Na przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia decydujemy się z różnych powodów – powiększenie rodziny, moda, znudzenie – czasem z konieczności, a innym razem z chęci zmiany. Gdzie najczęściej przenosi się kuchnię, jak zrobić to legalnie i o czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy!
Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia – wymogi architektoniczne
Zanim zabierzesz się za przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, zorientuj się czy tak naprawdę możesz to zrobić. Projektowanie kuchni wymaga bowiem dostosowania się do niezbędnych wymogów i specyficznych potrzeb. Kuchnia musi mieć dostęp do trzech podstawowych instalacji: wentylacyjnej, wodnej i elektrycznej. Bez nich nie ma mowy o kompleksowym funkcjonowaniu. Dwie pierwsze instalacje zwykle dobrze prosperują w łazience, tak więc najkorzystniej jest umiejscowić kuchnię tuż obok niej. Wówczas będzie Ci łatwiej przeciągnąć stamtąd wodę, odpływy i wentylację.
Wymogi architektoniczne, o których należy pamiętać przy przeniesieniu kuchni do innego pomieszczenia
Instalacja wodna a przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia
Instalacja wodna na ogół jest najłatwiejszą sprawą, gdy czeka Cię przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia. Rury mają zwykle niewielką średnicę, zatem jest z nimi mniej problemów podczas przeciągania wody do innego pokoju. Przy przeciąganiu instalacji wodnej unikniesz również wiercenia sporych dziur, wystarczą bowiem niewielkie otwory w ścianie lub podłodze. Nie martw się, jeśli będziesz musiał ją poprowadzić na dużą odległość, gdyż instalacja wodna działa pod ciśnieniem, można więc zrobić to z łatwością.
Instalacja kanalizacyjna a przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia
Tak naprawdę najważniejszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę w instalacji kanalizacyjnej jest pion kanalizacyjny. Pełni on niezrównaną funkcję. Konieczne będzie więc uzyskanie odpowiedniego spadku do pionu kanalizacyjnego od nowego zlewu czy zmywarki. Projekt kuchni zakłada, że powinny być one oddalone od pionu o maksymalnie 2 metry. W innym przypadku, ścieki mogą nie zostać w całości odprowadzane, a tym samym będą zalegać w rurach i wywoływać nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu. Jeśli mimo największych chęci nie możesz zapewnić odległości od pionu do 2 metrów, dobrym rozwiązaniem może być zainstalowanie nowego dodatkowego pionu lub zamontowanie zlewu na niewielkim podwyższeniu, co nieco ułatwi odpływ. Jest jeszcze jedna opcja. Możesz odprowadzać ścieki do istniejącego odpływu za pomocą sprzętu rozdrabniająco-przepompowującego.
Wentylacja, gaz i elektryka a przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia
Wentylacja, niezwykle istotna w kuchni, może być wprowadzona do nowego pomieszczenia na różne sposoby. Jednym z nich jest okap z pochłaniaczem. Z kolei najpopularniejszymi są poprowadzenie rury wentylacyjnej przez łazienkę lub zamontowanie kratki wentylacyjnej wychodzącej na zewnątrz. Przy instalacji elektrycznej konieczne będzie przekształcenie przewodów lub dodanie nowych, a także zamontowanie gniazda do zasilania, np. kuchenki elektrycznej. Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia często wymaga jeszcze rozwiązania kwestii gazu. Tę można rozstrzygnąć w prosty sposób – zrezygnować z kuchenki gazowej na rzecz płyty indukcyjnej lub kuchenki elektrycznej. Jakkolwiek, rura gazowa nie jest zabudowana i w przypadku konieczności jej przeniesienia, zwykle wystarczy skierować ją do nowego, wydzielonego na kuchnię pomieszczenia.
Jakie zgody trzeba mieć na przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia?
Jeśli masz własne mieszkanie, zasadniczo nie potrzebujesz żadnych dodatkowych pozwoleń czy zawiadamiania wspólnoty mieszkaniowej o remoncie. Oczywiście pod warunkiem, że planowane przez Ciebie zmiany nie naruszą elementów konstrukcyjnych budynków (takich jak ściany nośne, wentylacja czy strop). Jeśli jednak nowy projekt kuchni zakłada zmiany w konstrukcji, wymagane będzie pozwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej oraz sąsiadów, np. gdy niezbędne jest wkucie się w ich sufit w celu poprowadzenia dodatkowych rur.
Przeniesienie kuchni do salonu
Zdarza się, że domownicy potrzebują dodatkowego pomieszczenia (np. w przypadku powiększenia się rodziny), wówczas przeniesienie kuchni do salonu jest dobrym rozwiązaniem na uzyskanie pokoju ze starej kuchni. W nowym pomieszczeniu można stworzyć np. kuchnię otwartą na salon. Dziś jest ona w modzie, ma również dodatkowe zalety – integruje rodzinę, skraca dystans i pozwala mieć dzieci na oku. O tym, jak zaprojektować taką kuchnię przeczytasz tu: Projekt kuchni z salonem i jadalnią. Jest również inne rozwiązanie na przeniesienie kuchni do salonu. Z dużego pomieszczenia można stworzyć nawet dwa oddzielnie pokoje i kuchnię, podzielone ścianką działową. Zanim jednak zaczniesz wynosić meble i sprzęty, skorzystaj z rad projektanta kuchni z wieloletnim doświadczeniem, który najlepiej doradzi jak najsprawniej przeprowadzić przeniesienie kuchni do salonu.
Przeniesienie kuchni do pokoju
Klasyczne przeniesienie kuchni do pokoju jest najczęstszym rozwiązaniem kiedy chce się uzyskać dodatkowe pomieszczenie. Ma tę zaletę, że z np. z trzypokojowego mieszkania, możemy stworzyć czteropokojowe. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem będzie przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, tego największego. Wówczas można wydzielić z niego miejsce na pokój i miejsce na kuchnię. Czasem uda się nawet kilka pokojów i kuchnię (w zależności od potrzeb domowników i dostępnej przestrzeni). Firmy projektujące kuchnie lub architekci będą w tej kwestii najlepszymi doradcami.
Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia jest możliwe – pod warunkiem zachowania wymogów architektonicznych oraz otrzymaniu niezbędnych zgód na remont. W tym miejscu odsyłamy Ciebie też do tekstu, z którego dowiesz się między innymi jak wymierzyć pomieszczenie i jak ustawiać meble: Projekt mebli kuchennych na wymiar – istotne informacje. Jeżeli jednaj okaże się to niemożliwe, to nie załamuj rąk. To że kuchnia wypada w nieustawnym pomieszczeniu lub w niepraktycznym miejscu nie skazuje mieszkańców na niedogodności mieszkaniowe. Wszystko zostaje w rękach projektantów kuchni. Kilka tipów znajdziesz tutaj: Nieustawna kuchnia w bloku – jak to ogarnąć?
Przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, to tylko początek projektu kuchni w domu czy mieszkaniu. Potem jest jeszcze wiele innych aspektów, które musisz rozważyć. Choćby takie, jakie wejście w nowej kuchni, jakie okna, co będzie na ścianach, jakie meble do kuchni, co na podłogę itd – jest całe mnóstwo tych aspektów, które ujęliśmy we wpisie: Projektowanie kuchni – checklista, do której NAPRAWDĘ WARTO zajrzeć.