Prowansja przywodzi na myśl malownicze tereny południowej Francji. Rozległe pola pokryte lawendą, zioła, gaje oliwne i efektowna architektura to jej główne znaki rozpoznawcze. Mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek żyją spokojnie, w zgodzie z naturą, raczą się aromatycznymi potrawami i pijają dobre, miejscowe wina. Ale żeby zaznać tej sielanki nie trzeba wyruszać w podróż, można wprowadzić odrobinę Prowansji do własnego domu. Jaka powinna być kuchnia w stylu prowansalskim?
Styl prowansalski
Jasne, przytulne przestrzenie, sielskość, naturalność, połączenie elegancji z atmosferą prowincji. Styl prowansalski jest z pewnością bardzo romantyczny i kobiecy, a z drugiej strony odrobinę surowy, staromodny. Zgrabnie scala ze sobą surowe podłogi z bardzo delikatnymi dodatkami i meblami, tworząc urzekającą w swojej prostocie aranżację. Inspiracje czerpie przede wszystkim z natury, ale ma też w sobie coś ze stylu angielskiego, rustykalnego, vintage. Mimo to od wielu lat nie wychodzi z mody stanowiąc współczesny trend urządzania pomieszczeń. Wprowadza bowiem do wnętrz wszystko to, czego potrzeba – światło, ciepło i klimat urokliwej, słonecznej Prowansji.
Prowansalska kuchnia
Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być jasna. Zwykle dominuje biel, ale niekoniecznie śnieżnobiała. Może być złamana, lekko poszarzała. Ożywia się ją pastelami – bladoróżowym, błękitem, oliwkowym, jasnożółtym, a także mocniejszymi barwami pomarańczy, czy lawendy. Podłogi mogą być kamienne, ceramiczne lub drewniane – najlepiej z długich desek, a ściany dość surowe, miejscami nawet nierówne, niedbale pomalowane lub jedynie pobielone. W takiej kuchni nie musi być sterylnie, wręcz przeciwnie – powinna sprawiać wrażenie jak gdyby dotkniętej czasem. Wszystkie elementy wykorzystane w aranżacji stworzą dzięki temu specyficzną, swojską atmosferę.
Meble i dodatki
Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiadają meble. Szafki powinny być jasne, najlepiej drewniane z ciekawie rzeźbionymi frontami i kamiennymi blatami. Świetnie sprawdzą się gablotki i kredensy w „babcinym” stylu. Mogą być dodatkowo specjalnie postarzane, dzięki czemu zyskają jeszcze więcej uroku. Równie pięknie prezentują się ażurowe elementy mebli i roślinne motywy. W szczególności te kojarzące się z Prowansją – gałązki oliwne, winorośle czy kwiaty lawendy. Jeżeli chodzi o dekoracje, w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, bo artystyczny nieład jest jak najbardziej mile widziany. Lniane obrusy, ramki, zdobne wazony, doniczki na zioła, wiklinowe koszyki, konewki, wiechcie polnych kwiatów, czy warkocze z czosnku – wszystkie te dodatki sprawią, że uda się stworzyć prawdziwą kuchnię z duszą.
Chociaż kuchnia w stylu prowansalskim może sprawiać wrażenie chaosu, ważne, by mimo wszystko pozostała funkcjonalna. Nawet posiadając dosyć jasno określoną koncepcję, warto uprzednio skonsultować się ze specjalistą, który spojrzy na ten pomysł swoim doświadczonym okiem i doradzi najlepsze rozwiązania. Dzięki temu pomieszczenie będzie spełniało swoje podstawowe zadania jednocześnie zachwycając niebanalnym wyglądem.
Uwielbiam kuchnie w stylu prowansalskim, wyglądają tak przytulnie i ciepło 🙂 Zdecydowanie biorę taki styl pod uwagę przy wykańczaniu naszego mieszkania. Jeżeli chodzi o podłogi przy kuchniach w tym stylu to najbardziej podobają mi się te drewniane.
Witam, jakie plytki najlepiej pasuja do zlamanej bieli szafek i drewnianego blatu? Nie lubie chaosu i atakujacych kolorow, ale tez szpitalnej bieli.
Pozdrawiam
Ula