Na co zwracać uwagę wybierając meble kuchenne? – część druga

Jeśli już mamy pomysł na kuchnię i ustaliliśmy najbardziej pragmatyczne kwestie – takie jak budżet, aspekty związane z przystosowaniem kuchni do potrzeb użytkowników i temat sprzętu AGD – warto zastanowić się nad stylem i materiałami.

Kuchnia – jaki styl?

Kuchnia na wymiar to projekt, który pozwala na praktycznie pełną kontrolę i popuszczenie wodzów wyobraźni – możemy więc nieomal dowolnie dobierać i komponować style. Lubimy stare, sprawdzone eleganckie wzory – nie ma problemu. Rozkoszujemy się nowoczesną swobodą i minimalistycznym, niemal surowym stylem – proszę bardzo! Firma zajmująca się projektem naszej kuchni dobierze wzory i materiały tak, by sprostać naszym wymaganiom.

Meble kuchenne – drewno, czy płyta laminowana?

Zaprojektowana na nasze zlecenie kuchnia na wymiar ma tę zaletę, że całkowicie kontrolujemy aspekty związane z materiałami użytymi przy składaniu naszych mebli. Najczęściej wykorzystywane jest drewno oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne, czy płyty pilśniowe. To, jaki materiał wybierzemy dla naszych przyszłych mebli zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy, zaś w drugiej kolejności – od naszych osobistych preferencji i wybranego przez nas stylu. Meble w całości wykonane z drewna pasują do eleganckiego wystroju, są bardziej klasyczne i… niestety zwykle sporo droższe. Ponadto wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia z użyciem specjalnych preparatów. Meble z tworzyw są z pewnością są duża tańsze i dają większe możliwości. Możemy bowiem nieomal dowolnie dobrać barwę i fakturę frontów szafek. Zwykle są one również dużo prostsze w utrzymaniu w czystości oraz odporne na działanie wody. Jeśli więc cenimy sobie praktyczne rozwiązania lub też lubimy nowoczesny, minimalistyczny styl, to zdecydowanie powinniśmy wybrać ten rodzaj mebli.

biala lodowka SBS

Blaty do kuchni

Podobnie jest też z blatami – możemy wybrać zarówno kamień, jak i różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Kamień prezentuje się niezwykle okazale, a ponadto jest w zupełności odporny na większość uszkodzeń mechanicznych, które mogą pojawiać się przy codziennym użytkowaniu. Wady to przede wszystkim stosunkowo wysoka cena, szczególnie jeśli chcemy mieć bardzo duży i jednolity blat, oraz dość ograniczone spektrum kolorów i faktur. Z kolei blaty z tworzyw sztucznych charakteryzują się bardzo różnymi kolorami, stylami, a także właściwościami fizycznymi. Łatwo więc dobierzemy taki, który będzie pasował do naszej koncepcji kuchni marzeń. Dodatkowym atutem jest też cena – nawet blaty o podwyższonej jakości są zwykle dużo tańsze, niż kamienne.

blaty w kuchni

Warto też podkreślić, że kuchnia na wymiar daje nam właściwie wolną rękę w kwestii wielkości poszczególnych blatów. Tu należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wielkość naszej rodziny i nasze przyzwyczajenia. Niektórzy bowiem wprost uwielbiają gotować w dużym gronie, a wspólne przygotowywanie posiłków staje się nieomal ceremonią – w takiej sytuacji konieczne będą duże i liczne blaty. W przypadku gdy nie lubimy, gdy ktoś inny krząta się po kuchni gdy gotujemy – możemy nieco inaczej zagospodarować przestrzeń w kuchni, ograniczając obszar roboczy do jednej płyty, czy stołu, a więcej miejsca przeznaczyć na szafki, czy szuflady.

One thought on “Na co zwracać uwagę wybierając meble kuchenne? – część druga

  1. Bardzo przyjemny artykuł. Ja właśnie jestem na etapie szukania najlepszych rozwiązań do mojej kuchni. Chyba najtrudniejszy jest wybór stylu, bo kusi zarówno nowoczesność, jak i tradycja. Do tego jeszcze trzeba pamiętać o funkcjach kuchni (blaty!). Wydawało mi się, że będzie to łatwiejsze, ale wybór jest tak duży, że aż trudno się połapać we wszystkich zawiłościach. Po analizie różnych artykułów myślę, że podstawa to przestrzeń do pracy. Kwestie szafek i ich pojemności wydają mi się drugorzędne, po prostu kiedy mamy mniej miejsca do składowania – więcej uwagi poświęcamy temu, czy rzeczywiście te wszystkie rzeczy są nam potrzebne. Minimalizm w ilości „dupereli” w kuchni jest zbawienny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt kuchni z oknem rogowym - Kuchnie Pinio

Projekt kuchni z oknem rogowym

Nowoczesne projekty kuchni coraz częściej proponują okna rogowe. Bez wątpienia takie rozwiązanie ma liczne zalety, przywodzi na myśl cenione modernistyczne rozwiązania i zapewnia niezwykle wizualny efekt. Okna narożne zwiększają kontakt domowników z otoczeniem na zewnątrz, tak więc będą doskonałe dla wielbicieli krajobrazów.

(więcej…)

Jaki zegar do kuchni?

Mówi się, że „szczęśliwi czasu nie liczą”, ale my twierdzimy, że jeszcze szczęśliwsi są Ci, którzy panują nas swoim czasem, bo dzięki dobrej samoorganizacji zawsze znajdują go na ulubione przyjemności. Jakkolwiek – jednym i drugim przydadzą się zegary – szczególnie w kuchni, gdzie czas ma ogromne znaczenie. Zatem jaki zegar do kuchni wybrać? (więcej…)

Tablica kredowo magnetyczna do kuchni

Wiele osób – będąc dzieckiem – marzyło, by zakraść się pod szkolną tablicę i mazać po niej kredą bez ustanku. Nadszedł czas, by zrealizować tę fantazję i mieć własną tablicę w swoich czterech kątach. Dziś podpowiadamy, jak może przydać się tablica kredowo magnetyczna do kuchni. (więcej…)