Funkcjonalna kuchnia w bloku – czyż to nie kuchnia marzeń każdego posiadacza niewielkiego mieszkania? Bo właśnie o powierzchnię tutaj chodzi. Zazwyczaj kuchnie w mieszkaniach w bloku są niewielkie, wszystko dlatego, że architekci wolą dać większą powierzchnię pokojom. Kuchnia traktowana jest po macoszemu, a często staje się tylko aneksem. Ale przecież funkcjonalna kuchnia w bloku to sposób myślenia już na etapie projektowania tego pomieszczenia. I co warto zaznaczyć, funkcjonalna kuchnia dla Ciebie może być niefunkcjonalna dla kogoś innego. To pojęcie jest bardzo subiektywne.
Mieszkania w blokach nierzadko charakteryzują się stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami. Szczególnie w przypadku starszego budownictwa – mało praktycznie rozłożenie poszczególnych pomieszczeń czy duże dysproporcje w wielkości poszczególnych pokojów sprawiają, że funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni bywa uciążliwe. Szczególnie zaś w przypadku kuchni – są one zwykle niewielkie i niewygodne. Jednak wbrew pozorom funkcjonalna kuchnia w bloku lub w małym mieszkaniu to nie jest nieziszczalne marzenie. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a jesteśmy w stanie przygotować naprawdę praktyczny projekt i sprawić, że przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością.
Funkcjonalna kuchnia w bloku a mała powierzchnia kuchni
Zrobienie kuchni na wymiar to idealne rozwiązanie dla funkcjonalnej kuchni w bloku lub w ogóle małej kuchni. Dzięki niemu optymalnie zorganizujemy możliwie jak najwięcej z dostępnej nam przestrzeni. Zestawy gotowych mebli kuchennych, które możemy kupić w sklepach są zwykle przygotowywane w pewnych ustalonych, standardowych wielkościach – zwykle więc kończy się na tym, że nie wpasowują się idealnie w rozmiar pomieszczenia i w ciągu blatów powstaje swoista wyrwa. Nie tylko szpeci ona wnętrze, ale też nie pozwala na sensowne wykorzystanie pozostającej tam przestrzeni. Dlatego też funkcjonalna kuchnia w bloku powinna się opierać na indywidualnie dopasowanych rozwiązaniach, biorących pod uwagę nie tylko same wymiary pomieszczenia, ale też usytuowanie przyłączy hydraulicznych czy gazowych. Samodzielne wykonanie tego typu projektu, biorącego pod uwagę wszystkie te elementy jest tutaj opcją najlepszą. O kuchni na planie kwadratu przeczytasz tutaj: Projekt kuchni kwadratowej z oknem w małym metrażu lub bloku.
W dobie ekologii i dbania o środowisko, pamiętajmy też, że funkcjonalna kuchnia w bloku musi dawać wygodną możliwość segregowania odpadów. Kiedy kuchnia jest mała, często nie ma w niej miejsca na postawienie kilku osobnych pojemników na każdy rodzaj śmieci. Co wtedy zrobić? Wykorzystać szafkę pod zlewem na umiejscowienie w niej kosza na śmieci, ale jednocześnie pozbawiając się tej cennej jednej szafki? Są alternatywne rozwiązania, m.in. kubły dzielone, kosza zawieszane czy szczelne pojemniki. O tym jak poradzić sobie z segregacją śmieci na małej powierzchni napisaliśmy tutaj: Jak segregować śmieci w małej kuchni?
Czasem chodzi też o inne bardzo ważne kwestie, np. gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy, jak zorganizować miejsce do jedzenia w kuchni bez stołu, czy można zrezygnować z grzejnika w kuchni, by zrobić zabudowę, a może połączyć kuchnię z przedpokojem, lub co zrobić, gdy jest kuchnia bez okna w bloku. Te tematy poruszaliśmy już, więc odsyłamy do poszczególnych artykułów. Po ich przeczytaniu z pewnością funkcjonalna kuchnia stanie łatwiejsza do stworzenia.
Funkcjonalna kuchnia w bloku – kolory
Nie sposób zaprzeczyć, że kolory mają wpływ na to, jak się w danym pomieszczeniu czujemy. Trudno tez ukryć, że ciemne kolory mebli i ścian sprawiają, że część detali związanych z wystrojem się „rozmywa” – po prostu przestajemy je zauważać. Z kolei jasne kolory eksponują wszystkie szczegóły, które stają się jeszcze lepiej widoczne. Z tego też powodu funkcjonalna kuchnia w bloku powinna być zachowana w jasnych kolorach – zarówno ścian, jak i mebli. Dzięki temu optycznie powiększymy to niewielkie pomieszczenie. Możemy też zastosować jeszcze jedną sprytną sztuczkę – przy wyborze materiałów na fronty szafek wybierzmy te z wysokim połyskiem. Odbijają one bowiem światło dodatkowo rozjaśniając kuchnię i potęgując wrażenie większej przestrzeni.
W temacie kolorów odsyłamy Cię do naszego tekstu, w którym omawiamy różne kolory w kuchni: i te jasne i te ciemne. Prezentujemy też zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Czyli możesz zobaczyć, jak docelowo może wyglądać kuchnia i czy po prostu Ci się podoba. Wpis jest tutaj, wystarczy kliknąć, a tekst otworzy się w nowej karcie: Kolory w kuchni.
Jaki styl do kuchni w bloku?
