Dawniej osobna kuchnia była czymś oczywistym – zarówno jednorodzinne domy, jak i mieszkania w blokach posiadały osobne pomieszczenia przeznaczone do gotowania. Aktualnie trendy nieco się zmieniły i coraz częściej do czynienia mamy z wydzieloną przestrzenią zwaną aneksem kuchennym. Czy takie rozwiązanie to jedynie wymysł aktualnej mody czy funkcjonalne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę? Jakie wady i zalety ma osobna kuchnia i aneks kuchenny?
Osobna kuchnia – swoboda i prywatność
Niezaprzeczalną zaletą osobnej kuchni jest odizolowanie reszty przestrzeni domu od zapachów powstających w czasie gotowania. Nie każdy aromat towarzyszący przygotowaniu posiłków jest smakowity i przyjemny – dodatkowo meble i sprzęty w innych pomieszczeniach nie przechodzą trwale wonią potraw. Osobne pomieszczenie kuchenne gwarantuje również prywatność – goście oczekujący na poczęstunek nie muszą oglądać bałaganu, który przy tym powstaje. Po zakończeniu gotowania wystarczy zanieść jedzenie do salonu, a czyszczenie zamkniętej kuchni pozostawić na później. Nie każdemu dobrze pracuje się pod czujnym okiem innych osób – szczególnie gdy na obiad zaproszeni zostali teściowe lub bardzo konserwatywni dziadkowie. W takim wypadku osobna kuchnia jest prawdziwym szczęściem. Dochodzą również walory zdrowotne – odizolowana kuchnia to mniejsza wilgotność w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki temu łatwiej uniknąć niebezpiecznych grzybów i pleśni, które chętnie rozmnażają się w nasyconym wodą środowisku.
Aneks kuchenny – oszczędność miejsca i interakcja z domownikami
Najczęściej wymienianą zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca w domu. Posiadacze ogromnych domów jednorodzinnych mogą zbagatelizować trzy czy cztery dodatkowe metry kwadratowe, ale w kawalerce bywa to nawet jedna dziesiąta powierzchni całego lokalu. W przypadku zamkniętej kuchni prywatność jest zaletą – aneks kuchenny odwraca sytuację i sprawia, że nawet w czasie przygotowania posiłków można mieć kontakt z zaproszonymi gośćmi i aktywnie uczestniczyć w prowadzonych rozmowach. To szczególnie przydatne w przypadki singli, którzy mieszkając samotnie nie mają możliwości, aby powierzyć zabawianie zaproszonej rodziny czy przyjaciół innemu domownikowi. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest też poprawa dostępu do światła dziennego – klasyczna kuchnia zwykle posiada jedno niewielkie okno, które nie oferuje optymalnego doświetlenia. Połączenie salonu i kuchni w jedną przestrzeń sprawia, że przestrzeń robocza zyskuje znacznie lepsze doświetlenie – również światłem sztucznym z lamp umieszczonych w wypoczynkowej części domu. Nieco inną odmianą aneksu jest kuchnia półotwarta, gdzie salon oddzielony jest od pomieszczenia kuchennego z pomocą parawanu, drzwi przesuwnych lub cienkiej ścianki działowej. To rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie zalety aneksu, ale pragną zachować wizualną odrębność przestrzeni roboczej i wypoczynkowej.
Gdzie zatem lepiej sprawdzi się aneks, a gdzie osobna kuchnia? Zwykle decyduje tutaj gust i potrzeby mieszkańców oraz metraż lokalu. W kawalerkach i małych mieszkaniach aneks pozwoli oszczędzić przestrzeń – w dużych domach zamknięta kuchnia zagwarantuje wysoki komfort użytkowania. Jaki projekt kuchni wybrać? W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady fachowca – eksperci Kuchnie Pinio z radością służą radą i pomocą w zaplanowaniu przestrzeni oraz funkcjonalnego wyposażenia zarówno zamkniętej kuchni, jak i połączonego z salonem aneksu.