Czasem to ona jest decydująca. Projekt mebli kuchennych – cena jego czasem decyduje o wyborze konkretnego rozwiązania lub projektanta. Nie ma co ukrywać, że każdego stać na wymarzoną kuchnię. Bądźmy realistami! Czasami trzeba z czegoś zrezygnować, bo zdrowy rozsądek jest zawsze ważny. W projektowaniu kuchni też.
W przypadku kuchni na wymiar tak naprawdę ogranicza nas nie wyobraźnia, a zasobność portfela. I choć takie projekty rzadko kiedy realizuje się niskim kosztem – nie oznacza to, że w przypadku ograniczonych zasobów gotówkowych mamy zupełnie rezygnować z naszych marzeń. Czasem po konsultacji ze specjalistami od projektowania może okazać się, że jesteśmy w stanie obniżyć ceny mebli kuchennych i zamówić naszą upragnioną kuchnię za nieco mniejszą kwotę. Na czym więc możemy nieco przyoszczędzić, jednocześnie nie rezygnując z gustownej i estetycznej kuchni?
Zobacz ile kosztuje projekt kuchni 2020!
Projekt mebli kuchennych – cena szkła vs. cena plastiku
Wśród osób, które lubią nowoczesny styl urządzania kuchni, dużą popularnością cieszą się elementy mebli wykonane ze szkła. Najczęściej wybierane jest szkło barwione, dzięki czemu można uzyskać jednolite powierzchnie o zdecydowanych, nasyconych kolorach, które są jednocześnie całkowicie odporne na wodę. Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań wybierają szkło transparentne, za którym planują umieszczać swoje stylowe zastawy i najbardziej reprezentacyjne naczynia. I choć wyposażenie ze szklanymi wstawkami potrafią wyglądać przepięknie – to jednocześnie zwykle podnosi to ceny mebli na wymiar. Mimo że przepiękny może być taki projekt mebli kuchennych, cena niejednego przerośnie. Jeśli więc dysponujemy ograniczonymi zasobami gotówki, to lepiej zdecydować się na inne materiały.
Co innego mamy do wyboru?
Przede wszystkim zastanówmy się, czy faktycznie musimy „widzieć co jest w środku” szafki czy gabloty. Jeżeli nie, może w ogóle lepiej postawić na regał metalowy czy drewniany. Jeżeli sprawa tyczy się frontów kuchennych, to w tym momencie odsyłamy Was do naszego tekstu o ich rodzajach Fronty do szafek kuchennych – jakie wybrać? Opisujemy tam rodzaje frontów, a tym samym alternatywy dla szkła. Projekt mebli kuchennych – cena jego też może być niższa, jeżeli zdecydujemy się uzyskać „przeźroczystość” nie za pomocą szkła, a jego plastikowych zamienników. Plastik jest tańszy i, jakby na to nie patrzeć, bezpieczniejszy.
Płyta laminowana, MDF, lite drewno
Kolejnym elementem, który znacząco wpływa na ceny mebli kuchennych jest użyty materiał. Oczywiście najbardziej reprezentacyjnym i stylowym jest lite drewno, ale jednocześnie jest to materiał najdroższy. Należy też zwrócić uwagę na jego rodzaj. Kiedy zakładamy wyjątkowy projekt mebli kuchennych – ceny mogą nas zaskoczyć. W przypadku egzotycznych gatunków ceny mogą być wręcz astronomiczne, ale nawet użycie rodzimych gatunków nie gwarantuje niskiej ceny. Nie podajemy w tym miejscu dokładnych kwot, bo cena surowca się zmienia, i zależna jest od regionu i (nie oszukujmy się) od umów z dostawcami.
Dlatego warto rozważyć użycie MDF, czyli płyty pilśniowej średniej gęstości (Medium Density Fibreboard). I choć płyta ta występuje w rozmaitych rodzajach, różnej jakości i, co za tym idzie – zróżnicowanych wersjach cenowych, zwykle będzie kosztowała około połowę mniej, niż drewno. Jednym z najtańszych materiałów stolarskich jaki możemy wybrać jest płyta laminowana. Jednocześnie charakteryzuje się ona wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, występuje w szerokiej gamie kolorów i faktur, a także nie gromadzi ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Stanowi więc bardzo popularny i praktyczny materiał na meble kuchenne, a ponadto pozwala znacząco obniżyć cenę projektu mebli kuchennych.
Szafki cargo, obrotowe półki, szuflady z przegrodami
Szafki cargo to konstrukcje które pozwalają na wysunięcie zawartości szafki na specjalnych szynach, dzięki czemu uzyskujemy łatwy i szybki dostęp do przechowywanych w nich naczyń, akcesoriów czy produktów spożywczych. O wadach i zaletach szafek cargo mamy na blogu osobny artykuł, więc odsyłam Cię do niego, jeżeli ten temat Cię interesuje: Szafki do kuchni typu cargo. Obrotowe półki, czy przegrody w szufladach pozwalają na łatwiejsze utrzymanie porządku i użytkowanie kuchni. Jednocześnie wszystkie te elementy podwyższają ceny mebli kuchennych i jeśli mamy ograniczony budżet – lepiej z nich zrezygnować.
Projektowanie mebli kuchennych na wymiar
Kiedy już mniej więcej wiemy jakie meble kuchenne na wymiar chcemy mieć w kuchni, możemy przystąpić do projektowania mebli kuchennych na wymiar. Tutaj ważne jest przede wszystkim miejsce i dokładne wymierzenie kuchni, a później wymierzenie mebli. Należy pamiętać, że ADG, które będzie w zabudowie trzeba wymierzyć nieco inaczej, ale równie dokładnie. Szczegóły tego jak zaprojektować meble kuchenne tutaj: Projektowanie mebli kuchennych na wymiar. Pamiętajmy też, że wybrane fronty i blaty powinny ze sobą korespondować, czy to na zasadzie spójności, czy to kontrastu, ale zawsze powinna być „jakaś” myśl przewodnia. Wysokie szafki kuchenne pomogę ukryć nierówny sufit, błyszczące fronty dodadzą światła, zaimpregnowane drewno wprowadzi ciepło i naturę.
Przykład jednego z naszych projektów kuchni można zobaczyć tutaj: Projektowanie kuchni – Katowice pełne nowoczesności i klasyki. Jeżeli któryś z naszych projektów się spodoba, łatwiej będzie nam oszacować koszta na podobny projekt mebli kuchennych – cena materiałów jest już nam znana i znając metraż pomieszczenia możemy oszacować ile czego potrzeba. A to ważne, by korzystać z e sprawdzonych rozwiązań.
Projekt mebli kuchennych – ceny nie muszą być z kosmosu
Nie można nie wspomnieć, że są jeszcze jedne, niby drobne, elementy, które składają się na projekt mebli kuchennych. Ceny prestiżowych uchwytów, wykonanych z wyjątkowych materiałów mogą zaskoczyć nie jedną osobę. Za proste, metalowe czy plastikowe zapłacimy mniej. Za te wykonane np. z kości słoniowej (są tacy klienci) czy zdobione grawerami, będziemy płacić więcej.