Czarna kuchnia matowa w ostatnim czasie zdobywa coraz więcej zwolenników. Projektowanie kuchni z ciemnymi matowymi frontami to wielkie wyzwanie, które zwykle kończy się spektakularnym efektem. Podpowiadamy, jakie zalety i wady ma czarna matowa kuchnia, jak ją pielęgnować i na co zwracać uwagę.
Czarna kuchnia matowa, czyli jaka?
Niektórzy obawiają się czarnym frontów, uważając je za zbyt ponure i przytłaczające. Niesłusznie! Wszystko zależy od wybranych rozwiązań wykończeniowych i dodatków. Warto wiedzieć, że czarna matowa kuchnia może nadać ciepło pomieszczeniu, a matowe fronty delikatnie rozpraszają padające na nie światło, tworząc niezwykły klimat (w szczególności w połączeniu z elementami oświetlenia). Czarna kuchnia może być również przytulna, wystarczy, że połączysz ją z drewnem. Innym rozwiązaniem jest zestawienie czarnej kuchni na wymiar z czerwoną cegłą i „betonowymi” dodatkami, dzięki którym zyskasz modną loftową aranżację. Czarna kuchnia matowa to również doskonała propozycja dla miłośników pełnego blichtru stylu glamour. Połącz ją ze srebrnymi lub złotymi detalami, np. gałkami meblowymi, lampami, dekoracjami, a zyskasz efekt luksusowej kuchni. Projektanci sprzętu AGD także wychodzą naprzeciw modzie na czarne kuchnie i oferują coraz więcej sprzętu w czarnym kolorze, który doskonale komponuje się szafkami.
Czarne kuchnie matowe mogą być wykonane z:
- płyty laminowanej – są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, nie ulegają zmianom koloru pod wpływem promieniowania słonecznego,
- płyty drewnopodobnej pokrytej tworzywem PCW – są łatwe w czyszczeniu, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne,
- akrylowej płyty meblowej – to powierzchnia niezwykle twarda, oporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne (o wiele bardziej wytrzymała niż fronty lakierowane), nie traci koloru pod wpływem światła,
- spieków kwarcowych – są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia, zarysowania, działanie wody, wysokiej temperatury i środków chemicznych oraz mogą imitować np. węgiel czy naturalny kamień.
- malowane farbą DIY
Czarna matowa kuchnia zalety i wady
Plusem matowej czarnej kuchni jest to, że prezentuje się elegancko, subtelnie rozjaśniają przestrzeń i sprawia, że pomieszczenie staje się „wyciszone”. Ponadto, czerń znakomicie łączy się każdym innym kolorem, zapewniając całe spektrum aranżacyjnych rozwiązań. Czarna kuchnia może jednak przytłoczyć zbyt małe i ciasne pomieszczenie i optycznie pomniejszyć je jeszcze bardziej. Mankamentem może bardziej widoczny (w porównaniu z jasnymi frontami) na niej kurz, tłuste plamy i odciśnięte palce, jednak coraz częściej producenci mebli oferują meble z powłoką antypalcową. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości każda kuchnia narażona jest na częste zabrudzenia i wymaga częstego sprzątania, które rozwiązane wspomniane problemy.
Jak czyścić czarne matowe szafki?
Kuchnia to pomieszczenie, które brudzi się najszybciej, zatem warto wiedzieć, jak i czym czyścić czarne matowe szafki. Najważniejsza jest systematyczność. Sam kurz możesz usunąć miękką suchą ściereczką z mikrofibry, natomiast zabrudzenia z tłuszczu czy innych plam gotowania, roztworem letniej wody z niewielką ilością płynu do naczyń. Warto dolać kilka kropel octu, które nadadzą subtelny połysk i zmniejszą smugi. Na trudniejsze plamy niezawodny będzie sok z cytryny. Możesz używać również specjalistycznych preparatów do czyszczenia matowych powierzchni. Pamiętaj jednak, by matowych mebli nie pocierać zbyt mocno, by nie uszkodzić ich powierzchni. Zrezygnuj ze szczotek i druciaków, wybierz miękkie gąbki i ściereczki.
Czarna kuchnia matowa opinie
Użytkownicy czarnych matowych kuchni mają o nich na ogół dobre zdanie. Oto wybrane opinie naszych Klientów, u których wykonaliśmy projekty czarnych kuchni.
Marzyłam o czarnych meblach, jednak obwiałam się, że przytłoczą moją niewielką kuchnię. Projektanci Pinio polecili mi połączenie czarnych szafek z białymi. To kontrastowe połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę! Dzięki niemu nie musiałam rezygnować z wymarzonej czerni i mogę cieszyć się nowoczesną minimalistyczną kuchnią na co dzień.
Aneta, Katowice – projekt kuchni black&white
W spadku po dziadkach otrzymałem mieszkanie na poddaszu w zabytkowej kamienicy w Tychach. Remont przestronnych wnętrz z odsłoniętymi belkami dachowymi był nie lada wyzwaniem, jednak specjaliści z Kuchni Pinio odkryli drzemiący w nich potencjał. Zdecydowaliśmy się na kuchnię w stylu loftowym. Kuchnia na wymiar w czarnym matowym kolorze w połączeniu z drewnem i zabytkowymi cegłami prezentuje się znakomicie. Dziękuję.
Jan, Tychy – projekt kuchni na poddaszu
Uwielbiam nieoczywiste połączenia, zatem od razu wiedziałam, że czarna kuchnia to coś dla mnie! Bałam się jednak, że przy dwójce dzieci trudno będzie utrzymać ją w czystości. Mimo wszystko postanowiłam zaryzykować i dziś tego nie żałuję! Okazało się, że wystarczy poświęcić jej tyle samo uwagi, co przy białej kuchni, którą miałam wcześniej, a przy tym jest o wiele bardziej zjawiskowa!
Weronika, Sosnowiec – projekt kuchni przyjaznej dzieciom
Czarna matowa kuchnia to rozwiązanie, które cieszy się wzrastającą popularnością. Zabudowa kuchnia w czerni może być elegancka, nowoczesna, minimalistyczna, a jednocześnie ciepła i przytulna. Wszystko dzięki umiejętnie dobranym elementom wykończenia. Zapraszamy do współpracy! Stworzymy dla Ciebie kuchnię na miarę marzeń!