Dziecięca ciekawość to bezcenna rzecz – chęć poznawania świata pozwala pociechom odkrywać całe bogactwo życia i przygotowywać się do dorosłości. Zdarzają się jednak przypadki, gdy tę dociekliwość trzeba nico ukrócić. Kuchnia to miejsce, w którym na każdego czyha wiele niebezpieczeństw – gorące naczynia i ostre noże to zdecydowanie nie są rzeczy, które warto poznawać organoleptycznie, na własnej skórze. Z drugiej strony nie można odizolować małych członków rodziny całkowicie od kuchni – wspólne gotowanie i pomoc w czasie przygotowania potraw to doskonała okazja, aby przyzwyczajać dzieciaki do domowych obowiązków, które czekają na nie w przyszłości. Jak więc połączyć obecność maluchów w kuchni z zapewnieniem im bezpieczeństwa? Na szczęście odrobina wysiłku wystarczy, aby w domu powstała funkcjonalna kuchnia bezpieczna dla dzieci.
Bezpieczna kuchnia – Uwaga! Parzy!
Nieco starszym dzieciom można wytłumaczyć, że garnek w kuchni może być gorący, a dotykanie kuchenki skończyć może się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Gorzej jest z aktywnymi ruchowo, ale niewiele rozumiejącymi jeszcze dwu lub trzylatkami. Dla nich największym zagrożeniem jest piekarnik – dotknięcie rozgrzanej szyby zwykle kończy się płaczem. Przy wyborze kuchenki warto zdecydować się na taką, która oferuje tzw. „system zimnych drzwi”. To zagwarantuje bezpieczeństwo raczkujących i zaczynających chodzić pociech, ale również i starszych domowników, którzy nawet przypadkowo mogą narazić się na poparzenie. Dobrym rozwiązaniem jest także inwestycja w płytę indukcyjną, która ma tę zaletę, że nie nagrzewa się tak jak gazowe palniki. Warto od najmłodszych lat uczulać dzieci na zagrożenia w kuchni i tłumaczyć, że zapalone światło w piekarniku oznacza zagrożenie, a każdy garnek i naczynie trzeba traktować jak potencjalnie gorące.
Bezpieczna kuchnia dla dzieci – kuszące pokrętła i uchwyty
Przyciskanie i przekręcanie wszystkiego to część dzieciństwa. Otwieranie szuflad i poszukiwanie skarbów to także ulubiona zabawa większości maluchów. O ile splądrowana szafka z bielizną może co najwyżej być przyczyną lekkiej frustracji, to już dostępna dla małych rączek szuflada z nożami może być przyczyną bardzo poważnego wypadku. Na rynku dostępne są specjalne bezpieczniki, które utrudniają dostęp do szafek czy szuflad. Tego typu zamknięcia nie są żadną przeszkodą dla dorosłych, którzy wiedzą jak otworzyć konkretne zabezpieczenie – jednak dla niewprawnych rączek maluchów to prawdziwa przeszkoda. Podobne bezpieczniki można dokupić także do drzwiczek piekarnika oraz lodówki.
Nieco gorzej jest z pokrętłami w kuchenkach – dostępne są już co prawda modele wyposażone w chowane regulatory, ale to wciąż jeszcze rzadkość. Na rynku dostępne są specjalne nakładki uniemożliwiające odkręcenie gazu – warto razem z nimi zakupić specjalną osłonę na krawędź płyty kuchennej, która zabezpiecza przed dotknięciem jej rozgrzanej powierzchni małą rączką. Wybierając kuchenkę mikrofalową również warto wybrać urządzenie wyposażone w elektroniczną blokadę startu – pozwoli to uniknąć takich zaskakujących odkryć jak zabawki ugotowane na miękko przez dociekliwą pociechę.
Najważniejszym zabezpieczeniem jest jednak zdrowy rozsądek. Przy dziecku nie warto polegać jedynie na szczęściu i zawsze znaleźć nieco przestrzeni na gorące garnki i ostre noże poza zasięgiem jego rączek. Kuchnia bezpieczna dla dziecka daje większe poczucie bezpieczeństwa, jednak pomysłowość dzieci nie zna granic i żaden mechanizm nigdy nie zastąpi uwagi troskliwego rodzica.