Poddasze zawsze stanowi szczególnie wyzwanie dla architektów i projektantów. Miejsce to wymaga fachowej wiedzy, ostrożności i przygotowania. Jak zatem bezpiecznie poprowadzić instalacje w kuchni na poddaszu?
Projektowanie kuchni na poddaszu
Projektowanie kuchni na poddaszu to nie lada wyzwanie, głównie ze względu na kłopotliwe skosy, które często krzyżują plany urządzania funkcjonalnego wnętrza. Jednak fachowa wiedza oraz kilka projektowych trików pomogą stworzyć kuchnię będącą marzeniem niejednego klienta. W małych pomieszczeniach jest to np. urządzenie jej w jasnych kolorach i optymalne oświetlenie, które optycznie powiększą przestrzeń. Planowanie i projektowanie kuchni to najważniejsze etapy, w czasie których trzeba przewidzieć wszystkie „za i przeciw” oraz wybrać najlepsze z możliwych opcji. Jednym z największych wyzwań jest poprowadzenie instalacji elektrycznej.
Jak zaplanować instalację na poddaszu?
Instalacja elektryczna może być kłopotliwa i wymaga szczególnej ostrożności – przede wszystkim ze względu na drewno, które łatwo zajmuje się ogniem. Dlatego tak ważne jest profesjonalne poprowadzenie instalacji. Przede wszystkim należy uwzględnić potrzeby domowników, by właściwie rozplanować rozmieszczenie kuchenki elektrycznej, lodówki, zmywarki czy innych sprzętów podłączonych do gniazdek elektrycznych. Na początku planuje się rozmieszczenie tzw. odbiorników dużych mocy jak np. grzejnik. Dla każdego z nich wydziela się osobny obwód. Same obwody powinny być dobierane z uwagi na planową liczbę odbiorników w kuchni. Oczywiście lepiej projektować z lekką nawiązką, np. o dwa gniazda więcej. Następnie przewiduje się rozmieszczenie obwodów i zabezpieczeń.
Jak wykonać instalację elektryczną na poddaszu?
Gdy nastąpi etap umieszczania przewodów elektrycznych na poddaszu, warto pamiętać, że muszą spełniać wszelkie wymogi gwarantujące bezpieczeństwo późniejszego użytkowania. Zwykle nakłada się kable w podwójnej osłonie na specjalistycznych uchwytach z niepalnego plastiku. Bardziej zaawanasowane, lecz praktyczne jest układnie pojedynczych żył w elastycznych rurkach. Dzięki temu w razie uszkodzenia żyły, można wymienić ją na nową bez konieczności ingerencji w całą ścianę.
Jak bezpiecznie poprowadzić instalację na poddaszu?
Wszelkie punkty oświetleniowe powinno się instalować we wcześniej przewidzianym dla nich miejscu – w pobliżu kabla zasilającego. Wystające lampy zakłada się przeważnie na drewnianych lub stalowych poprzeczkach, które umieszczone są pod gipsową płytą. Z kolei lampy, które montuje się wewnątrz płyt (takie jak halogeny), lepiej zainstalować z podpowierzchniową osłoną – będzie zabezpieczać elementy przez przegrzaniem. Warto pamiętać też o odpowiednim zamontowaniu rozdzielnicy – najlepiej w takim miejscu, by dostęp do niej mieli wszyscy domownicy oraz na środku poddasza, tak, by przewody mogły być rozdzielone w jak najkrótszych odcinkach.
Zabezpieczanie obwodów elektrycznych
Trzeba mieć na uwadze również odpowiednie zabezpieczanie obwodów, które zaprocentuje w razie awarii. Najczęściej uznaje się, że na poddaszu żaden z obwodów nie powinien mieć więcej niż 6 punktów oraz że powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem o prądzie nie przekraczającym 16 A. Co więcej – obwody gniazd trzeba osłaniać wyłącznikami o prądzie maksymalnym 30 mA. Projektant kuchni doradzi, jak fachowo się tym zająć.