Styl aranżacji kuchni to rzecz niezwykle istotna – w zależności od gustów i wystroju reszty domu można zdecydować się na ciepłą i romantyczną atmosferę rustykalną lub postawić na funkcjonalność i wybrać zabudowę o charakterze skandynawskim. Niezależnie jednak od stylistyki, zawsze pozostaje kwestia doboru odpowiednich kolorów. Jakie kolory są najbardziej odpowiednie do kuchni i co podpowiadają nam najnowsze trendy w modzie?
Meble kuchenne – jasne kolory zawsze praktyczne
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym funkcjonalność odgrywa szczególnie ważną rolę – dlatego właśnie wiele kuchni projektowanych jest z użyciem mebli i zabudów utrzymanych w jasnych kolorach. Co za tym przemawia? Przede wszystkim jasne meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być czyste i przestronne – pomaga to w pracy i zapewnia odpowiednią atmosferę do sprawnego i bezpiecznego przygotowywania posiłków. Miłośnicy nowoczesności stawiają na biel, ale zbytnia jej przewaga powoduje, że wnętrze kuchni zaczyna być nieprzyjemnie sterylne. Aby tego uniknąć można zastosować dwa sprawdzone zabiegi – zrezygnować ze śnieżnobiałych odcieni i zdecydować się na meble w kolorze kremowym lub écru, albo przełamać biel innymi barwami. W domach nowoczesnych bardzo popularne jest używanie mocnych kontrastów – białe fronty w połączeniu z czarnymi blatami i uchwytami wprowadzają harmonię i zapewniają miły dla oka efekt estetyczny. Wraz ze wzrostem popularności stylu loftowego i skandynawskiego coraz częściej tworzy się także zabudowy stworzone w oparciu o jasne gatunki drewna lub płyty lakierowane w pastelowych kolorach – dominuje tutaj jasny błękit, zieleń, beże oraz pudrowy róż.
Meble kuchenne – ciemne kolory nadają elegancji
Ciemne kolory przez długi czas zarezerwowane były dla gabinetów – barwy w ciemniejszych tonacjach nadawały im powagi i wyjątkowej elegancji. Z początku nieśmiało wprowadzono czarne akcenty do łazienek, ale pod koniec XX wieku ciemne tonacje zaczęły królować w całym domu. Kuchnie z meblami wykonanymi z ciemnego drewna prezentują się niezwykle elegancko i sprawiają, że wnętrze nabiera luksusowego charakteru. Niestety na taką aranżację pozwolić mogą sobie właściwie tylko posiadacze dużych i przestronnych pomieszczeń – w ciasnej kuchni ciemne meble optycznie zmniejszają przestrzeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w niewielkiej kuchni zastosować kilka akcentów w kolorze czarnym lub szkarłatnym – warto jednak stworzyć projekt, w którym te detale będą dotyczyć powierzchni poziomych (np. blatów lub zlewów) oraz uchwytów meblowych i dodatków. W ten sposób unikniemy optycznego pomniejszenia kuchni.
Meble kuchenne – odważna kolorystyka?
Ostry róż lub neonowa zieleń coraz częściej pojawiają się w modzie odzieżowej – czy jednak można użyć tych wyrazistych barw w aranżacji kuchni? Zbyt awangardowy dobór kolorów mebli może być przyczyną szybkiego zmęczenia i braku koncentracji w kuchni – projekt kuchni zakładający wyposażenie całej zabudowy we fronty lakierowane na ostre kolory nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jednak nie oznacza to, że trzeba całkowicie rezygnować z ulubionych odcieni. Znowu można tutaj sięgnąć po detale i zamówić zabudowę w klasycznym kolorze, wyposażoną w uchwyty i elementy utrzymane w modnym kolorze. Takie meble doskonale wyglądają, gdy zadbamy także o odpowiednie akcenty na ścianach (np. wąski pasek glazury w odważnym odcieniu) oraz wyposażenie (designerski sprzęt AGD oraz akcesoria).