Hygge jest duńską receptą na to, jak osiągnąć szczęście. Ta skandynawska koncepcja zakłada zdobywanie komfortu i przytulności w każdej dziedzinie życia, nie może jej więc zabraknąć także we wnętrzu domu. Wszystko po to, by oddziaływać na wszelkie zmysły i poczuć się zrelaksowanym. Jak uzyskać hygge w swojej kuchni?
Hygge co to takiego?
Duńczycy już od wielu lat są w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie. Twierdzi się, że to właśnie hygge przyczyniło się do ich zadowolenia z życia. Zgodnie z tą koncepcją człowiek powinien cieszyć się tym co się ma i czerpać radość z codziennych sytuacji, spędzania czasu z bliskimi i błogich chwil relaksu. Skandynawska pogoda sprawia, że dla mieszkańców Danii dom jest miejscem schronienia i bezpiecznej przystani, w której spędza się mnóstwo czasu. Dlatego też nie mogło zabraknąć hygge w urządzaniu wnętrz.
Meble do kuchni w stylu hygge
Projektowanie kuchni z uwzględnieniem hygge pomoże w stworzeniu przytulnego wnętrza, w którym codzienne funkcjonowanie będzie przyjemnością. Meble w stylu hygge są proste, a jednocześnie bardzo stylowe – najczęściej w jasnych, stonowanych barwach i o geometrycznych kształtach. Z materiałów w hygge najbardziej ceni się drewno oraz inne naturalne akcenty. Dlatego doskonale sprawdzą się drewniane meble, podłogi oraz dodatki wykonane (najlepiej własnoręcznie) z ekologicznych materiałów.
Dodatki do kuchni w stylu hygge
Gotowanie to jedna z ulubionych czynności Duńczyków, którą wykonuje się z ogromną przyjemnością – zwłaszcza w towarzystwie przyjaciół. Wspólne przygotowywanie potraw i biesiadowanie przy stole również jest założeniem hygge. W Danii szczególnym powodzeniem cieszą się słodycze – zwłaszcza te własnoręcznie zrobione, które podczas jedzenia pomagają zrelaksować się w pracy czy w szkole. Jeśli ktoś ma wątpliwości, jakie dodatki w stylu hygge będą najlepsze do danego wnętrza, podpowie w tym projektant kuchni. Idealne będą dodatki ręcznie robione oraz ceramiczne, np. kubki w których można zaparzyć ulubioną herbatę czy wazony ze świeżo ściętymi kwiatami. Warto dodać inne przytulne akcenty, np. zasłonki, serwety czy poduszki na krzesła.
Oświetlenie do kuchni w stylu hygge
Koncepcja hygge zakłada dużo światła i stworzenie z jego pomocą wspaniałego klimatu. Można go uzyskać nie tylko dzięki dodatkowemu doświetleniu pomieszczenia (np. punktowemu światłu nad kuchennymi blatami), ale także poprzez rozstawienie (np. na parapecie) lampionów i świeczek. Ważne, by światło nie było zbyt ostre, lecz miało ciepły odcień i było nieco przytłumione. Doda to komfortu zwłaszcza w pochmurną pogodę. Po gotowaniu i pieczeniu w kuchni, można rozsiąść się wygodnie w fotelu i relaksować przy blasku zapalonych świec.
Jak wprowadzić hygge w domu?
Chcąc rozkoszować się hygge na co dzień, warto delikatnie zmienić swoje nawyki. Przede wszystkim należy znaleźć czas zarówno dla siebie, jak i bliskich. Czerpać radość z codziennych spraw oraz zwyczajnych czynności. Warto angażować dzieci i przyjaciół do wspólnego gotowania, uprawiania hobby czy sprzątania. Aby się zrelaksować, najlepiej wyłączyć telewizor, komputer czy telefon – projektant kuchni podpowie jak rozmieścić elektroniczne urządzenia w mieszkaniu, by nie zakłócać strefy komfortu. Co więcej – można dodać do mieszkania więcej przytulności, np. w postaci miękkich, ciepłych koców, świeczek, sentymentalnych zdjęć czy kwiatów z własnego ogrodu.
Absolutnie zakochałam się w tym stylu i jest niesamowity dla mnie. Taki pełen pozytywnych fluidów i super energii.