Projektując dom lub wybierając meble do mieszkania bardzo często trafiamy na słowo „ergonomiczny”. Większości kojarzy się to z czymś wygodnym lub luksusowym, ale ergonomia jest pojęciem znacznie szerszym i obejmującym nieco więcej zagadnień niż tylko samo poczucie komfortu. Czym jest zatem prawdziwie ergonomiczna kuchnia i czy każdy może stać się jej właścicielem?
Ergonomiczna kuchnia – projektowanie zgodnie z nauką
Aby zrozumieć w pełni idee kuchni ergonomicznej, należy w pierwszej kolejności sięgnąć po encyklopedyczną definicję tego zagadnienia. „Ergonomia” to słowo pochodzenia greckiego, które w wolnym tłumaczeniu oznacza naukę o pracy i dopasowaniu miejsc oraz narzędzi pracy do możliwości człowieka. Można ująć to w ten sposób: ergonomiczne projektowanie ma na celu stworzenie możliwie najlepszej współpracy pomiędzy użytkownikiem a przestrzenią, maszynami i narzędziami, z którymi pracuje. Ergonomiczna kuchnia to pomieszczenie, które spełnia wymogi bezpieczeństwa, higieny i komfortu pracy. Stworzenie takiej przestrzeni nie jest jednak zadaniem łatwym – projekt kuchni ergonomicznej wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy dostępnym metrażem, możliwościami finansowymi oraz estetyką. Z tego powodu znacznie łatwiej jest tworzyć takie pomieszczenia od zera, niż dopasowywać gotowe kuchnie do zasad ergonomii – na taki luksusu pozwolić mogą sobie jednak zwykle tylko osoby budujące nowy dom. Czy zatem posiadacze mieszkań w blokach lub gotowych już domach muszą zapomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie? Na szczęście nie – w ich wypadku konieczne będzie po prostu nieco większe zaangażowanie i stworzenie profesjonalnego projektu.
Kuchnia ergonomiczna – co daje takie rozwiązanie?
Inwestycja w ergonomię nie jest jedynie kwestią poprawy wygody użytkowania – odpowiednie rozmieszczenie kluczowych elementów w postaci zlewu, kuchenki, lodówki i blatów roboczych pomoże także oszczędzać czas. Naukowe badania w tej dziedzinie jasno pokazują, że zachowanie zasad ergonomii pozwala skrócić czas przygotowania potraw nawet o 60 procent! Dobrze zaplanowany rozkład, odpowiednie oświetlenie i wysokość blatów gwarantują, że każdy pobyt w kuchni może krótszy. To przekłada się automatycznie na większą ilość wolnego czasu na odpoczynek, zabawę z dziećmi czy pracę oraz niższe rachunki – krótszy pobyt w pomieszczeniu to mniej energii elektrycznej potrzebnej do zasilania oświetlenia. Decydując się na kuchnię ergonomiczną można zadbać również o swoje zdrowie i samopoczucie – dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu sprzętów i mebli odpada konieczność zbędnych spacerów z ciężkimi naczyniami czy schylania się do zbyt niskich blatów. Za takie pomieszczenie podziękują nam nogi oraz kręgosłup – brak niepotrzebnych obciążeń pozwoli zyskać wyższy komfort życia w każdej dziedzinie i efektywniej realizować swoje cele również poza kuchnią. Czasami stworzenie takiej przestrzeni nie jest łatwe – mały metraż czy niezbyt ustawny rozkład pomieszczenia bywa poważnym utrudnieniem. Niemniej nie warto się poddawać i rezygnować z wygody i bezpieczeństwa – praktycznie każdą kuchnię można poprawić lub zmodernizować tak, aby dawała chociaż odrobinę więcej komfortu.