Podczas projektowania zwykle najwięcej uwagi przykłada się do ścian i podłogi, pomijając sufity w kuchni. Aranżacje na jego wykonanie mogą być jednak centralnym punktem wykończenia. Sufit podwieszany, malowany, z paneli, a może z fototapetą? Oto te i inne propozycje, które możemy zaaranżować w Twoim mieszkaniu.
Sufit w kuchni – aranżacje malowane
Malowanie sufitu to najczęstsza i stosunkowo najtańsza opcja na sufity w kuchni. Aranżacje z pokryciem farbą mogą być różne. Zwykle wybiera się białą lub jasną emalię. Te najłatwiej komponują się z resztą barw i materiałów oraz optycznie powiększają pomieszczenie. Możesz pokusić się o sufit w innym, bardziej wyrazistym kolorze, szczególnie, jeśli masz dużą przestrzeń w mieszkaniu. Na suficie można także coś namalować, by tak wykonane zdobienie, odzwierciedlało charaktery czy gusta mieszkańców. To już zadanie dla artysty.
Sufit podwieszany w kuchni – aranżacje
Dużą popularnością cieszy się sufit podwieszany w kuchni, czyli konstrukcje gipsowe-kartonowe. Trzeba przyznać, że to nie tylko efektowny element aranżacji, ale również bardzo praktyczny. Ukryjesz za nim przewody instalacyjne jak wentylację, klimatyzację czy okap. Z pewnością jest to korzystne w przypadku niespodziewanej awarii. By zniwelować usterkę, nie trzeba wówczas kuć całego sufitu, wystarczy jego fragment. Aranżacje sufitów w kuchniach to również elementy oświetlenia, które zapewniają funkcjonalne, a zarazem nastrojowe światło. Sufit podwieszany zapewnia wiele możliwości na zaprojektowanie kuchni i to w różnych stylach.
Sposób na sufit w kuchni – aranżacje podświetlenia
Od sufitu podwieszanego, już tylko krok do sufitu podświetlanego, które w Kuchnie Pinio bardzo lubimy, bo to całkiem efektowne rozwiązania, jeśli chodzi o projektowanie kuchni we współczesnym świecie. Ostatnio w Krakowie mieliśmy okazję wykonać aranżację sufitu. Do wyboru mieliśmy dwa rodzaje podświetleń – ledowe lub światłowodowe. Urządzaliśmy kuchnię w stylu skandynawskim, więc skusiliśmy się na jasne światło o ciepłej barwie. Możesz wybrać również kolorowe, które także wprowadzi do kuchni przytulny nastrój.
Sufit napinany i fototapeta w kuchni
Sufit napinany to kolejna propozycja w temacie: sufity w kuchni – aranżacje. Wygląda jak naciągnięta tkanina – matowa, z połyskiem, z kolorową aplikacją czy też z dowolnym nadrukiem. Możesz wybrać też fototapetę. Sufit napinany jest elastycznym materiałem PCV, który rozkłada się na suficie poprzez rozpięcie na specjalnej konstrukcji oraz nagrzewanie i naciąganie. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się efektownie. Warto wiedzieć, że sufit napinany do kuchni wykonuje się z materiałów odpornych na wilgoć czy ogień, jest więc całkiem bezpieczny.
Sufity w kuchni – aranżacje z panelami
Wykonanie sufitu w kuchni z panelami to dość zaskakująca opcja, którą czasem trudno sobie wyobrazić. Panele kojarzą się zwykle z podłogą, czasem ścianą, rzadko z sufitem. Jakkolwiek, trzeba przyznać, że tak nietypowe rozwiązanie nie jest nowością, a prezentuje się efektownie. Z jednej strony jest to opcja dekoracyjna (będąca, np. przedłużeniem ściany lub kontrastem do podłogi), z drugiej może korespondować z frontami mebli. Co więcej, drewniane panele na suficie, wprowadzą do wnętrz nutkę przytulności.
Wyspy sufitowe w kuchni
Z pewnością widziałeś już wyspy kuchenne, czas je przenieść na sufit. Najlepiej prezentują się w dużych przestronnych kuchniach. Wyspa sufitowa, bo o niej mowa, w dekoracyjny sposób wyznacza fragment sufitu. Niestety, nie jest wskazana do niewielkich wnętrz, gdyż optycznie może jeszcze bardziej je pomniejszyć. Z kolei w dużych kuchniach będzie przyjazna oraz wprowadzi nutkę przytulności i dekoracyjności. Możesz wzbogacić ją klimatycznym i funkcjonalnym oświetleniem lub wyrazistym kolorem.
Sufity w kuchni – aranżacje klasyczne ze sztukaterią
Sztukateria kojarzy się z pałacowymi wnętrzami, ale również aranżacjami w klasycznym stylu. Jeśli jesteś miłośnikiem ponadczasowych kuchni z nutką elegancji, na sufit połóż sztukaterię. Na rynku dostępne są propozycje gipsowe, styropianowe czy kasetonowe. Ich dekoracyjne frezowania będą idealnie korespondować z ozdobnymi frontami mebli.
Odsłonięte belki stropowe lub elementy instalacji
Jeśli wprowadzasz się lub mieszkasz w starej kamienicy, dobrym pomysłem na wykończenie sufitu jest pozostawienie odsłoniętych belek stropowych. Takie rozwiązanie wprowadzi nutkę przytulności do wnętrz, szczególnie jeśli belki są drewniane. Będą świetnie pasować do stylu rustykalnego lub skandynawskiego. Można skomponować je np. ze świetlną girlandą. Z kolei, jeśli cenisz sobie styl loftowy, pozostaw lub zaaranżuj odsłonięte elementy instalacji, które idealnie wpasują się w industrialny klimat w kuchni.
Okno w suficie w kuchni
Niektóre domy pozwalają na stworzenie aranżacji z oknem w suficie w kuchni. To nie tyko efektowne rozwiązanie, ale również funkcjonalne. Okno zapewni dodatkowe źródło światła i wentylacji. Poza tym, także nietuzinkowe widoki i chwile błogości z beztroskim patrzeniem w niebo przy porannej kawie.
Projektowanie kuchni zwykle zaczyna się od ścian i podłogi. Nie można jednak pominąć trzeciego elementu przestrzeni, jakim jest sufit w kuchni. Aranżacje na jego wykończenie są tak liczne, jak liczne są pomysły, jakie mają firmy projektujące kuchnie i przyszli użytkownicy.
Koniecznie muszę namówić mężą na wykonanie takiego sufitu