Kuchnie na wymiar – od czego zacząć?

Meblowanie nowej kuchni to wielka radość – niezależnie od tego czy chodzi o wyposażenie dla nowo zakupionego mieszkania czy też kompleksową wymianę starych mebli. Po pierwszej euforii przychodzi jednak moment zastanowienia – od czego w ogóle zacząć projektowanie nowej kuchni? Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dopasować pomieszczenia do indywidualnych potrzeb najlepiej zamówić meble wykonywane na wymiar – otwiera to nowe możliwości i pozwala zagospodarować dosłownie każdy centymetr. To szczególnie atrakcyjna oferta dla posiadaczy niewielkich mieszkań, gdzie funkcjonalność jest priorytetem. Od czego zatem zacząć planowanie?

Kuchnie na wymiar – pierwsze plany

Wbrew pozorom, na początek warto zastanowić się nad wyglądem – kuchnie na wymiar mają tę zaletę, że dają ogromne pole do popisu, pod względem estetycznym. Przestrzenie robocze, odpowiedni projekt oświetlenia i ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia to rzeczy niezwykle ważne, ale na sam początek warto wyraźnie określić, w jakim stylu będzie urządzane pomieszczenie. Kuchnie na wymiar mogą być dopasowane do każdych gustów – można zdecydować się na sprawdzoną klasykę, zaszaleć z nowoczesnymi trendami lub zainspirować się stylistyką dalekich krajów. W pierwszej kolejności warto zerknąć na inne kuchnie i zainspirować się gotowymi i sprawdzonymi w praktyce projektami. Można odwiedzić przyjaciół i rodzinę, poszukać ciekawych wizualizacji w internecie lub – aby nie szukać daleko – przeczytać wcześniej zamieszczone na naszym blogu artykuły, w których prezentujemy najmodniejsze inspiracje kuchenne.

13511973_1097249713680459_1055760944690464296_n

Dlaczego estetyka jest tak ważna, skoro zawsze powtarza się, że to funkcjonalność ma kluczowe znaczenie? Powód jest prosty – ogólny charakter kuchni wyznacza jej kształt i wykorzystanie pewnych rozwiązań. Kuchnie na wymiar w stylu rustykalnym muszą na ten przykład zachować swój ciepły i rodzinny charakter, podczas gdy w kuchni nowoczesnej wykorzystać będzie można innowacyjne rozwiązania techniczne.

Kuchnie na wymiar – ale na jaki?

Wstawianie wyspy do kuchni w kawalerce to raczej niewykonalne zadanie – dlatego też szczegółowe pomiary pomieszczenia to podstawa. Kuchnie na wymiar mają to do siebie, że wykonywane są… na wymiar. Pomiary to jednak nie tylko określenie kubatury kuchni – w czasie ich wykonywania trzeba uwzględnić także inne parametry. Położenie okien, wystające ze ścian rury, ciągi wodne i inne elementy są bardzo ważne – część z nich będzie decydować o położeniu piekarnika lub zlewu, a inne mogą sprawić, że konkretną część zabudowy będzie trzeba dopasować do ich konstrukcji. Pomiary mają być nie tylko matematycznym odzwierciedleniem pomieszczenia, ale wstępem do projektowania układu mebli – na tym etapie można już stwierdzić, że kuchenka musi znaleźć się w danym punkcie i to będzie punktem wyjścia do opracowania układu blatów roboczych w jej otoczeniu. Tutaj również powinny pojawić się pierwsze pytania o detale – czy stary piecyk pozostanie w kuchni, czy też wymienimy go na piekarnik w zabudowie? Czy umieszczony w danym miejscu okap będzie można łatwo połączyć z wentylacją?

picmonkey-collage

Kuchnie na wymiar – indywidualny projekt dla rodziny

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że kuchni nie projektujemy na wystawę – kuchnia ma służyć na co dzień całej rodzinie i to jest podstawa jej istnienia. Elegancja i piękne dodatki są bardzo ważne, ale przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę także własne preferencje – to co, dla jednych będzie udogodnieniem, dla innych okazać może się problemem. Warto spojrzeć przyszłościowo i wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia i preferencje – kuchnie na wymiar są wspaniałe właśnie dlatego, że można uwzględnić w ich konstrukcji każdy detal i przestrzeń na rozwiązania lub urządzenia, których nie stosują inni. Miłośnicy ziół mogą zdecydować się na szerszy blat, na którym staną skrzynki i doniczki lub zarezerwować sobie wolną ścianę na podwieszany ogród ziołowy. Kuchnie na wymiar to nie tylko meblowanie – to także zapewnianie sobie pełnego komfortu, który również musi być uwzględniony w projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)