Wiele osób narzeka na metraż swojego mieszkania w bloku. Niewielkie pokoje, wąskie przedpokoje, maleńkie kuchnie i łazienki. Połączenie kuchni z salonem nie spowoduje zwiększenia metrażu, sprawi jednak że mieszkanie stanie się bardziej ustawne, a pomieszczenia wydawać się będą większe i bardziej przestrzenne.
Projekt kuchni z salonem w bloku – kuchnia otwarta czy odgrodzona od salonu?
Wybierając projekt kuchni z salonem w bloku należy zastanowić się, czy chcemy wizualnie oddzielić aneks kuchenny, czy nie. Jeśli zdecydujemy się rozdzielić oba pomieszczenia możemy to zrobić za pomocą niepełnej ścianki działowej, wyspy kuchennej, przedłużonego blatu, stołu do jedzenia, regału z książkami czy kanapy z wysokim oparciem. Decydując się na opcję otwartą zyskujemy jedną, spójną przestrzeń, w której obie strefy funkcjonują równorzędnie. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji wszystkie nasze kuchenne czynności będą doskonale widoczne dla osób przebywających w salonie.
Projekt kuchni z salonem w bloku – co zrobić aby wnętrze było spójne?
Łącząc kuchnię z salonem tworzymy niejako jedno pomieszczenie. Dobrze gdy aneks nawiązuje stylem do reszty wnętrza. Ważny jest także wybór koloru ścian. Warto pomalować je na ten sam kolor lub przynajmniej zbliżony. Możemy również w obu pomieszczeniach zastosować taką samą podłogę, np. płytki, panele czy terakotę. Aby aneks mniej rzucał się w oczy lepiej wybrać szafki gładkie o jasnych frontach. Projekt kuchni z salonem w bloku powinien uwzględniać potrzeby użytkowników. Podczas aranżacji musimy zastanowić się czy chcemy mieć więcej miejsca w kuchni czy w salonie.
Projekt kuchni z salonem w bloku – z czego trzeba zrezygnować?
Aby połączyć oba pomieszczenia najczęściej musimy zrezygnować z pokoju dla dziecka. W takim wypadku rodzice dzielą sypialnię wraz z dzieckiem lub, w przypadku większych mieszkań, dzieci mają jeden wspólny pokój, a nie każde oddzielny. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja z sypialni. Zapominamy wtedy o dużym łożu z wygodnym materacem, w zamian mając do wyboru rozkładaną kanapę lub narożnik z funkcją spania. Jest to rozwiązanie mniej komfortowe.
Projekt kuchni z salonem w bloku – możliwe problemy
Otwierając kuchnię na salon należy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim aneks powinien spełniać wszystkie funkcje, co pełna kuchnia i musi się w nim znaleźć miejsce na podstawowy sprzęt AGD, blat roboczy i przechowywanie. Przy wyborze sprzętu AGD warto zwrócić uwagę na to, by był cichy i nie utrudniał funkcjonowania w pozostałych pomieszczeniach. Przyda się także wydajny okap lub pochłaniacz aby zapach gotowanych potraw nie roznosił się po całym mieszkaniu (napisaliśmy o tym tutaj). Nie należy również zapominać o bałaganie, który towarzyszy przygotowywaniu potraw. W zamkniętej kuchni brudne naczynia zostają za drzwiami. W przypadku otwartej wszystko zostaje „na widoku”, co może nam przeszkadzać.
Niewątpliwym plusem połączenia kuchni z salonem są korzyści towarzyskie. Podczas imprezy gospodarz czy gospodyni domu będą mogli bez przeszkód nawiązać kontakt z gośćmi znajdującymi się w salonie, nawet w trakcie przygotowywania przekąsek.