Nowoczesne projekty kuchni coraz częściej proponują okna rogowe. Bez wątpienia takie rozwiązanie ma liczne zalety, przywodzi na myśl cenione modernistyczne rozwiązania i zapewnia niezwykle wizualny efekt. Okna narożne zwiększają kontakt domowników z otoczeniem na zewnątrz, tak więc będą doskonałe dla wielbicieli krajobrazów.
Okno narożne wady i zalety w kuchni
Projekt kuchni z oknem rogowym ma wiele zalet. Jednymi z największych są ułatwiony dostęp do światła dziennego, doświetlenie pomieszczenia (zwłaszcza tego, które ma niekorzystnie położenie i ograniczony kontakt ze światłem) oraz dostęp powietrza z zewnątrz. Kuchnia z oknem rogowym nadaje charakter i styl całemu budynkowi. Niejednokrotnie to jemu podporządkowany jest pozostały układ. Projekt kuchni z oknem rogowym jest odpowiedzią na modne dziś geometryczne formy, gdzie istotne są przeszklenia, optycznie powiększające wnętrze. To, co można dzięki nim zyskać to wrażenie lekkości i przestronności. Jeśli chodzi o wady, to montaż okien rogowych jest zwykle wyższy niż tych standardowych. Często są również kłopotliwe w czyszczeniu. Mogą powodować też zbytnie nagrzewanie się pomieszczenia w okresie letnim.
Ile kosztuje okno narożne – projekt kuchni z oknem rogowym
Ceny okien narożnych są zróżnicowane, a ich koszt związany jest nie tylko ze specyfiką danego zamówienia, ale również wymiarem, montażem i zastosowanym materiałem. Warto zasięgnąć porady osoby doświadczonej w aranżacji wnętrz, która w profesjonalny sposób przedstawi projekt kuchni z oknem rogowym. Montaż okna jest również na życzenie, tak więc w zależności od upodobań, można zamontować okno narożne rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane czy też obrotowe z słupkiem lub przesuwne. Na pewno tańsze będzie okno bez możliwości jego otwierania. Jednak zaleca się jego montaż w pomieszczeniach gdzie jest jednocześnie dostęp do okna uchylnego (zwłaszcza w kuchni, gdzie wentylacja jest niezwykle istotna).
Okna narożne w kuchni – jak je zaaranżować?
Okna rogowe uatrakcyjniają kuchnię i optycznie ją powiększają, a krajobraz za nim staje się znakomitym elementem aranżacyjnym pomieszczenia. Co więcej, mając na widoku podwórko, podczas przygotowywania posiłków można jednocześnie mieć kontakt wzrokowy z bawiącymi się za oknem dziećmi. W kuchni stosuje się często projekt kuchni z oknem rogowym, który uwzględnia tzw. formę szafek pasmowych. Dzięki nim można stworzyć pas – przestrzeń między szafkami, który nie przytłoczy pomieszczenia, lecz w wizualnym odbiorze doda mu nieco lekkości.
Okno narożne – kiedy stosować? Pomysły na projekt kuchni z oknem rogowym
Oprócz korzyści wizualnych, projekt kuchni z oknem rogowym zakłada dopuszczenie dużej ilości światła dziennego do pomieszczenia. Stosuje się je więc najczęściej w kuchniach mających niekorzystne położenie od północnej strony. Wystarczy, że przesunie się jedną stronę okna na ścianę zachodnią lub wschodnią, a już zyska się dodatkowe oświetlenie. Zwykle pojawia się w projektach, w których kuchnia położona jest od strony północnej i od tej strony znajduje się również wjazd do domu. Okno rogowe umożliwia wówczas widoczność strefy wejścia przy jednoczesnej kontroli blatu roboczego i kuchennego otoczenia.
Projekt kuchni z oknem rogowym to idealne rozwiązanie dla osób ceniących oryginalne, nowoczesne aranżacje oraz lubiących pomieszczenia pełne dziennego światła oraz funkcjonalne, a zarazem estetyczne rozwiązania.