Ciekawość świata to naturalna skłonność każdego dziecka. O ile starsze są już w stanie zrozumieć słowne reprymendy rodziców, tak te najmłodsze często nie reagują na żadne ostrzeżenia. Zwłaszcza, gdy mowa o maluchach, które z coraz większą pewnością stawiają pierwsze kroki, a każdy element otoczenia staje się przedmiotem wartym osobistego zbadania. Najniebezpieczniejszym dla nich miejscem w domu jest z pewnością kuchnia – to tam znajdują się ostre narzędzia, ciężkie urządzenia, gorące sprzęty, a często też silnie trujące chemikalia. Jak ustrzec swoją pociechę przed tymi zagrożeniami?
Ochrona przed oparzeniami
Przygotowywanie posiłków wiąże się często z używaniem sprzętów nagrzewających się do bardzo wysokich temperatur, a te z kolei niosą ryzyko oparzeń. Nawet dorosłym zdarza się przez nieuwagę dotknąć gorącej blachy czy gorącego garnka. W przypadku dzieci to niebezpieczeństwo jest jeszcze większe, dlatego należy zadbać o odpowiednie wyposażenie swojej kuchni. Już na etapie jej urządzania można zdecydować się na specjalnie zaprojektowany sprzęt, który idealnie nada się dla rodzin z małymi dziećmi. Nowoczesne piekarniki posiadają system tzw. zimnych drzwi, które nie nagrzewają się dzięki szybom termorefleksyjnym. Z kolei zamiast tradycyjnej kuchenki lepiej wybrać płytę indukcyjną, której powierzchnia pozostaje chłodna dopóki nie umieści się na niej naczynia. Można również zaopatrzyć się w specjalne osłony do płyt kuchennych, które zabezpieczą gorącą powierzchnię przed małymi rączkami.
Zabezpieczenie pokręteł, szafek i sprzętów
Wszelkie guziki, pokrętła i przyciski, znajdujące się w kuchni stanowią świetną zabawę dla maluchów, a zarazem olbrzymie zagrożenie. Nie bez powodu powstały więc kuchenki mikrofalowe wyposażone w blokadę chroniącą przed przypadkowym włączeniem. Rozwiązaniem mogą być także chowane pokrętła w kuchenkach, a w innym przypadku można zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia i nakładki montowane bezpośrednio na przyciski czy kurki. Niektóre płyty gazowe posiadają także system automatycznego odłączania dopływu gazu, gdy zgaśnie płomień. Do chowania ostrych i niebezpiecznych narzędzi oraz detergentów najlepiej wybierać szafki i szuflady znajdujące się daleko poza zasięgiem dzieci, a gdy to niemożliwe – zabezpieczyć je poprzez specjalnie do tego celu przeznaczone blokady. Ciężkie sprzęty, które łatwo byłoby ściągnąć np. poprzez zwisający kabel (toster, czajnik elektryczny, mikser) najlepiej od razu schować i uniemożliwić maluchom dostęp do nich. Warto również jeszcze na etapie projektowania kuchni zdecydować się profilaktycznie na meble bez ostrych kantów, np. owalny stół, zaokrąglone rogi blatów, co zminimalizuje ryzyko dotkliwych urazów.
Kreatywność maluchów niejednokrotnie zaskakuje rodziców, dlatego zawsze trzeba zachować czujność i nie pozostawiać swoich pociech bez opieki. Jednak posiadając kuchnię dopasowaną do aktywności małego dziecka z pewnością będzie można poczuć się o wiele spokojniej o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.