skos może przeszkadzać w umieszczeniu okapu. Miejsca służące do pracy powinny być z kolei odpowiednio doświetlone, dlatego dobrze, aby znalazły się tuż pod oknem połaciowym. Trzeba więc zaplanować zarówno rozmieszczenie poszczególnych elementów, jak i dopasować ich gabaryty do możliwości pomieszczenia pamiętając przy tym o zachowaniu komfortu przyszłych użytkowników kuchni. Profesjonalni projektanci nie tylko pomogą nam podołać temu wyzwaniu, ale też doradzą przy wyborze ciekawych rozwiązań, które jeszcze lepiej wykorzystają potencjał wnętrza, np. połączenie kuchni z jadalnią bądź salonem, co sprawi, że wizualnie stanie się większa i bardziej otwarta.

PicMonkey Collage

Zaaranżowanie kuchni na poddaszu nie jest proste i niezbędna może okazać się pomoc specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w kwestii niestandardowych projektów. Mimo wszystko warto podjąć ten trud, bo dobrze zorganizowana kuchnia na poddaszu będzie nie tylko urokliwym, ale i funkcjonalnym pomieszczeniem w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Meble kuchenne 2018 – na co postawić?

Wybór mebli do kuchni zwykle łączy się z dylematami. Aby pomóc sobie w ich wyborze, warto spojrzeć, co przynoszą trendy w kuchni 2018. Tym bardziej, że projekty kuchni na nadchodzące lata zapowiadają kuchnie ponadczasowe, które zgodnie z nazwą mają służyć użytkownikom przez wiele lat. Jakie są więc modne kuchnie? (więcej…)

Kuchnie 2018 trendy

Trendy w kuchni 2018 zapowiadają się bardzo nowocześnie. Będą prawdziwym rajem dla wielbicieli stylu industrialnego i skandynawskiego. Minimalizm i funkcjonalizm to dwa aspekty, których nie powinno zabraknąć w urządzaniu wnętrz. Znajdzie się również coś dla miłośników retro. Co jeszcze przygotowała modna kuchnia 2018? (więcej…)

Modne kuchnie 2018

O tym, jak szybko zmienia się moda, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. O ile można pozwolić sobie na częstą wymianę ubrań i dodatków, o tyle całej aranżacji pomieszczenia raczej nie zmienia się co tydzień. Warto więc rozeznać się, jak wyglądają modne kuchnie na najbliższe lata, by stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze. Dziś przedstawiamy trendy w kuchni 2018. (więcej…)