Okap we współczesnej kuchni jest dziś tak powszechny jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak czy lodówka. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia, jednak w większości mieszkań w blokach nie można pozwolić sobie na jego zamontowanie ze względu na brak możliwości podłączenia go do szybu wentylacyjnego. Co więc można zamontować zamiast okapu?
Kuchnia bez okapu – co zamiast niego?
Zadaniem okapu jest pochłanianie wilgoci, kuchennego oparu, tłuszczu oraz innych wytwarzających się substancji w trakcie gotowania. Dzięki niemu można pozbyć się uciążliwego i trudnego w usuwaniu tłustego kurzu i brudu osadzającego się na kuchennych szafkach. Okap przydaje się zwłaszcza w małych mieszkaniach, szczególnie tych z aneksem kuchennym, przeciwdziałając przedostawaniu się uciążliwych zapachów do innych pomieszczeń. Jeśli jednak z różnych względów nie można zamontować okapu w kuchni, warto rozważyć inne dostępne opcje. Najczęściej montuje się wówczas pochłaniacze lub wyciągi.
Co zamiast okapu w kuchni? Pochłaniacz
Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, co oznacza, że wyciągnięte powietrze przechodzi przez filtr tłuszczowy, który po oczyszczeniu zwraca je na zewnątrz. Są różne rodzaje filtrów: metalowe, papierowe, flizelinowe, akrylowe oraz węglowe. Te ostatnie są skuteczne w niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów. Do prawidłowej pracy pochłaniacza niezbędne jest wymienianie co pewien czas wkładów, gdyż te z aktywnym węglem zużywają się. Średnio wymienia się je co miesiąc choć zależy to przede wszystkim od częstości używania pochłaniacza. Jednym ze sposobów oczyszczania filtrów przeciw tłuszczowych jest mycie ich w zmywarce lub w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Pochłaniacz sprawdzi się szczególnie w tych kuchniach, w których gotowanie jest okazjonalne i nie ma dużej potrzeby używania w nich okapu.
Co zamiast okapu w kuchni? Wyciąg
Wielu osobom wyciąg w kuchni wydaje się być bardziej skuteczny niż pochłaniacz. Wszystko za sprawą jego pracy w obiegu otwartym, gdzie powietrze wraz z wszelkimi oparami wydostaje się na zewnątrz. Do odpowiedniej pracy wyciągu niezbędny jest jednak dostęp do przewodu kominowego. Jeśli się go nie ma, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie opisanego wyżej pochłaniacza. Wyciąg skuteczniej odprowadza na zewnątrz temperaturę powstałą podczas gotowania i jest nieco tańszy w utrzymaniu. Niestety trzeba go trzymać blisko komina.
Wentylacja w kuchni a okap
Niezależnie od wybranego urządzenia warto zadbać o to, by miało ono jak najlepszą wydajność (do 400 m3/h) oraz pracowało stosunkowo cicho (do 50 dB). Zwykle za punkt pomiaru przyjmuje się, że skutecznie działający okap powinien przefiltrować powietrze z kuchni ok. 5-8 razy w ciągu godziny. Oczywiście wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Urządzenie o zbyt małej wydajności nie zrealizuje swoich podstawowych funkcji, z kolei zbyt wysoka wydajność może wpływać na gorsze spalanie gazu oraz zbytnio wychładzać kuchnię. Już projekt kuchni może założyć, jaką wydajność powinien mieć instalowany w niej sprzęt. Warto też policzyć ją samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczy pomnożyć parametry kuchni (długość x szerokość x wysokość) przez 5. Otrzymana wówczas liczba będzie wskazywać na wydajność minimalną. Jeśli wymiary kuchni pomnoży się przez 8, wtenczas będzie się miało informację o wydajności maksymalnej.
Okap w kuchni to sprzęt, który skutecznie ułatwia codzienne funkcjonowanie podczas gotowania. Jeśli z różnych względów nie można go zamontować, warto rozważyć instalację pochłaniacza lub wyciągu (który jednocześnie może być okapem). Należy pamiętać, że brak dobrej wentylacji w kuchni bardzo przyczynia się do powstawania szkodliwej dla człowieka pleśni. Każda kuchnia powinna zostać zaprojektowana zatem w taki sposób, by umożliwić odpowiednią cyrkulację i oddanie wilgoci. Gdyby się zdarzyło, że pleśń się pojawiła, to zapraszamy do wpisu: Pleśń w kuchni za suficie. Omawiamy tu dokładnie przyczyny powstawania grzyba oraz wskazujemy co zrobić, by zniknął. To bardzo ważny tekst dla Twojego zdrowia.
ja mam okap bo to jednak zawsze okap
Co prawda to prawda