Kuchnia w bloku zwykle nie jest duża, ale nie oznacza to wcale, że nie może być elegancka i funkcjonalna. Wszystko zależy od odpowiedniego projektu i sprytnego wykorzystania dostępnych rozwiązań. Wydawać by się mogło, że w kwestii oświetlenia nie ma tutaj większych problemów, a doświetlenie małej kuchni nie sprawia żadnych problemów – okazuje się jednak, że ciasna kuchnia w bloku stawia przed użytkownikiem niemałe wyzwanie. Jakie oświetlenie sprawdzi się w takich warunkach?
Centralne oświetlenie w kuchni
W niemal każdej kuchni najważniejszym elementem oświetlenia jest centralna lampa – duży punkt świetlny umieszczony po środku. Zazwyczaj jest to lampa zwisająca z sufitu lub spory plafon, którego zadaniem jest zapewnienie optymalnego doświetlenia wszystkich zakątków pomieszczenia. Niemniej jednak w przypadku, gdy doświetlana musi być ciasna i wąska kuchnia w bloku, okazać się może, że wiszące szafki skutecznie blokują światło padające z wysoko umieszczonej żarówki lub świetlówki. Mocno cierpi na tym funkcjonalność – ciemne przestrzenie pod szafkami nie ułatwiają pracy, a dodatkowo zmniejszają bezpieczeństwo. W wąskich i wysokich kuchniach warto zatem zainwestować w lampę z regulacją wysokości lub tak zaplanować jej położenie, aby strumień światła padał pod kątem umożliwiającym optymalne doświetlenie przestrzeni roboczej. To niestety bywa zadanie trudne – znacznie lepszym rozwiązaniem może być inwestycja w halogeny.
Punktowe oświetlanie w małej kuchni
Nieduże halogeny nie mają może wielkiej mocy, ale za to oferują możliwość punktowego doświetlenia najważniejszych części kuchni. Ich ogromną zaletą jest możliwość montażu w praktycznie każdym miejscu – nieduża obudowa zmieści się nawet pod krawędzią wiszących szafek zapewniając doskonałe źródło światła. Halogeny idealnie sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach – kuchnia w bloku zwykle wyposażona jest w sporą ilość wiszących szafek, które są idealną bazą do instalacji takich urządzeń. Halogeny można także wykorzystać w roli głównego źródła światła – ich zaletą jest to, że można bardzo dyskretnie umieścić je np. w podwieszanym suficie. To dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie wisząca lampa nie pasuje – np. w bardzo nowoczesnych wnętrzach.
Kuchnia w bloku – estetyka równie ważna co funkcjonalność
Funkcjonalne cechy lamp kuchennych to sprawa oczywista – warto jednak pamiętać, że oprawy świetlne to także element dekoracyjny, który musi współgrać z wystrojem. Pięknie wykonana kuchnia na wymiar, może mocno stracić, jeżeli w pomieszczeniu zawiśnie źle dopasowana lampa. Lampki punktowe zwykle są skrzętnie ukrywane, więc w ich wypadku problemu nie ma – wystarczy dopasować kolor widocznej części oprawy do mebli lub baterii i uchwytów. Więcej uwagi trzeba poświęcić lampom wiszącym i przymocowanym w widocznych miejscach reflektorom. Najważniejsza jest tutaj spójność – jeżeli mamy w kuchni głównie elementy chromowane, to oprawa w kolorze mosiądzu najprawdopodobniej będzie wprowadzać do pomieszczenia dysharmonię. To samo dotyczy stylistyki – nowoczesna lampa w rustykalnej kuchni najprawdopodobniej całkowicie zepsuje jej unikalny klimat.