Każdy dobry projekt kuchni pozwoli zapewnić funkcjonalność kuchni. Bez względu jaki styl do kuchni wybierzemy. Najważniejsze są jednak odpowiednie pomysły projektantów. Jeżeli stawiamy na rekomendowaną jasną kuchnię, może odpowiednia będzie kuchnia w stylu ZEN lub w stylu skandynawskim. Bardzo ładnie wygląda też mała, przytulna kuchnia w stylu prowansalskim. Z jakimkolwiek pomysłem do nas przyjdziesz, zawsze postaramy się go wykonać, dodając do tego nasze pomysły i doświadczenie. Funkcjonalna kuchnia w bloku może być też aneksem kuchennym, połączonym z pokojem, urządzonym w konkretnym stylu. Wtedy ważne, by całość idealnie współgrała ze sobą. W takich przypadkach często wykonujemy aranżację całego pokoju i projektowanie kuchni. Tychy i Katowice i ogólnie Śląsk – miasta w których działamy i możemy pochwalić się projektami – dają nam takie możliwości w blokach w centrach miast, których cały czas przybywa. W naszym portfolio są zarówno kuchnie w stylu skandynawskim, loftowym, kuchnie w stylu ZEN, glamour czy prowansalskim. W bloku wszystko jest możliwe. Nawet urządzenie funkcjonalnej kuchni w „jakimś” stylu. Więcej inspiracji tu: Nowoczesne małe kuchnie w bloku.
Funkcjonalna wąska kuchnia
Kuchnia w bloku jest zwykle bardzo wąska, dlatego warto rozważyć, o ile to możliwe, wyburzenie jednej ze ścian i otwarcie pomieszczenia na jadalnię czy też salon. Jest to najprostszy i najbardziej oczywisty sposób na wizualne jej powiększenie. Jest to możliwe nawet w bloku, o czym pisaliśmy tu: Projekt kuchni z salonem i jadalnią. Z jednej więc strony w dalszym ciągu nie zajmuje ona dużo powierzchni, a drugiej zaś powstaje przestrzenna i funkcjonalna kuchnia w bloku. Jeśli jednak nie chcemy lub też nie możemy (na przykład ze względu na występowanie ściany nośnej) zastosować takiego rozwiązania, warto zastosować zabudowę w formie litery L. Zwykle zapewnia to optymalny stosunek powierzchni blatów roboczych, do przestrzeni na środku pomieszczenia. O kuchni w kształcie litery L więcej napisaliśmy tutaj: Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L? We wpisie jest kilka porad, więc warto przeczytać. Pokusiliśmy się także o charakterystykę długich wąskich kuchni ze starego budownictwa: Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty. Taka kuchnia także może być bardzo funkcjonalna, bez względu, czy urządzamy ją dla nasz, czy na wynajem.
Jeśli planujemy dwa rzędy szafek – upewnijmy się, że odległość między nimi wynosi około 1,2 metra. W przeciwnym wypadku będziemy mieli duże trudności w poruszaniu się po kuchni, a nasza kuchnia przestanie być funkcjonalną kuchnią w bloku. Przesadyzm proszę Państwa jest zły 🙂 A o wyjątkowo nieustawnych kuchniach i o tym, jak sobie z nimi poradzić podczas projektowania, przeczytacie tutaj: Nieustawna kuchnia w bloku. W tym artykule jest lista trików, które warto rozważyć i być może wdrożyć.
Okna w małej, ale funkcjonalnej kuchni
W małej kuchni dobre oświetlenie to podstawa. Jeżeli mamy w niej duże okno i możemy z niego w pełni skorzystać np. instalując pod nim blat użytkowy – zróbmy to. Jeżeli okno jest małe, najlepiej nie zasłaniajmy go żadnymi firankami. Wtedy będzie dostarczać tyle światła słonecznego ile tylko może, a na niewielkiej przestrzeni i to jest dobre. Problem może pojawić się wtedy, gdy kuchnia jest mała i ma w dodatku nisko osadzone okno lub bardzo wysoko osadzone okno. Zdarza się to czasem po przeniesieniu kuchni do innego pomieszczenia, zwłaszcza w starszym budownictwie, w którym okna instalowane były na różnych wysokościach. Rozwiązań jest kilka, w tym usunięcie okna w takiej postaci i wstawienie mniejszego / większego, tak by powstała w pełni funkcjonalne kuchnia w bloku. Więcej na ten temat tutaj: Zbyt nisko osadzone okno w kuchni – porady.
Od czego zacząć projektowanie funkcjonalnej kuchni w bloku?
Od zbadania swoich potrzeb. Weź kartkę i długopis i napisz czego oczekujesz od swojej nowej kuchni i kto z niej będzie korzystać? Zastanów się czy gotujesz dużo, czy mało ; czy traktujesz kuchnie wyłącznie jako kuchnię, czy też jako jadalnię i biuro. Jakie sprzęty muszą znaleźć się w kuchni? Czy zmywarka jest obowiązkowa? Czy piekarnik jest konieczny? Czy któreś ze sprzętów zabierasz z poprzedniego mieszkania, czy wszystko będzie nowe? Więcej na ten temat napisaliśmy w naszych dwóch wpisach na temat rozpoczynania projektu kuchni.
W tym miejscu bardzo polecamy również nasze kompendium w temacie projektowania kuchni: Projektowanie kuchni – kompletne kompendium, jak zrobić to porządnie i nie żałować? To zbiór wszystkich aspektów, które warto rozważyć przed i po zaprojektowaniu kuchni w programie czy na papierze.