Kilkadziesiąt lat temu w krajach zachodnich meblościanki były elementem modnego wówczas designu. W Polsce sprawdzały się przede wszystkim ze względów praktycznych, rozwiązując problem małego wnętrza. Dziś zabudowane meble wracają do łask również w kuchni, tym razem jako wysokie szafki wiszące.
Wysokie szafki w kuchni dla kogo?
Coraz częściej projekty kuchni zakładają wysokie szafki w kuchni. Przydadzą się szczególnie w tych miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania meblościanki, a w których cenny jest każdy centymetr przestrzeni. Szczególnie warto pomyśleć o nich w kawalerkach i aneksach kuchennych, w których z reguły nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni na schowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych, garnków, zastawy stołowej itp. Wysokie zabudowy są dziś często stosowane w nowoczesnych i funkcjonalnych kuchniach.
Wysokie szafki wiszące w kuchni – zalety
Wiszące szafki są zawieszane na górnym poziomie, co pozwala na maksymalne wykorzystanie kuchennej przestrzeni. Co ciekawe – dzięki temu można zastosować aranżacyjne triki, np. zestawiając kolorystycznie (np. kontrastowo) dolne szafki z górnymi, co pozwala na stworzenie nietuzinkowych stylizacji. Można również pokusić się o modne w ostatnich latach cieniowanie, czyli stopniowanie barwy szafek (np. ciemniejsza zieleń na dole, a im wyższe partie szafek tym jaśniejszy odcień). Jedną z niewątpliwych zalet wysokiej zabudowy szafek w kuchni jest to, że zmieści się w nich znacznie więcej rzeczy niż w standardowych szafkach kuchennych. Co więcej – dzięki pełnej zabudowie – na najwyższych partiach szafek nie będzie zbierał się nieestetyczny i często kłopotliwy w sprzątaniu kurz.
Wysokie szafki w kuchni – funkcjonalne rozwiązanie
Jedną z największych korzyści wysokich szafek kuchennych jest wspomniana już funkcjonalność – możliwość pomieszczenia większej ilości kuchennych akcesoriów. Można zrobić to w pomyślny sposób, który skutecznie ułatwi codziennie użytkowanie kuchni. Na poziomie wzroku i w zasięgu ręki najlepiej zamieścić te wszystkie przedmioty, po które sięga się najczęściej – codzienna zastawa, sztućce, garnki, patelnie, akcesoria kuchenne itp. Na kolejne – wyższe półki – najlepiej wkładać te rzeczy po które sięga się rzadziej lub okazjonalnie (np. robot kuchenny, maszynka do mięsa czy np. świąteczne formy do ciasta). Pełną funkcjonalność zapewnią specjalne przegródki i organizery do półek.
Wysokie szafki wiszące w kuchni – wady
Warto pamiętać, że aby zamontować wysokie szafki w kuchni przyda się równy sufit (inaczej takie szafki mogą prezentować się nierówno i nieestetycznie). Pełna zabudowa może również wywołać wrażenie zagracenia pomieszczenia. Aby go uniknąć, warto zamontować szafki w jasnym, najlepiej białym kolorze, który optycznie powiększy przestrzeń. Ponadto, dla lepszego efektu wizualnego i przytulności we wnętrzu, nad samymi szafkami można zamontować halogeny o ciepłej barwie światła. Wadą wysokiej zabudowy szafek może być kłopot w ich używaniu przez osoby o niskim wzroście.
Wysoka zabudowa szafek w kuchni niewątpliwie ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru projektu w kuchni z pewnością warto rozważyć wysokie szafki aż po sufit, gdyż jak się okazuje – jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.