Kuchnia w stylu ZEN kieruje się zasadą: „im mniej, tym lepiej”. Pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni aranżacje wyróżniają się brakiem nadmiernych dodatków, subtelną elegancją oraz funkcjonalnością. Styl ZEN, wymyślony przez mnichów buddyjskich już 600 lat temu, w Polsce przeżywają prawdziwy rozkwit.
Kuchnia w stylu ZEN – ascetyczny minimalizm
Co ciekawe, to wspomniani mnisi buddyjscy wymyślili proste aranżacje, a w nich meble pozbawione mnóstwa zdobień. Trzeba podkreślić, że minimalizm stylu ZEN ma oznaczać wizualny ład i harmonię, a nie ubogość. W kuchniach w konwencji ZEN nie ma mowy o zagraceniu pomieszczenia, dlatego meble (nawet do niewielkiej przestrzeni) powinny zajmować jak najmniej miejsca, za to być w pełni funkcjonalne. Idealnym rozwiązaniem będzie więc tutaj kuchnia na wymiar. Projektowanie kuchni ZEN zakłada także montaż systemów szafek typu cargo oraz praktycznych organizerów w szafkach. Idealnym będzie również pomieszczenie, w którym przeważają meble o prostych, geometrycznych kształtach, w jasnych kolorach i bez zbędnej dekoracyjności.
Jakie kolory lubi kuchnia w stylu ZEN
Styl ZEN jest również synonimem uniwersalności. A jeśli o niej mowa, to w kuchniach w konwencji ZEN nie może zabraknąć jasnych kolorów, które z łatwością dopasowują się do pozostałych mebli, dodatków i sprzętów AGD. Ponadto, ściany oprócz tego, że powinny być białe (najlepiej!), to również gładkie, bez zbędnych faktur, mogących zakłócić harmonię pomieszczenia. Celem aranżacji ZEN jest także wydobycie głębi przestrzeni, nawet na najmniejszej powierzchni. Na ścianach można położyć płytki – jasne i błyszczące, które optycznie dodadzą centymetrów niewielkiej kuchni. Więcej o białych kuchniach: Biała kuchnia – wady i zalety.
Materiały w kuchni w stylu ZEN
Kuchnia w stylu ZEN, jak już wspomnieliśmy, hołduje zasadzie minimalizmu. Idealnymi więc do niej materiałami są te naturalne, pochodzące z tego, co dała Ziemia. Najczęściej wykorzystywanymi tworzywami są więc kamień, drewno, jedwab czy bawełna. Warto jednak podkreślić, że oprócz wymienionej już bieli, w aranżacjach w stylu ZEN mile widziane są również kolory ziemi: beż, brąz, zieleń czy szarość. Oczywiście wszystko z umiarem i najlepiej w detalach.
Dodatki do kuchni w stylu ZEN
W stylu ZEN panuje minimalizm, a więc wszelkie nadprogramowe dodatki są zbędne w kuchennych aranżacjach. Pozwala to na zachowanie ładu oraz zatrzymanie harmonii w pomieszczeniu, w tym na utrzymaniu życiowej równowagi. Jakkolwiek, możesz pozwolić sobie na małe akcenty stylizacyjne, oczywiście zachowując konwencję ZEN. Możesz wybrać np. dodatki z: papieru ryżowego (jak girlanda czy lampa), morskiej trawy (np. podkładki na stół) czy bambusa (np. miski czy deski do krojenia) oraz stylową porcelanową zastawę. Warto również nieco ożywić wnętrze, np. poprzez drzewko bonsai w doniczce czy kwitnące gałązki wiśni.
Kuchnia w stylu ZEN – oświetlenie
Kuchnia w stylu ZEN uwielbia naturalność, tak więc najlepiej, aby pomieszczenie miało jak największy dostęp do światła słonecznego. Firmy projektujące kuchnie w aranżacji ZEN, chętnie montują kilka źródeł ciepłego światła punktowego zamiast jednego oświetlenia głównego. Wprowadza to przytulny klimat w pomieszczeniu oraz uspokaja wnętrze.
Kuchnia w styl ZEN pomoże ukoić Twoje zmysły, wyciszyć się i zrelaksować. Dzięki niej uciekniesz od zgiełku codzienności i nabierzesz dystansu do świata.
Jak myślicie czy ten rodzaj kuchni będzie ponadczasowy?
Czy będzie ponadczasowy, tego nie wiemy. Na pewno będzie modny i lubiany przez długi czas 🙂