Kuchnia narożna to coraz częściej wybierane projektowe rozwiązanie w kuchni. O ile narożne okno i jego wstawienie nie jest już tematem tabu, o tyle jej umeblowanie może nastręczać trudności. Zupełnie niepotrzebnie, bo nie różni się ono znacznie od aranżacji standardowej kuchni. Jak zatem umeblować kuchnię z oknem narożnym?
Pisaliśmy już więcej tutaj o projektach kuchni z oknem rogowym oraz o ich wadach i zaletach. W tym artykule podpowiadamy jak ją umeblować, by była funkcjonalna a przy tym niezwykle stylowa.
Uwzględnij zasadę trójkąta roboczego w kuchni
Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć odpowiadając na pytanie: jak umeblować kuchnię z oknem narożnym, podpowiadamy, że warto uwzględnić przy tym istotną zasadę trójkąta roboczego. Pisaliśmy już o niej na naszym blogu przy okazji innych artykułów, ale warto po raz kolejny ją podkreślić. Otóż zwykle projekty kuchni uwzględniają regułę trójkąta, którego wierzchołki tworzą zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta to drogi, którymi poruszają się domownicy podczas przygotowywania posiłków. Aby nie nadrabiać kilometrów i by skutecznie ułatwić sobie gotowanie, powyższa zasada powinna zostać zachowana. Ponadto, przyjmuje się, że odległość pomiędzy poszczególnymi „wierzchołkami” nie powinny przekroczyć 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i 270 cm między lodówką a kuchenką. Warto uwzględnić również i to rozważając projekt kuchni z oknem narożnym.
Jakie meble do kuchni z oknem narożnym?
Układ kuchni powinien być przede wszystkim dopasowany do kształtu jej pomieszczenia. Jak umeblować kuchnię z oknem narożnym? Odpowiednie do niej będą zarówno mała jak i duża przestrzeń. Doskonale, oprócz klasycznych mebli z zachowaniem zasady trójkąta oraz blatów rocznych do dyspozycji i stołu (ustawionym z uwzględnieniem wielkości i układu pomieszczenia) prezentować się będą w niej funkcjonalne narożne szafki kuchenne. Jeśli z kolei masz do dyspozycji wysoką, stojącą szafkę tzw. słupek, wyposaż ją w cargo, czyli kosze i półki na stelażu, które wysuwają się po otwarciu, prezentując swoją zawartość.
Narożne szafki kuchenne
Nowinki techniczne oraz odpowiadanie na potrzeby klientów doprowadziło do stworzenia niezwykle praktycznych szafek narożnych, mających wiele zalet. Montuje się w nich zwykle tzw. karuzelę, będącą półkami obrotowymi przymocowanymi do osi. Zaletą mebli narożnych jest zyskanie dużych pojemnych szafek, które z łatwością pomieszczą wszelkie niezbędne sprzęty jak mikser, garnki czy te rzadziej używane jak np. gofrownica, toster czy zastawa dla gości. Praktyczne są również narożne szuflady, które wykorzystują każdy centymetr wolnej powierzchni. Ponadto, w takim systemie szafek narożnych, z wysuwanymi segmentami łatwiej jest utrzymać porządek.
Jak urządzić małą kuchnię z oknem narożnym?
Tak naprawdę okno narożne w małej kuchni jest zwykle korzystnym rozwiązaniem. Dobrane do niej narożne szafki oszczędzają sporo miejsca, tym samym pozwalając na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ponadto, wizualnie przestrzeń się powiększa, zwłaszcza jeśli zaaranżujemy ją w białych kolorach. Małe kuchnie mają jeszcze tę zaletę, że wszystko w nich jest pod ręką i nie trzeba nadrabiać kilometrów pokonując przestrzeń między poszczególnymi sferami przygotowywania żywości.
Umeblowanie kucnie narożnej nie powinno być problematyczne jeśli odpowiednio uwzględnisz jej parametry jak: wielkość, układ oraz styl, w którym chcesz ją zaaranżować.
Świetne pomysły. Ja miałem sporo problemu z aranżacją kuchni, bo również mam okno narożne. Oczywiście meble na wymiar były niezbędne.
Super artykuł, mam właśnie takie okno w kuchni, już druknęłam dla męża by przeczytał. 🙂