Pleśń w kuchni na suficie to często problem, z którym – na szczęście – można wygrać raz na zawsze. Nawet gdy nie masz do czynienia z grzybem na ścianie w Twoim domu, skorzystaj z naszego poradnika, by wiedzieć jak nie dopuścić do wizyty tego nieproszonego i niezdrowego gościa w domu.
Skąd bierze się pleśń w kuchni na suficie?
Zwykle mówi się, że grzyb na ścianach w kuchni jest problemem w starych domach. Jednak nie tylko. Pleśń w kuchni na suficie może pojawić się również w nowych mieszkaniach, kiedy projektowanie kuchni okaże się nie do końca właściwie. Grzyb jest efektem nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza i związanej z nią złej wentylacji oraz wysokiej wilgotności, która w kuchni jest codziennym zjawiskiem przy gotowaniu. Niestety, rozwojowi pleśni sprzyjają również ściany pokryte farbami i tapetami. O tym, jak wybrać farbę do kuchni, by zapobiec rozwojowi pleśni tutaj: Farba do kuchni zamiast płytek – wybierz mądrze! Często także rezultatem powstawania grzyba w kuchni na suficie jest ciągłe zalewanie fragmentu ściany, np. przez usterkę w rurze. I co trzeba podkreślić – grzyb w domu może być przyczyną problemów zdrowotnych, zatem nie można go bagatelizować. Pleśń w kuchni na suficie może rozwijać się szybciej również w miejscach, gdzie ściany mają styczność ze ścianami zewnętrznymi i temperatura jest przy nich niższa o kilka stopni. W tych miejscach może skraplać się woda, co jest początkiem drogi do rozwoju pleśni. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się mostków termicznych i ocieplenie domu.
Jak usunąć pleśń w kuchni na suficie?
Jak usunąć pleśń w kuchni na suficie, jeśli już wystąpi problem? Pamiętaj, że nie wystarczy samo umycie powierzchni i pomalowanie na nowo sufitu i ścian w kuchni farbą. Jest to raczej doraźne działanie, które spowoduje, że prędzej czy później grzyb na nowo wyłoni się na ścianach. Jest to bowiem problem w głębi ściany, a nie tylko na jej powierzchni. Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę powstawania pleśni w kuchni na suficie i czym prędzej ją usunąć – poprawić wentylację, uszczelnić rurę, z której wypływa wilgoć czy wady konstrukcyjne budynku powodujące przedostawanie się wilgoci do sufitu. Następnie trzeba rozprawić się z samym grzybem.
Sposoby na pozbycie się pleśni z sufitu w kuchni
Widoczne skutki działania pleśni na ścianach można usunąć na kilka sposobów. Pamiętaj jednak, by w porę zauważyć powstawanie grzyba – początkowo będą to niewielkie czarne plamki, które jednak rozprzestrzenią się bardzo szybko, jeśli w porę nie zadziałasz. Pierwszym krokiem do odgrzybienia ścian powinno być sprawdzenie przyczepność tynku do sufitu.
Jak usunąć pleśń w kuchni na suficie? Opukaj ściany młotkiem. Jeśli dźwięk będzie pusty, to znak, że tynk oddzielił się od podłoża. Może to oznaczać konieczność skucia ściany w promieniu do 1 metra od zagrzybionej powierzchni i nałożenia nowej warstwy tynku.
Po starannym oczyszczeniu ściany szorstką szczotką należy umyć powierzchnię czystą wodą i dokładnie ją osuszyć. Dla pewności warto pokryć ścianę specjalnym preparatem grzybobójczym – z zachowaniem wskazówek producenta. Pamiętaj jednak, że środki te są zwykle szkodliwe dla ludzi, zatem podczas ich stosowania zadbaj o bezpieczeństwo poprzez użycie rękawiczek ochronnych i okularów. Po dokładnym wniknięciu preparatu i osuszeniu ściany, na nowo możesz pokryć ją tynkiem i pomalować.
Pleśń w kuchni na suficie – jak zapobiegać jej powstawaniu?
Jak wspomnieliśmy na początku, grzyb powstaje poprzez nieodpowiednią wentylację i wysoką wilgotność. Aby zapobiec jego powstawaniu, należy usprawnić cyrkulację powietrza poprzez idealnie działającą wentylację wywiewną, np. poprzez instalację mechanicznych systemów nawiewno-wywiewnych, jak okap czy wentylator oraz regularne wietrzenie kuchni i częste pozostawianie do niej otwartych drzwi. O wentylacji napisaliśmy tutaj: Co zamiast okapu w kuchni? Nie tylko latem, kiedy sprzyja ku temu pogoda, ale również zimą – raz na jakiś czas warto dokładnie wietrzyć pomieszczenie, by nie pojawiła się pleśń w kuchni na suficie. Projektowanie kuchni zwykle zakłada także odpowiedni dobór okien, które powinny być wyposażone w system umożliwiający ich rozszczelnienie, co z pewnością przyda się w kuchni, by zapewnić dopływ świeżego powietrza.
Pleśń w kuchni na suficie to zmora w niejednym mieszkaniu. Lepiej zapobiegać zamiast z nim walczyć – to chyba jedna z najcenniejszych myśli, o których warto pamiętać w swoim domu.
Mnie jakiś czas temu zalali sąsiedzi i niestety pleśń pojawiła się na ścianie. Szkoda, ze wcześniej nie przeczytałam tych rad, bo znacznie ułatwiłyby mi pracę. 🙁
Warto pamiętać, że jeżeli pleśń jest efektem zalania, warto zwrócić się do właściciela mieszkania, w którym była awaria, o zwrot kosztów lub wypłatę z jego ubezpieczenia mieszkania 🙂
Polecam do kuchni farbę z nanosrebrem odporną na grzyby pleśniowe