Lastryko w kuchni to nieśmiało pojawiające się w ostatnich latach aranżacyjne rozwiązanie, które tak naprawdę swoją premierę miało już… w epoce neolitu. Uznawane jest za jedno z najdłużej znanych (i do dziś zachowanych) podłoży. Choć wiele osób kojarzy tę imitację kamienia z parapetów w okresie PRL i posadzek w blokach z wielkiej płyty, nadeszła pora, by docenić je na nowo. Czas wykorzystać lastryko w kuchni!
Lastryko – co to jest?
Lastryko w kuchni (zwane również terazzo) jest mieszkanką sztucznego kamienia. Powstaje z białego cementu, wody, grysu (najczęściej z marmuru, bazaltu lub granitu) oraz barwników. Jego ostateczny wygląd zależy od rodzaju i proporcji poszczególnych składników. Mieszanina ma konsystencję umożliwiającą polerowanie i szlifowanie – aż do uzyskania efektu naturalnego kamienia. Tworzy się z niego materiał budowlany do posadzek, ścian, schodów, parapetów, dekoracji oraz nagrobków. W zależności od pożądanego efektu – lastryko może przybrać fakturę chropowatą lub gładką – wypolerowaną na wysoki połysk.
Lastryko w kuchni – hit czy kit?
Lastryko wielu osobom przywołuje na myśl płyty pomnikowe. Czas raz na zawsze zażegnać to skojarzenie i odkryć potencjał tego kolorowego kamienia w urządzaniu wnętrz. A jest co doceniać! Lastryko kojarzy się najczęściej jako szare i nijakie. Nic bardziej mylnego! Tak właśnie będziemy urządzać modne kuchnie 2020! Dziś producenci proponują niebanalne kolorowe połączenia, które w efektowny sposób odmienią oblicze Twojej kuchni. Podobny efekt widzieliśmy niedawno analizując pewien projekt kuchni. Katowice, bo w tym mieście odbywała się metamorfoza mieszkania, miały ochotę na coś nieszablonowego. I lastryko w tę nieszablonowość wpisywało się idealnie! Lastryko w kolorach biało-granatowo-pomarańczowym pojawiło się na posadzce. Efekt był zniewalający! Ponadto, posadzka w kuchni z lastryko to udany pomysł. Jest to materiał, na którym nie widać tak wyraźnie zabrudzeń. Co więcej – lastryko (szczególnie to z połyskiem) jest odporne na działanie promieni UV, ścieranie, uderzenia, wilgoć oraz jest łatwe w czyszczeniu. Przetrwa zatem nawet najtrudniejsze warunki w kuchni. Lastryko ma także całkiem przystępne ceny oraz nadaje się do zastosowania pod ogrzewanie podłogowe.
Lastryko w kuchni – inspiracje
Lastryko w kuchni pozwala na stworzenie nietuzinkowej stylizacji w mieszkaniu. Dzięki niemu możesz uzyskać (na jednej ze ścian w pomieszczeniu lub posadzce), teksturę o nieregularnej geometrii. Całość tworzy niebywały efekt i ożywia aranżację mieszkania. W zależności od gustu, możesz zyskać stylizację na zasadzie kontrastu, barwną lub monochromatyczną (poprzez lastryko w podobnym kolorze, lecz o zróżnicowanych odcieniach). Dzięki możliwości wypolerowania imitacji kamienia na wysoki połysk, stworzysz elegancką aranżację w kuchni (a przy okazji optycznie ją powiększysz). Ponadto, lastryko daje szeroki wachlarz aranżacyjny – wszystko za sprawą bogatej bazy kolorów, dekoracyjnych dodatków i kamieni. Jednym z najczęściej wybieranych przez klientów rozwiązaniem jest położenie lastryko nad blatem roboczym lub jako blat. Dużą popularnością cieszy się lastryko o wykończeniu półpolerowanym. Można go również nabyć w wersji antypoślizgowej, co z pewnością zadowoli rodziny z dziećmi i osoby lubiące chodzić w domu na boso.
A może dekoracje do kuchni z lastryko?
Firmy projektujące kuchnie polecają posunąć się o krok dalej i oprócz posadzek, ścian i parapetów, proponują również dekoracje z lastryko do kuchni. Przykładowo, możesz powiesić na ścianie zegar wykonany z tego twardego kamienia. Innymi inspiracjami są doniczki, wazony, świeczniki, dozowniki do mydła, stylowe tace czy elementy zastawy stołowej. Co ciekawe, na rynku dostępne są także firanki, podstawki pod talerze, ściereczki czy poduchy na krzesła z tkaniną inspirowaną motywem lastryko. Może na początek warto zainwestować właśnie w takie akcenty, które szybko i efektownie odmienią kuchnię. A Ty będziesz mógł przekonać się, jak czujesz się w otoczeniu lastryko.
Lastryko w kuchni to praktyczne, a jednocześnie rozwiązanie. W tej imitacji kamienia jest coś zachwycającego i ponadczasowego. W końcu nie bez powodu znane jest (i stosowane) już od starożytności. My liczymy na to, że w roku 2020 wykonamy nie jeden projekt właśnie z jego użyciem. Kto chętny na taką kuchnię?