W niektórych domach zdarzają się układy nietypowe, tak jak te, w których projektowym wyzwaniem jest kuchnia z dwoma wejściami. Jednak nietypowe wcale nie znaczy, że nudne. Często bywa wręcz przeciwnie. Dziś o tym, jakie wady i zalety ma kuchnia z dwoma wejściami i jak właściwie ją zaaranżować.
Kuchnia z dwoma wejściami – zalety
Kuchnia z dwoma wejściami wyróżnia się licznymi zaletami, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dodatkowe wejścia z pewnością dostarczą więcej światła, ponadto kuchnia wydaje się dzięki nim bardziej otwarta i przestronna. Zaletą jest także łatwiejszy i szybszy dostęp do kuchni z różnych pomieszczeń w domu. Kuchnia z dwom wejściami to zwykle również miejsce oryginalne, którego użytkownicy niejednokrotnie mogą cieszyć się nietypowymi geometrycznymi kształtami pomieszczenia. Zdarzają się bowiem kuchnie o niebanalnych formach wielokątów, w których projektowanie kuchni jest sporym wyzwaniem, lecz przynosi spektakularne efekty. Zwykle, by nie stracić żadnego cennego centymetra przestrzeni, sprawdza się w nich opcja: kuchnia na wymiar z dwoma wejściami.
Kuchnia z dwoma wejściami – wady
Niestety, kuchnia z dwoma wejściami na też swoje wady. Z pewnością jedną z nich jest kłopot w jej odpowiednim i funkcjonalnym zaaranżowaniu. Kolejną – strata cennych centymetrów przestrzeni w tej części, którą zajmuje dodatkowe wejście. A można by było ją wykorzystać np. do postawienia dodatkowej szafki. Brak tych centymetrów będzie mankamentem szczególnie w małych mieszkaniach i kuchniach otwartych na salon. Wadą mogą być również nieprzyjemne kuchenne odgłosy i zapachy gotowania, które będą rozprzestrzeniać przez oba wejścia na całe mieszkanie. Można próbować skutecznie je niwelować za pomocą kompleksowego systemu wentylacji pomieszczenia. Projektowanie takich przestrzeni opisaliśmy w artykule: Projekt kuchni z jadalnią i salonem.
Kuchnia przechodnia z dwoma wejściami
Kuchnia przechodnia z dwoma wejściami to świetne rozwiązanie aranżacyjne znakomicie integrujące wszystkich domowników. W takich domach i mieszkaniach kuchnia przestaje być wyłącznie miejscem do gotowania i spożywania posiłków. Staje się bowiem przestrzenią do rozrywki, licznych i długich rozmów, centrum domu, w którym toczy się większość życia. Szczególnie, jeśli będzie to jednocześnie kuchnia przechodnia z dwoma wejściami połączona z salonem. Będziesz mieć z niej oko nie tylko na domowników, ale również uda Ci się utrzymać lepszy kontakt z zaproszonymi gośćmi, co przyda się, np. podczas przygotowywania dla nich posiłku. Goście nie zostaną w tym czasie pozostawieni sami sobie, lecz zyskają Twoje zainteresowanie. Kuchnia przechodnia to może być także kuchnia w korytarzu. Ostatnio bardzo modne jest stosowanie tego rozwiązania w mieszkaniach na wynajem – ogromna oszczędność miejsca. Opisaliśmy ten przypadek tu: Kuchnia w korytarzu.
Jak zaaranżować – kuchnia z dwoma wejściami
Aranżacja pomieszczenia z dwoma wejściami może okazać się kłopotliwa, ale kompleksowe projektowanie kuchni pomoże uzyskać satysfakcjonujący efekt. Jak się do niego zabrać? Przede wszystkim pamiętaj o złotej zasadzie projektowania kuchni, czyli tzw. trójkącie roboczym, zapewniającym pełną ergonomię pracy. Mówi o tym, by główne elementy wyposażenia kuchni wyznaczające strefy: gotowania, przechowywania i sprzątania (płyta/kuchenka/piekarnik, lodówka, zmywarka/zlew,) stanowiły trzy wierzchołki trójkąta. Ponadto, kuchnia z dwoma wejściami rządzi się swoimi prawami. Lepiej nie umieszczaj w niej kuchenki czy piekarnika bezpośrednio przy jednym z wejść do kuchni. Może być to niebezpieczne np. podczas potknięcia się dziecka w drzwiach i przypadkowego strącenia patelni z palnika.
Kuchnia z dwoma wyjściami, ale jakimi?
Kuchnia z dwoma wyjściami lub wejściami – jak kto woli – może być zarówno całkowicie zamykana, jak i całkowicie otwarta. Może być też półotwarta. Można zastosować klasyczne drzwi w każdym wyjściu, ale też można postawić na drzwi wahadłowe lub przesuwne. Polecamy nasz artykuł o systemach przesuwnych: Oddzielenie kuchni od salonu – drzwi przesuwne. Jeżeli jedno wejście jest z korytarza, a drugie z salonu, warto zamknąć to z korytarza drzwiami, ale salon zostawić otwarty, zapraszający. Zamiast drzwi można użyć wielu innych opcji, w tym zasłon czy koralików. Więcej tutaj: Co zamiast drzwi w kuchni? Jeżeli oba wyjścia do kuchni wychodzą na salon, to chyba nie ma sensu ich zamykać drzwiami. Ale to wszystko zależy od tego, jaka jest konstrukcja pomieszczenia.
Kuchnia z dwoma wejściami to rozkład niebanalny, jednak stwarzający liczne aranżacyjne możliwości. Kompleksowe projektowanie kuchni, a może i kuchnia na wymiar pomogą Ci stworzyć przytulne i komfortowe miejsce w domu.
Ja mam otwartą kuchnię i muszę przyznać, że takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Niestety meble przesiąkają zapachem jedzenia.
Panie Adrianie, czy na pewno dobrze wietrzy Pan kuchnię? Ma Pan okap w kuchni, dobra wentylację? Nie powinno tak być!