5 istotnych rzeczy, które musisz powiedzieć projektantowi kuchni

Zamawiając kuchnię na wymiar, każdy oczekuje, że projekt zostanie stworzony w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zagwarantować maksymalną funkcjonalność tego pomieszczenia – oczywiście zachowując jednocześnie estetykę i wymarzony styl. Żaden designer nie jest jednak jasnowidzem – doświadczenie zawodowe pozwala w pewnym stopniu przewidzieć oczekiwania klienta, ale jest kilka ważnych informacji o których warto poinformować projektanta. Czasami pewne szczegóły mogą bardzo mocno wpłynąć na ostateczny kształt kuchni i zapewnić jej użytkownikom maksymalną wygodę użytkowania.

Kuchnie na wymiar – kto będzie z niej korzystał?

Każda rodzina jest nieco inna, a jej członkowie miewają różne – czasami bardzo szczególne – potrzeby. Warto zatem opowiedzieć projektantowi nieco o osobach, które na co dzień będą korzystały z tworzonej przez niego kuchni. Z pozoru nieistotne informacje mogą być przydatne – na przykład jeżeli w danej rodzinie dominują osoby o niskim wzroście, pozwoli to obniżyć nieco blaty robocze i zapewnić mniej rosłym domownikom bezproblemowo korzystać z wyposażenia. Jeżeli w domu są małe dzieci, to jest to informacja szczególnie ważna, gdyż designer może dodać do planów odpowiednie zabezpieczenia i zastosować rozwiązania, które umożliwią zapobieżenie nieprzyjemnym wypadkom czy poparzeniom. Funkcjonalność kuchni jest tym większa, im bardziej dostosuje się konkretne jej elementy do szczególnych potrzeb – inaczej projektuje się pomieszczenie dopasowane do możliwości osoby niepełnosprawnej, niż takie, w którym priorytetem ma być niedostępność gorących naczyń czy piekarnika dla ruchliwych pociech.

Nietypowe przyzwyczajenia, potrzeby i hobby a projektowanie kuchni

Każdy ma swoje szczególne gusta i zamiłowania – jak to jednak ma się do projektowania kuchni? Niektóre przyzwyczajenia mogą w pewnym stopniu umożliwić lepsze dopasowanie jej wyposażenia. Miłośnikowi przygotowywania drinków i serwowania koktajli może przydać się specjalne miejsce na kieliszki, sprzęt barmański i butelki, podczas gdy zapalony grzybiarz z pewnością skorzysta na instalacji większego zlewu z przyległym blatem, gdzie łatwo będzie oczyścić i przebrać zbiory. Jak mówi stare przysłowie: „diabeł siedzi w szczegółach” – wiele z nich może bardzo poważnie wpłynąć na funkcjonalność pomieszczenia i sprawić, że dla konkretnych osób będzie to miejsce w pełni spełniające ich indywidualne potrzeby. Takich detali może być wiele – warto wspomnieć projektantowi, że używamy wielu nowoczesnych robotów kuchennych, na które trzeba zarezerwować miejsce, poprosić o wygodne miejsce na tablet, który zastępuje nam książkę kucharską lub pozostawienie miejsca na telewizor, który umili obieranie ziemniaków. Oczywiście, że wiele z tych rzeczy to jedynie zachcianki, ale przecież właśnie o to chodzi w zamawianiu idealnej kuchni – ma spełniać marzenia i zapewniać maksymalny komfort.

1011814_739592349446199_3062631278969723262_n

Projektowanie kuchni a życie codzienne

Przed zamówieniem projektu warto zatem zastanowić się bardzo dokładnie nad tym, do czego dokładnie służy nam kuchnia. Czy przy stole w kuchni przyjmujemy czasami przyjaciół? Czy mamy w planach założenie pokaźnej kolekcji ziół? Czy w kuchni zdarza się nam wykonywać takie prace jak przygotowywanie przetworów lub nalewek? Niekiedy kuchnia służy także do innych celów – wiele osób lubi uczyć się lub pracować w tym miejscu. Dobrze umieszczone oświetlenie i gniazdko elektryczne może sprawić, że praca z dokumentami lub laptopem będzie znacznie łatwiejsza.

12745502_1012257628846335_293157520440510741_n

Kuchnia tworzona na wymiar to nie tylko sztuka aranżowania przestrzeni, ale także sposób na sprawienie, że wiele czynności stanie się prostsze i przyjemniejsze. Przy rozmowie z projektantem warto mieć zatem gotową listę swoich oczekiwań – nie tylko tych estetycznych, ale także związanych ze swoim unikalnym trybem życia i potrzebami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysokie szafki wiszące w kuchni – wady i zalety

Kilkadziesiąt lat temu w krajach zachodnich meblościanki były elementem modnego wówczas designu. W Polsce sprawdzały się przede wszystkim ze względów praktycznych, rozwiązując problem małego wnętrza. Dziś zabudowane meble wracają do łask również w kuchni, tym razem jako wysokie szafki wiszące. (więcej…)

Kuchnia w stylu holenderskim

Holandia to kraj, w którym żyją najwyżsi ludzie na świecie, prawie każdy mieszkaniec posiada swój rower, a okolice pełne są wiatraków i tulipanów. To również mnóstwo naturalnych akcentów, które skrywa kuchnia w stylu holenderskim. Jak ją zaaranżować? (więcej…)

Co zamiast okapu w kuchni?

Okap we współczesnej kuchni jest dziś tak powszechny jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak czy lodówka. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia, jednak w większości mieszkań w blokach nie można pozwolić sobie na jego zamontowanie ze względu na brak możliwości podłączenia go do szybu wentylacyjnego. Co więc można zamontować zamiast okapu? (więcej…)