Aranżacje kuchenne kierują się w stronę coraz nowszych i ciekawszych rozwiązań. Propozycji jest tak wiele, że czasami ciężko dokonać odpowiedniego wyboru. W tej kwestii nieoceniona będzie pomoc specjalistów, ale nawet korzystając z ich wiedzy warto mieć wcześniej choćby zarys własnej koncepcji, na podstawie której łatwiej będzie ustalić szczegóły. Designerska kuchnia zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jednak czym właściwie się cechuje i czy warto się na nią zdecydować?
Designerska kuchnia – czyli jaka?
Termin „design” w szerszym znaczeniu oznacza ergonomię oraz funkcjonalność. Współcześnie rozumiemy pod tym pojęciem także style i rzeczy nowatorskie czy modne. Designerska kuchnia łączy w sobie wszystkie te cechy – jest uosobieniem najnowszych trendów, a przy tym zachowuje nieskomplikowaną formę. Choć odznacza się wysokimi walorami estetycznymi to nie tylko one się liczą. Równie duże znaczenie ma sama użytkowość – odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, dobór i rozmieszczenie mebli oraz sprzętów. Żeby designerska kuchnia zachowała wszystkie te cechy potrzeba projektanta z prawdziwego znaczenia. Tylko on będzie potrafił ocenić potencjał danego pomieszczenia i przygotować rozwiązania, które w przyszłości całkowicie zadowolą jego użytkowników.
Designerski wystrój i meble
Designerskie meble i dekoracje są z reguły proste, ale mogą przybierać też różne, ciekawe kształty. Tajemnica dobrze zaaranżowanego pomieszczenia tkwi w zbalansowaniu kompozycji tak, by tworzyła spójną całość. Meble na wymiar uzupełnią i uczynią funkcjonalnym każdy kąt, dlatego są najczęściej wybieraną opcją. Designerska kuchnia nie obędzie się bez wyposażenia dobrej jakości, zachowanego w nowoczesnym stylu. Bardzo modne są obecnie białe szafki o wysokim połysku oraz wyspy kuchenne. Jasne i sterylne przestrzenie to z reguły myśl przewodnia, ale można je przełamywać czernią, szarością, brązem albo mocniejszymi kolorami, np. fioletem, czerwienią, zielenią – najczęściej w formie dodatków – abażurów, stołków, krzeseł, blatów.
Dlaczego designerska kuchnia?
Duża ilość schowków i szuflad umożliwia zachowanie porządku, a szerokie powierzchnie użytkowe – swobodne gotowanie także w większym gronie rodziny czy przyjaciół. Designerska kuchnia w swoim założeniu ma być nie tylko miejscem służącym do pracy, ale i wspólnego spędzania czasu. Gdy jest otwarta i połączona z innym pomieszczeniem, np. salonem lub jadalnią, musi zachować nienaganny wygląd. Sprawdzi się więc w mieszkaniach osób ceniących sobie elegancję, prostotę oraz wygodę. Starannie wykonane, dobre jakościowo meble i sprzęty posłużą przez wiele lat pozostając w niezmienionym stanie nawet przy codziennym użytkowaniu. Designerska kuchnia może być z powodzeniem urządzona w dużym, jak i mniejszym pomieszczeniu nadając mu większej przestrzenności.
Oryginalna forma i wygląd kuchni to cechy, których poszukuje większość osób urządzających swoje wnętrza. Designerska kuchnia oprócz nowoczesnego stylu oferuje coś więcej – komfort w użytkowaniu, praktyczne rozwiązania i niezbędną funkcjonalność.