5 istotnych rzeczy, które musisz powiedzieć projektantowi kuchni

Zamawiając kuchnię na wymiar, każdy oczekuje, że projekt zostanie stworzony w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zagwarantować maksymalną funkcjonalność tego pomieszczenia – oczywiście zachowując jednocześnie estetykę i wymarzony styl. Żaden designer nie jest jednak jasnowidzem – doświadczenie zawodowe pozwala w pewnym stopniu przewidzieć oczekiwania klienta, ale jest kilka ważnych informacji o których warto poinformować projektanta. Czasami pewne szczegóły mogą bardzo mocno wpłynąć na ostateczny kształt kuchni i zapewnić jej użytkownikom maksymalną wygodę użytkowania.

Kuchnie na wymiar – kto będzie z niej korzystał?

Każda rodzina jest nieco inna, a jej członkowie miewają różne – czasami bardzo szczególne – potrzeby. Warto zatem opowiedzieć projektantowi nieco o osobach, które na co dzień będą korzystały z tworzonej przez niego kuchni. Z pozoru nieistotne informacje mogą być przydatne – na przykład jeżeli w danej rodzinie dominują osoby o niskim wzroście, pozwoli to obniżyć nieco blaty robocze i zapewnić mniej rosłym domownikom bezproblemowo korzystać z wyposażenia. Jeżeli w domu są małe dzieci, to jest to informacja szczególnie ważna, gdyż designer może dodać do planów odpowiednie zabezpieczenia i zastosować rozwiązania, które umożliwią zapobieżenie nieprzyjemnym wypadkom czy poparzeniom. Funkcjonalność kuchni jest tym większa, im bardziej dostosuje się konkretne jej elementy do szczególnych potrzeb – inaczej projektuje się pomieszczenie dopasowane do możliwości osoby niepełnosprawnej, niż takie, w którym priorytetem ma być niedostępność gorących naczyń czy piekarnika dla ruchliwych pociech.

Nietypowe przyzwyczajenia, potrzeby i hobby a projektowanie kuchni

Każdy ma swoje szczególne gusta i zamiłowania – jak to jednak ma się do projektowania kuchni? Niektóre przyzwyczajenia mogą w pewnym stopniu umożliwić lepsze dopasowanie jej wyposażenia. Miłośnikowi przygotowywania drinków i serwowania koktajli może przydać się specjalne miejsce na kieliszki, sprzęt barmański i butelki, podczas gdy zapalony grzybiarz z pewnością skorzysta na instalacji większego zlewu z przyległym blatem, gdzie łatwo będzie oczyścić i przebrać zbiory. Jak mówi stare przysłowie: „diabeł siedzi w szczegółach” – wiele z nich może bardzo poważnie wpłynąć na funkcjonalność pomieszczenia i sprawić, że dla konkretnych osób będzie to miejsce w pełni spełniające ich indywidualne potrzeby. Takich detali może być wiele – warto wspomnieć projektantowi, że używamy wielu nowoczesnych robotów kuchennych, na które trzeba zarezerwować miejsce, poprosić o wygodne miejsce na tablet, który zastępuje nam książkę kucharską lub pozostawienie miejsca na telewizor, który umili obieranie ziemniaków. Oczywiście, że wiele z tych rzeczy to jedynie zachcianki, ale przecież właśnie o to chodzi w zamawianiu idealnej kuchni – ma spełniać marzenia i zapewniać maksymalny komfort.

1011814_739592349446199_3062631278969723262_n

Projektowanie kuchni a życie codzienne

Przed zamówieniem projektu warto zatem zastanowić się bardzo dokładnie nad tym, do czego dokładnie służy nam kuchnia. Czy przy stole w kuchni przyjmujemy czasami przyjaciół? Czy mamy w planach założenie pokaźnej kolekcji ziół? Czy w kuchni zdarza się nam wykonywać takie prace jak przygotowywanie przetworów lub nalewek? Niekiedy kuchnia służy także do innych celów – wiele osób lubi uczyć się lub pracować w tym miejscu. Dobrze umieszczone oświetlenie i gniazdko elektryczne może sprawić, że praca z dokumentami lub laptopem będzie znacznie łatwiejsza.

12745502_1012257628846335_293157520440510741_n

Kuchnia tworzona na wymiar to nie tylko sztuka aranżowania przestrzeni, ale także sposób na sprawienie, że wiele czynności stanie się prostsze i przyjemniejsze. Przy rozmowie z projektantem warto mieć zatem gotową listę swoich oczekiwań – nie tylko tych estetycznych, ale także związanych ze swoim unikalnym trybem życia i potrzebami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki zlew do kuchni?

Zlewozmywak jest potrzebny w każdej kuchni, nawet jeśli znajduje się w niej zmywarka. Spełnia rolę przede wszystkim praktyczną, jednak może być też ozdobą pomieszczenia. Producenci oferują coraz szerszy wybór zlewów, dlatego nie jest trudno wybrać taki, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również będzie świetnie prezentować się i uzupełni wystrój kuchni. Jednocześnie patrząc na ilość dostępnych modeli i rodzajów zlewozmywaków można dostać zawrotów głowy. Obecnie produkuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, konglomeratu, granitu oraz wielu innych materiałów. Są zlewy z jedną lub dwoma komorami. Z ociekaczem lub bez. Z otworem na baterię lub bez niego. Jaki więc wybrać? (więcej…)

Wąska kuchnia w bloku – jak ją najlepiej zaaranżować?

Wąska kuchnia w bloku może przysporzyć wiele trudności aranżacyjnych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wąską kuchnię też da się urządzić w sposób przede wszystkim funkcjonalny, ale też taki, który będzie miał świetny efekt wizualny. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł i wiedzieć, co pomoże nam stworzyć kuchnię marzeń a czego w takim pomieszczeniu absolutnie nie robić. Wąskie kuchnie stawiają przed projektantami niemałe wyzwania, jednak właśnie dzięki nim powstają najlepsze kuchenne aranżacje. Składa się na to oczywiście wiele czynników takich jak kolory ścian, wybór mebli i odpowiedni układ sprzętów oraz całej zabudowy. Poniżej pokażemy, jak z wąskiej kuchni w bloku wycisnąć jak najwięcej. (więcej…)