Kuchnie na wymiar – od czego zacząć?

Meblowanie nowej kuchni to wielka radość – niezależnie od tego czy chodzi o wyposażenie dla nowo zakupionego mieszkania czy też kompleksową wymianę starych mebli. Po pierwszej euforii przychodzi jednak moment zastanowienia – od czego w ogóle zacząć projektowanie nowej kuchni? Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dopasować pomieszczenia do indywidualnych potrzeb najlepiej zamówić meble wykonywane na wymiar – otwiera to nowe możliwości i pozwala zagospodarować dosłownie każdy centymetr. To szczególnie atrakcyjna oferta dla posiadaczy niewielkich mieszkań, gdzie funkcjonalność jest priorytetem. Od czego zatem zacząć planowanie?

Kuchnie na wymiar – pierwsze plany

Wbrew pozorom, na początek warto zastanowić się nad wyglądem – kuchnie na wymiar mają tę zaletę, że dają ogromne pole do popisu, pod względem estetycznym. Przestrzenie robocze, odpowiedni projekt oświetlenia i ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia to rzeczy niezwykle ważne, ale na sam początek warto wyraźnie określić, w jakim stylu będzie urządzane pomieszczenie. Kuchnie na wymiar mogą być dopasowane do każdych gustów – można zdecydować się na sprawdzoną klasykę, zaszaleć z nowoczesnymi trendami lub zainspirować się stylistyką dalekich krajów. W pierwszej kolejności warto zerknąć na inne kuchnie i zainspirować się gotowymi i sprawdzonymi w praktyce projektami. Można odwiedzić przyjaciół i rodzinę, poszukać ciekawych wizualizacji w internecie lub – aby nie szukać daleko – przeczytać wcześniej zamieszczone na naszym blogu artykuły, w których prezentujemy najmodniejsze inspiracje kuchenne.

13511973_1097249713680459_1055760944690464296_n

Dlaczego estetyka jest tak ważna, skoro zawsze powtarza się, że to funkcjonalność ma kluczowe znaczenie? Powód jest prosty – ogólny charakter kuchni wyznacza jej kształt i wykorzystanie pewnych rozwiązań. Kuchnie na wymiar w stylu rustykalnym muszą na ten przykład zachować swój ciepły i rodzinny charakter, podczas gdy w kuchni nowoczesnej wykorzystać będzie można innowacyjne rozwiązania techniczne.

Kuchnie na wymiar – ale na jaki?

Wstawianie wyspy do kuchni w kawalerce to raczej niewykonalne zadanie – dlatego też szczegółowe pomiary pomieszczenia to podstawa. Kuchnie na wymiar mają to do siebie, że wykonywane są… na wymiar. Pomiary to jednak nie tylko określenie kubatury kuchni – w czasie ich wykonywania trzeba uwzględnić także inne parametry. Położenie okien, wystające ze ścian rury, ciągi wodne i inne elementy są bardzo ważne – część z nich będzie decydować o położeniu piekarnika lub zlewu, a inne mogą sprawić, że konkretną część zabudowy będzie trzeba dopasować do ich konstrukcji. Pomiary mają być nie tylko matematycznym odzwierciedleniem pomieszczenia, ale wstępem do projektowania układu mebli – na tym etapie można już stwierdzić, że kuchenka musi znaleźć się w danym punkcie i to będzie punktem wyjścia do opracowania układu blatów roboczych w jej otoczeniu. Tutaj również powinny pojawić się pierwsze pytania o detale – czy stary piecyk pozostanie w kuchni, czy też wymienimy go na piekarnik w zabudowie? Czy umieszczony w danym miejscu okap będzie można łatwo połączyć z wentylacją?

picmonkey-collage

Kuchnie na wymiar – indywidualny projekt dla rodziny

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że kuchni nie projektujemy na wystawę – kuchnia ma służyć na co dzień całej rodzinie i to jest podstawa jej istnienia. Elegancja i piękne dodatki są bardzo ważne, ale przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę także własne preferencje – to co, dla jednych będzie udogodnieniem, dla innych okazać może się problemem. Warto spojrzeć przyszłościowo i wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia i preferencje – kuchnie na wymiar są wspaniałe właśnie dlatego, że można uwzględnić w ich konstrukcji każdy detal i przestrzeń na rozwiązania lub urządzenia, których nie stosują inni. Miłośnicy ziół mogą zdecydować się na szerszy blat, na którym staną skrzynki i doniczki lub zarezerwować sobie wolną ścianę na podwieszany ogród ziołowy. Kuchnie na wymiar to nie tylko meblowanie – to także zapewnianie sobie pełnego komfortu, który również musi być uwzględniony w projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trendy kolorystyczne 2019 - artykuł od Kuchnie Pinio o kolorach na rok 2019

Trendy kolorystyczne 2019

Trendy kolorystyczne 2019 – kuchnia, salon, jadalnia – to zagadnienie, które wraz z nadchodzącym rokiem budzi coraz większe zaciekawienie. Czas zatem przyjrzeć się, jakie kolory będą modne w 2019 roku oraz jaki będą mieć wpływ na projektowanie kuchni.

(więcej…)

Kuchnie 2019 - trendy w projektowaniu na rok 2019 kuchni od Kuchnie Pinio Tychy

Kuchnie 2019 – trendy

Nowocześnie, minimalistycznie i zaawansowane technologicznie – tak prezentują się kuchnie 2019 – trendy na nowy rok. Projektowanie kuchni bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chce się ją zaaranżować estetycznie, funkcjonalnie i w zgodzie z panującą modą. Aby sprostać temu zadaniu, zajrzeliśmy na największe targi kuchenne w Europie – EuroCucina 2018.

(więcej…)

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni - Kuchnie Pinio projektowanie kuchni

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni

Mycie fug to dla Ciebie istna katorga? Bo czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni? Myślisz, że lśniąca kuchnia możliwa jest zaraz po wykonaniu projektu kuchni lub tylko w reklamach? Nic bardziej mylnego! I Ty możesz mieć taką w swoim domu. Wystarczy kilka sprytnych trików. Spieszymy z pomocą i podpowiadamy, czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni.

(więcej…)