Kupno nowego domu lub generalny remont mieszkania to okazje do poważnych zmian w aranżacji kuchni. Kiedy mamy już odpowiednie środki, zapał i chęci do pracy, potrzebny jest jeszcze dobry plan. Projektowanie kuchni nie jest wcale rzeczą łatwą, a zawsze najtrudniej jest znaleźć idealny pomysł, który zapewni wszystkim członkom rodziny komfort i wygodę w codziennym życiu. Na szczęście źródeł inspiracji nie brakuje – można podpatrzeć rozwiązania u rodziny lub przyjaciół lub sprawdzić najnowsze trendy w kuchennej modzie. Co aktualnie najczęściej wybierają miłośnicy piękna i funkcjonalności?
Projektowanie kuchni – styl skandynawski coraz popularniejszy!
Pełne światła kuchnie skandynawskie stały się marzeniem wielu osób. Króluje w nich głównie czysta biel i jasne drewno. Nieco surowy wystrój idzie w tym wypadku w parze z funkcjonalnością – dla wnętrza w klimacie skandynawskim bardzo ważna jest przemyślana zabudowa i duża ilość praktycznych schowków, szafek i szuflad. W kuchni skandynawskiej dobrze wygląda także naturalny kamień oraz szkło, które wykorzystywane są najczęściej w roli eleganckich akcentów i wykończenia ścian czy blatów roboczych.
Piękna kuchnia rustykalna zawsze w modzie!
Mamy XXI wiek, ale staromodny wystrój rustykalny chyba nigdy nie wyjdzie z mody – miłośnicy drewna i mosiądzu z pewnością zapragną urządzić swoją kuchnię właśnie w tym klimacie. Nie trzeba jednak od razu sięgać po antyki – wystarczy stworzyć praktyczną zabudowę z drewna z klasycznymi akcentami i dodać do niej kilka stylowych dodatków – stylizowany okap, mosiężne lub miedziane wyposażenie i eleganckie uchwyty. Sielski klimat można także stworzyć poprzez zastosowanie jasnych i ciepłych kolorów: pastelowych odcieni żółci, miodowego brązu i akcentów w barwie zieleni albo lawendy. Warto pamiętać, że projektowanie kuchni rustykalnej nie zmusza nikogo do rezygnowania z nowoczesnego wyposażenia – urządzenia rodem z XXI wieku można wkomponować w klasyczną zabudowę w taki sposób, aby stanowiły z nią jedną i harmonijną całość.
Loftowy styl dla każdego!
Klimat loftowy przyciąga coraz większą rzeszę fanów – sam Andy Warhol mieszkał w domu utrzymanym w industrialnym klimacie. Aby skorzystać z rozwiązań typowych dla loftów nie trzeba wcale przeprowadzać się do pofabrycznego budynku czy magazynu – wystarczy odpowiednie projektowanie kuchni z uwzględnieniem typowych dla tego stylu akcentów. Jednym z takich detali jest zwykle odsłonięcie na jednej ze ścian gołej cegły – niestety jedynie mieszkańcy kamienic i budowanych z ceramiki domów mają w tym wypadku proste zadanie. Pozostali mogą jednak położyć na ścianach płytki z kamienia imitujące klasyczne pustaki lub wykorzystać inne, surowe materiały, które wprowadzą do wnętrza industrialnego ducha. Ważne są tutaj proste meble, najlepiej nawiązujące nieco do wyposażenia fabryk – w cenie są stalowe elementy, duża ilość kątów prostych i odrobina surowej prostoty. Idealna kuchnia loftowa jest otwarta – tak samo jak w amerykańskich pierwowzorach – jednak posiadacze zamkniętych kuchni nie powinni rezygnować ze swoich marzeń. Odpowiednia zabudowa i staranne projektowanie kuchni może przynieść zachwycający efekt i stać się dumą każdego właściciela.