Beton króluje przede wszystkim we wnętrzach w stylu industrialnym. Ale nie tylko. Coraz częściej pojawia się w projektach kuchni nowoczesnych (i to w przeróżnych odsłonach), ciesząc się przy tym niesłabnącą popularnością. Czasem jest to zwykły beton, innym razem jego imitacja, a ostatnio również – architektoniczny beton w kuchni. Opinie są różne. Jakie?
Do jakich wnętrz pasuje beton w kuchni?
Beton na ścianie w kuchni doskonale koresponduje z surowymi minimalistycznymi wnętrzami, najlepiej tymi w industrialnym – przemysłowym stylu. Jakkolwiek, nie jest to regułą i dziś beton znajdziemy również w aranżacjach tradycyjnych, retro a nawet glamour.
Beton architektoniczny, czyli jaki?
Najpopularniejszy beton na ścianie w kuchni to beton architektoniczny. Powstaje poprzez natrysk mieszanki betonowej do form. Jest to zaleta, gdyż dzięki temu można stworzyć dowolną fakturę jego powierzchni lub wzór. Ponadto, beton nie musi być wyłącznie szary. Dzisiejsze rozwiązania umożliwiają barwienie betonu z pomocą specjalnych pigmentów.
Rodzaje betonu architektonicznego na ścianę w kuchni
Popularny dziś beton architektoniczny na ścianę w kuchni występuje zwykle w trzech odsłonach jako:
Masy i tynki dekoracyjne
Najczęściej nakłada je się szpachlą. To jedno z najszybszych, najtańszych i najbardziej popularnych rozwiązań. Niewątpliwie plusem jest występowanie ich w różnorodnych kolorach, które można dobrać do pożądanej aranżacji w kuchni. Minusem jest to, że jest to zwykle imitacja betonu i na żywo prezentuje się często gorzej niż np. na zdjęciu.
Płyty i panele dekoracyjne
Dzięki nim można stworzyć niemal wymarzoną aranżację w kuchni. Występują bowiem w wielu rozmiarach i fakturach. Jakkolwiek ich minusem jest to, że trudno uzyskać jednakowy efekt np. pod względem tonacji kolorystycznej, cieniowania, wytrzymałości mechanicznej czy zbytniej kruchości. Aby temu zapobiec, przed wybraniem materiału, warto zwrócić uwagę na dany beton w kuchni na ścianie i opinie jaka widnieje o jego producencie.
Beton za szalunków
Po zalaniu betonu w szalunki, a następnie ich zdjęciu uzyskuje się gotowy efekt betonu, będący zwykle odwzorowaniem szalunków. Trzeba jednak pamiętać, że minusami tego procesu oprócz stosunkowo wysokiej ceny są również nieprzewidywalne efekty, które nie zawsze będą zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Beton w kuchni – opinie – zalety
Beton w kuchni opinie ma bardzo różne. Jako zalety wymienia się zwykle jego wysoką trwałość i wytrzymałość. Wizualnie może stworzyć ładny i nietuzinkowy wygląd wykończenia wnętrz. Ponadto charakteryzuje się wyjątkową odpornością na brud, zarysowania, wodę i promienie słoneczne. Doskonale pasuje więc do kuchni, gdzie panują specyficzne warunki. Nie da się ukryć, że beton otwiera wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od tego z czym i z jakimi kolorami oraz materiałami go zestawiamy, będzie pasować zarówno do ciepłych jak i do zimnych wnętrz. Jego surowa faktura tworzy niebanalny kontrast z barwnymi formami lub zdobieniami.
Beton w kuchni – opinie, wady, czego unikać?
Przeciwnicy betonu w kuchni jako jeden z głównych mankamentów wskazują stosunkowo duży ciężar wykonanych z niego płyt. Przeciętne mają one od 10-50 kg. Aby więc je zamontować wymagane są ściany o dużej nośności. Plusem jest jednak to, że takie masywne płyty zapewnią większą izolację przed dźwiękami z innych pomieszczeń i przechodzeniu odgłosów z kuchni, co z pewnością będzie zaletą.
Beton w kuchni – nie tylko na ścianę
Warto dodać, że beton jest rozwiązaniem nie tylko na ściany lub jej fragmenty. Jako wyjątkowo wytrzymały materiał doskonale sprawdzi się do kuchennych blatów i zlewozmywaków (odpowiednio zabezpieczonych przez wchłanianiem wilgoci).
Beton w kuchni na ścianę opinie ma bardzo różne. Jakkolwiek warto wziąć je wszystkie pod uwagę i wybrać dla siebie najbardziej korzystne rozwiązani – najlepiej uwzględniające wskazówki sprawdzonego projektanta kuchni.