Biała kuchnia – czy to dobry wybór?

Gdy decydujemy się na kuchnię robioną pod wymiar mamy niemal absolutną dowolność w wyborze materiałów i kolorów – tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warto pamiętać, że jasne barwy optycznie powieszają kuchnię i czynią ją jaśniejszą. Na temat kolorów w kuchni pisaliśmy już wcześniej, dziś skupimy się na projekcie kuchni, w której dominuje barwa biała.

Nowoczesna biała kuchnia

Biała kuchnia kojarzona jest najczęściej ze stylem angielskim, prowansalskim, czy skandynawskim. Wszystkie tradycyjnie wykorzystują w dużej mierze właśnie białe elementy – części pomysłów możemy więc śmiało wykorzystać do urządzenia nowoczesnej i praktycznej kuchni. W zależności od naszych potrzeb i upodobań możemy zamówić meble na wymiar w klasycznym, eleganckim stylu angielskim. Choć wnętrza będą skrywały nowoczesne, praktyczne rozwiązania i sprzęt AGD – z zewnątrz będą cieszyły tradycyjną, stonowaną linią, trafiając nawet w najbardziej wyrafinowane gusta. Jeśli wolimy ciepły, przytulny i, chciałoby się rzec, serdeczny styl prowansalski, też nie będzie problemu. Otwarta biała kuchnia, choć pozornie pełna chaosu, pozostaje bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, gdzie każdy element jest przemyślany i ma swoje miejsce, jednocześnie pozostając zawsze pod ręką, dając nam swobodę ekspresji i stymulując do kulinarnych eksperymentów. A jeśli jesteśmy zwolennikami minimalistycznego, wyjątkowo praktycznego i nowoczesnego designu – biała kuchnia w stylu skandynawskim będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

PicMonkey Collage

Biała kuchnia z wyspą

Jeśli dysponujemy niewielką kuchnią i decydujemy się na wyspę, to najlepszym rozwiązaniem jest właśnie biała wyspa. Kolor ten pozwala na optyczne powiększenie kuchni, a dzięki temu dodatkowy zestaw szafek i blatów na środku pomieszczenia nie będzie przytłaczający. Z kolei gdy mamy kuchnię otwartą, połączoną z innymi pomieszczeniami, wówczas dobrze wykorzystać wyspę jako element wyznaczający swoistą granicę strefy służącej do przygotowywania posiłków. Biała wyspa pozwoli bowiem na zgrabne oddzielenie kuchni od pozostałej przestrzeni w domu. Pójdzie to o tyle łatwo, że biały kolor bardzo dobrze współgra z praktycznie każdym innym. Innymi słowy – niezależnie od tego jakie barwy wybraliśmy do jadalni, czy salonu, biel powinna wyglądać na ich tle bardzo dobrze.

PicMonkey Collage

Biała kuchnia z drewnem

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego zrobione mają być meble, to wiele osób obawia się użycia drewna. Z jednej strony jest to uzasadnione – kuchnia to pomieszczenie, gdzie możemy mieć absolutną pewność, że coś regularnie będzie się rozlewało, rozchlapywało lub kruszyło, wymagane więc będzie sporo sprzątania. Kolor biały, choć bardzo uniwersalny, ma jednak to do siebie, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia są na nim szczególnie widoczne. W przypadku powierzchni z płyt laminowanych nie ma aż takiego problemu – te bowiem są bardzo odporne na zabrudzenia i łatwo je doczyścić. Wówczas biała kuchnia nie tylko zachowa swe walory estetyczne, ale też pozostanie łatwa w utrzymaniu w czystości. W przypadku mebli drewnianych jednak, sprawa jest nieco trudniejsza, szczególnie, jeśli fronty nie są całkowicie płaskie, a wyposażone w różnego rodzaju zdobienia, w których może zbierać się kurz, czy inne zabrudzenia. Oczywiście nie znaczy to, że należy zrezygnować z białych, drewnianych mebli – po prostu trzeba być przygotowanym na dużo częstsze i bardziej dokładne czyszczenie mebli kuchennych i zawsze pamiętać o użyciu odpowiednich środków, bezpiecznych dla drewna. Warto też regularnie konserwować meble, używając specjalnego lakieru lub wosku.

PicMonkey Collage

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysokie szafki wiszące w kuchni – wady i zalety

Kilkadziesiąt lat temu w krajach zachodnich meblościanki były elementem modnego wówczas designu. W Polsce sprawdzały się przede wszystkim ze względów praktycznych, rozwiązując problem małego wnętrza. Dziś zabudowane meble wracają do łask również w kuchni, tym razem jako wysokie szafki wiszące. (więcej…)

Kuchnia w stylu holenderskim

Holandia to kraj, w którym żyją najwyżsi ludzie na świecie, prawie każdy mieszkaniec posiada swój rower, a okolice pełne są wiatraków i tulipanów. To również mnóstwo naturalnych akcentów, które skrywa kuchnia w stylu holenderskim. Jak ją zaaranżować? (więcej…)

Co zamiast okapu w kuchni?

Okap we współczesnej kuchni jest dziś tak powszechny jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak czy lodówka. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia, jednak w większości mieszkań w blokach nie można pozwolić sobie na jego zamontowanie ze względu na brak możliwości podłączenia go do szybu wentylacyjnego. Co więc można zamontować zamiast okapu? (więcej…)