Ukryty blat w kuchni to bardzo pomysłowe i funkcjonalne rozwiązanie szczególnie w małych kuchniach. Dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca, a w razie potrzeby zyskać m.in. przestrzeń do przygotowywania i spożywania posiłków. Jak wykonać ukryty blat w kuchni i do czego jeszcze może się przydać?
Ukryty blat w kuchni – do czego służy?
Ukryty blat w kuchni jest dobrym rozwiązaniem, gdyż dzięki niemu można schować wszelkie drobne sprzęty kuchenne w jednym miejscu. Pozwoli zaoszczędzić czas, nie trzeba będzie szukać ich w różnych punktach, jednocześnie pomoże zachować porządek. Szczególnie, jeśli schowa się w nim te wszystkie akcesoria, które mogą brudzić najbliższą przestrzeń w czasie ich używania, takie jak: ekspres do kawy, mikser czy blender. W ukrytym blacie warto także umieścić np. puszki i pudełeczka na drobne przedmioty i naczynia, takie jak: małe filiżanki, cukier, kapsułki do kawy, spinki do zamykania żywności czy jednorazowe papierowe ręczniki. Ukryty blat w kuchni przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, co jest szczególnie korzystne zwłaszcza w małych i ciasnych kuchniach. Jest również niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem aranżacji przestrzeni dla singli i młodych małżeństw.
źródła zdjęć: Internet
Rodzaje ukrytych blatów – jaki wybrać?
Projekty kuchni zakładają różne rodzaje ukrytych blatów, które wybiera się w zależności od własnych upodobań oraz możliwości pomieszczenia. Ukryty blat może być zrobiony w jednej z głębokich szafek (opcja ta szczególnie przypadnie do gustu osobom dbającym o porządek, które nie lubią mieć na wierzchu wielu przedmiotów). Są również blaty wysuwane i dostawiane oraz te wykorzystywane w pomieszczeniach zaprojektowanych z kuchenną wyspą. Tutaj szczególną rolę odgrywać będą nadstawki i blaty na wspornikach. Za tymi pierwszymi można sprytnie ukryć tzw. strefę roboczą, w której często panuje bałagan.
Jak wykonać ukryty blat w kuchni?
Wykonanie ukrytego blatu będzie zależało od jego rodzaju. Jeśli przeznaczy się na niego miejsce w jednej z szafek – wystarczy mieć dostęp do gniazdek elektrycznych, by móc podłączyć do nich niezbędny sprzęt, np. mikser czy blender. Warto rozszerzyć tę przestrzeń o półki i szuflady do schowania niezbędnych akcesoriów kuchennych. Najlepiej, by jedna z szuflad miała przegródki, tzw. organizer, który pomoże w utrzymaniu porządku. Taki ukryty blat w szafie można wykonać samodzielnie lub skorzystać z fachowych porad projektanta kuchni.
Wysuwane blaty kuchenne
Doskonałą inspiracją – do wykorzystania szczególnie w małych kuchniach jest ukryty wysuwany blat kuchenny. Taki blat roboczy będzie znakomity do przyrządzania posiłków. Po zakończeniu czynności, wystarczy wsunąć blat pod szafkę, by zyskać dodatkowe miejsce. Wysuwany blat można także wykorzystać jako deskę do krojenia lub stolnicę. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane systemy blatów zapewniające więcej miejsca i umożliwiające np. przechowywanie sprzętu AGD. Są też blaty wyposażone w kółka, które po wysunięciu pełnią funkcję stołu kuchennego lub barku. Ich zaletą jest to, że zmieszczą się pod nimi małe taborety. Dobrym rozwiązaniem są także blaty przymocowane do ściany i wysuwane tylko w razie potrzeby, np. podczas przygotowywania lub spożywania posiłków.
Ukryte blaty kuchenne to doskonałe rozwiązania zarówno do małych jak i dużych przestrzeni. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, zachować porządek oraz ukryć te wszystkie akcesoria kuchenne, których nie chce się trzymać na wierzchu.