Kuchnia w stylu japandi to połączenie aranżacji skandynawskich z japońskimi. Ten stosunkowo nowy trend, ma już liczne grono zwolenników. Wcale nas to nie dziwi, bo japandi pozwala na stworzenie jasnego i przytulnego wnętrza. A przy tym w pełni funkcjonalnego, co szczególnie w kuchni – bardzo się przydaje. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Styl japandi zagościł na dobre w aranżacjach wnętrz, jako jeden z trendów przewodnich na rok 2020 (pisaliśmy o nich tutaj: Trendy kuchenne 2020). I nie ma w tym nic dziwnego. Dotychczas wciąż modny styl skandynawski po prostu musiał ewoluować lub znaleźć kompana do połączenia się. Tym sposobem możemy cieszyć się minimalistycznym designem, w rytm rozbrzmiewającego szczęścia i spokoju!
Kuchnia w stylu japandi, czyli jaka?
Kuchnia w stylu japandi czerpie inspiracje z chłodnej i tajemniczej Skandynawii oraz pełnej odmienności – Japonii. To połączenie przedrostka „JAP” od Japonii i końcówki „ANDI” od Scandi. Ponadto, zbliża do osiągnięcia ikigai – będącego japońską filozofią szczęścia. Mowa o znalezieniu sensu życia, swojego miejsca w świecie i osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Można to zyskać m.in. dzięki przytulnej, minimalistycznej, a zarazem funkcjonalnej kuchni. Prostota form, minimalizm kolorów i dodatków, nutka rustykalności, a także naśladowanie natury, są znakami rozpoznawczymi stylu japandi. Mimo swej subtelności, zachęcają do aktywności wszystkich zmysłów. Swoją drogą, może coś w tym jest, skoro mieszkańcy japońskiej Okinawy uchodzą za najdłużej żyjących mieszkańców naszej planety (a przy tym szczęśliwych i cieszących się dobrym zdrowiem). Przekonaj się dzięki wprowadzeniu japandi do wnętrza swojego domu!
Meble do kuchni w stylu japandi
Styl japandi stawia przed nami spore wyzwanie (a bardzo je lubimy), jakim jest kompleksowe projektowanie kuchni. Sosnowiec to pierwsze w miast, w których mieliśmy okazję stworzyć go po raz pierwszy. Udało się wykreować wzorcowe wnętrze w aranżacji japandi, w którym meble kuchenne mają symetryczne proste formy, są w białym kolorze z drewnianym blatem oraz fronty są bez uchwytów. Co więcej – w kuchnia naszych klientów stworzyliśmy tzw. wyspę kuchenną, z minimalistycznymi drewnianymi stołkami barowymi. Warto dodać, że bez względu na wielkość przestrzeni, ważne, by mebli w kuchni w stylu japandi było jak najmniej, za to były jak najbardziej funkcjonalne. Dzięki temu, nawet mała kuchnia na wymiar, optycznie stanie się większa niż w rzeczywistości. Wszystko dzięki lekko lakierowym frontom, pozbawionym ozdób i innych detali.
Kuchnia w stylu japandi – kolory
Kuchnia w stylu japandi jest zdecydowanie o wiele bardziej przytulna niż modna kuchnia w aranżacjach skandynawskich. Duży wpływ mają na to kolory. Minimalizm japandi widoczny jest również w ograniczonej palecie barw. Dominują w niej beż, biel i szarość. Najlepiej czują się w towarzystwie odcieni drewna, zieleni traw i błękitu nieba. We wnętrzach w stylu japandi unika się neonowych kolorów, mogących rozpraszać i zakłócać harmonię wnętrza i jego domowników. Dzięki jasnym, delikatnym odcieniom, wnętrza są przytulne, a Ty możesz odpocząć nawet podczas gotowania.
Jakie materiały lubi kuchnia w stylu japandi
Ulubionym materiałem w stylu japandi jest drewno. I to w każdej postaci – a w przypadku kuchni – najlepiej sprawdzi się jako tworzywo do mebli (szczególnie blatów), desek do krojenia czy kuchennych akcesoriów. Sosnowiec, to miejsce, w którym zastosowaliśmy drewno w kuchni japandi nawet jako fragment jednej ze ścian. Stworzyło to przytulny efekt. Ponadto, mile widziane są materiały, przywołujące na myśl nieskazitelną naturę – kamień, len, glina czy wiklina – wszystko to wpłynie na osiągnięcie komfortu we wnętrzu i uczcie przyjemnego ciepła. Dodatkowo, może być Twoim kluczem do osiągnięcia szczęścia w japońskim stylu, czyli wspomnianego już ikigai. To właśnie materiały inspirowane naturą tworzą kuchnię przytulną, w której w pełni zrozumiesz, co znaczy: „czuć się jak w domu”.
Dodatki do kuchni w stylu japandi
Kuchnia w stylu japandi nie obejdzie się również bez stylowych dodatków. Najlepiej wykonanych z naturalnych materiałów. Świetne będą bambusowe miski i kuchenne akcesoria, wiklinowe koszyki do przechowywania czy gliniane doniczki na zioła. W kuchni pięknie wyglądają również naturalne gałązki, przywołujące na myśl kraj kwitnącej wiśni. Możesz umieścić je w ceramicznym wazonie na kuchennym parapecie lub stole. Nie zapomnij także o oświetleniu – oprócz listwy LED nad blatem roboczym, w stylu japandi wspaniale będzie się prezentować ażurowy, bambusowy lub rattanowy klosz. Co do dodatków to… im mniej tym lepiej – wystarczy kilka akcentów do podkreślenia aranżacji – np. doniczki z kwiatami (polecamy azjatyckie drzewko bonsai), ręcznie haftowana serweta na stół, wiklinowe podkładki pod talerze czy zasłona dodająca wnętrzu przytulność.

Szafki do kuchni typu cargo w kuchni japandi
Powściągliwość, tak charakterystyczna dla Japończyków, powinna towarzyszyć podczas projektowania kuchni w stylu japandi. Dzięki niej uda się stworzyć minimalistyczne wnętrze, o maksymalnej funkcjonalności i przyjemnej przytulności. Takich kuchni Wam i sobie życzymy!
Bądźcie kuchenni! 🙂